The ATM forum Quiz

Manoeuvres – quiz and games related to military history

Re: The ATM forum Quiz

Mesajde tm_adm » Dum, 20 Noi 2011 17:07

Raspuns corect, eugeniub. Randul tau.
tm_adm
Administratorul site-ului
 
Mesaje: 56
Membru din: Lun, 29 Iul 2013 15:17

Re: The ATM forum Quiz

Mesajde eugeniu.burcea » Dum, 20 Noi 2011 19:07

O.k., desi Emil Doctorul ,a completat foarte bine raspunsul. Aduc in atentia  tuturor problematica alegerii Eroului Necunoscut in Romania : ce,de ce,unde,cine,cu cine,cand,cum ,etc.
eugeniu.burcea
 
Mesaje: 703
Membru din: Lun, 03 Oct 2011 18:43

Re: The ATM forum Quiz

Mesajde cargo » Dum, 20 Noi 2011 21:19

O intrebare extrem de usoara, dar cu un raspuns lung.  
De inspiratie franceza, ceremonia alegerii Eroului Necunoscut s-a desfasurat la Marasesti.
In 1923 au fost alese 10 oseminte ale ostasilor anonimi cazuti in razboiul din 1916-1919. In ziua de 13 Mai 1923, orfanul Amilcar C. Sandulescu, elev al Liceului Militar "Dimitrie A. Sturdza", a ales sicriul cu osemintele actualului Erou Necunoscut rostind memorabilele cuvinte "Acesta este tatal meu!". Celelalte 9 sicrie au fost inmormantate cu onoruri militare in Cimitirul  Eroilor din Marasesti, iar cel ales de Amilcar Sandulescu a fost adus cu un tren special in Bucuresti, unde, in Gara de nord, a fost intampinat de Regele Ferdinand si de numeroase oficialitati ale epocii.
Din Gara de Nord a fost transportat pe un afet de tun tras de opt cai pana la Manastirea Mihai Voda (pe atunci se afla unde acum este un teren de joaca in coltul Parcului Izvor, acum biserica se gaseste undeva in spatele blocurilor ce strajuiesc Splaiul Independentei si Bulevardul Libertatii, mai exact pe strada Sapientei. Ansamblul monahal a fost demolat in 1985, biserica si turnul-clopotnita au fost translatate.) unde a ramas intreaga zi de 16 Mai.
"În ziua de 17 mai 1923, în prezența familiei regale, a membrilor guvernului, a corpurilor legiuitoare și a unui numeros public, în Parcul Carol a avut loc ceremonia reînhumării Eroului Necunoscut. S-a oficiat serviciul divin, iar la miezul zilei sirena Arsenalului Armatei și clopotele bisericilor vesteau coborârea în lăcașul de veci a Ostașului Necunoscut. Timp de două minute, orice activitate publică a fost întreruptă. Mormântul Eroului Necunoscut era în fapt o simplă criptă, acoperită cu o lespede de piatră decorată cu sculpturi florale. Pe lespede s-a încrustat următorul epitaf: „Aici doarme fericit întru Domnul Ostașul Necunoscut, săvârșit din viață în jertfa pentru unitatea neamului românesc. Pe oasele lui odihnește pământul României întregite. 1916-1919". "
Mai trebuie amintit ca in noaptea de 22-23 Decembrie 1958 ansamblul a fost dezafectat in mare graba si dislocat la Marasesti unde a ramas pana in Octombrie 1991.
La 26 Octombrie 1991 osemintele au fost aduse din nou in Parcul Carol si inhumate la baza culmii pe care a fost creeat in 1923 Monumentul Eroului Necunoscut.
Periplul se incheie la 25 Noiembrie 2006 cand osemintele Eroului Necunoscut au fost reinhumate in fata Mausoleului Eroilor Neamului.

Informatii mai amanuntite gasiti aici: http://www.once.ro/mormantul_ostasului_necunoscut.php Tot de acolo am extras si citatul.
Nici o brazda românească nu se uită!
Avatar utilizator
cargo
 
Mesaje: 218
Membru din: Mie, 28 Apr 2010 12:19
Localitate: București

Re: The ATM forum Quiz

Mesajde masklin » Lun, 21 Noi 2011 15:26

Un filmulet cu aducerea eroului necunoscut inapoi in parcul Carol in 1991: http://www.youtube.com/watch?v=K577erLufnA
masklin
 
Mesaje: 119
Membru din: Lun, 15 Dec 2008 16:27
Localitate: Wien

Re: The ATM forum Quiz

Mesajde eugeniu.burcea » Lun, 21 Noi 2011 19:16

Ma bucur ca subiectul a fost usor,dar am avut in vedere simbolistica acestuia,in special pentru cei care citesc pe acest forum. Inainte de 1989 am participat la mai multe misiuni in fosta Uniune Sovietica la o Baza Militara din apropierea Astrahanului si am fost impresionat de importanta pe care moscovitii o acorda Mormantului Eroului Necunoscut. Am avut ocazia de a vedea cum mirese si grupuri de tineri,in zile de sarbatoare,depunand flori in acest loc din Piata Rosie in mod firesc ,natural. Oare si la noi se intampla asa ? Eu,personal,nu am auzit,dar ar fi bine daca  ar fi la fel .
Cargo,asteptam intrebarea ta acum.
eugeniu.burcea
 
Mesaje: 703
Membru din: Lun, 03 Oct 2011 18:43

Re: The ATM forum Quiz

Mesajde cargo » Lun, 21 Noi 2011 21:22

Trec destul de des prin Parcul Carol dar nu am vazut nimic care sa semene cu ceea ce descrieti dumneavoastra ca se intampla la Moscova. Poate se intampla asta inainte de 1947. Acum doar cate o mireasa furata isi face poze cu unul din tunuri, nimic mai mult.
Dar sa nu divagam.
Intrebarea mea se vrea una de perspicacitate: ce cladire apare imortalizata in urmatoarea fotografie?

Imagine

Puncte in plus pentru cel care imi spune si cine sunt domnii care apar in fata ei si cu ce ocazie.
Nici o brazda românească nu se uită!
Avatar utilizator
cargo
 
Mesaje: 218
Membru din: Mie, 28 Apr 2010 12:19
Localitate: București

Re: The ATM forum Quiz

Mesajde masklin » Lun, 21 Noi 2011 23:07

Nu stiu cu siguranta, dar voi incerca totusi sa ghicesc:
O cladire ciuruita de gloante in felul asta nu poate insemna decat ca facea parte dintr-o institutie importanta si foarte iubita a statului. Politia? Siguranta? Iar oamenii din fata sunt cei ce lucreaza pentru aceasta institutie intro zi in care se da salariul :D

masklin
 
Mesaje: 119
Membru din: Lun, 15 Dec 2008 16:27
Localitate: Wien

Re: The ATM forum Quiz

Mesajde Agent_Griff » Mar, 22 Noi 2011 13:29

Cei din fata cladirii imi par Legionari. Cladirea in sine este de pe vremea Monarhiei, dupa stema de deasupra intrarii. Nu imi dau seama exact ce cladire ar fi.
Agent_Griff
 
Mesaje: 190
Membru din: Mie, 17 Dec 2008 10:01

Re: The ATM forum Quiz

Mesajde Emil_Doctorul » Mar, 22 Noi 2011 23:16

Cazarma Gardienilor Publici cumva?
Emil_Doctorul
 
Mesaje: 177
Membru din: Mie, 17 Dec 2008 11:30

Re: The ATM forum Quiz

Mesajde Emil_Doctorul » Mar, 22 Noi 2011 23:18

Cladirea imi pare sa existe si astazi in spatele Palatului Victoria. Astazi acolo cred ca este un detasament de jandarmi.
Emil_Doctorul
 
Mesaje: 177
Membru din: Mie, 17 Dec 2008 11:30

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Aplicatii - jocuri cu tematica de istorie militara

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron