Batalie WW2 Airsoft.

Related Topics – scale models, airsoft, paintball, etc.

Batalie WW2 Airsoft.

Mesajde dragos_97 » Lun, 07 Feb 2011 21:18

Salutare tuturor.
Eu plus alti ''airsoftisti'' cu rolul de soldat german din timpul ww2,dorim sa reconstituim o batalie din perioada aceea(cu armele de atunci care bineineles vor trage cu bile);ne-am gandit ca ati fi interesati sa participati si voi Roll Eyes
Planuim aceasta batalie prin luna aprilie sau inceputul lui mai..!

O seara buna si astept raspunsuril & intrebarile voastre!
dragos_97
 
Mesaje: 27
Membru din: Lun, 16 Noi 2009 13:48
Localitate: Bucuresti-Braila

Re: Batalie WW2 Airsoft.

Mesajde Agent_Griff » Mar, 08 Feb 2011 15:48

Foarte tare propunerea si, dupa cum probabil ai vazut, eu am incercat sa fac acest lucru si inainte insa am esuat.

Faptul ca avem atat arme cat si uniforme care sunt exact incadrate pe specificatiile epocii parca te trage de maneca sa faci ceva cat sa intri in spiritul vremii cu totul. O lupta Airsoft cred ca ar fi just the right thing, iar stiu ca mai multi colegi de grup tot vor sa faca asta de cateva luni incoace.

Deci ati nimerit unde trebuie.

Dar am cateva intrebari. Mai intai de toate, voi cam ce fel de uniforme si echipament (inclusiv armament) aveti? Cam cati sunteti? Cam cum ati dori sa se desfasoare aceasta actiune avand in vedere ca noi avem, in mare parte, numai pusti cu sistem bolt-action?

Si ca si o intrebare asa, tip cireasa-de-pe-tort, cum v-ar placea sa reconstituiti o batalie din perioada respectiva cu armele de atunci (dar chiar arme de atunci, adica arme din anii '40) dar care, bineinteles, vor trage cu gloante oarbe?

Va pot spune ca senzatia este nitel... diferita, dar in sens pozitiv as crede.

Si noi asteptam raspunsurile voastre cu nerabdare.
Agent_Griff
 
Mesaje: 190
Membru din: Mie, 17 Dec 2008 10:01

Re: Batalie WW2 Airsoft.

Mesajde dragos_97 » Mar, 08 Feb 2011 22:41

Suntem 8 la numar(imbracati in germani ww2),ca arme avem mp44,mp40 care scuipa bile!
Nu avem toti uniforme complete...vom procura in timp tot ce ne trebuie.
dragos_97
 
Mesaje: 27
Membru din: Lun, 16 Noi 2009 13:48
Localitate: Bucuresti-Braila

Re: Batalie WW2 Airsoft.

Mesajde stoica » Mie, 09 Feb 2011 00:29

Domnilor, avem mai jos o rubrica intitulata "Domenii Conexe – modelism, airsoft, paintball, etc. / Related Topics – scale models, airsoft, paintball, etc." tocmai pt ca dorim colaborarea cu cei pasionati de domeniile conexe. Avem un membru in grup care este pasionat de airsoft. Am facut un sondaj de opinie sumar si a rezultat ca am putea avea ~9 voluntari pt o tentativa de acest gen.
In ceea ce ne priveste pe noi, suntem dotati doar k98 D-Boy cu cate 5 cartuse - nu avem perspective sa ne largim arsenalul prea curand. Asta inseamna ca partida nu va fi foarte echilibrata, dar o luare de contact ne va da posibilitatea sa decidem de comun acord cum sa procedam in continuare. Oricum, vom avea ce invata unii de la altii.
Aveti vreun teren pregatit?
Trebuie insa sa programam din timp acest exercitiu, pt ca avem program incarcat.
Propun sa discutam despre detalii prin posta electronica la cartiergeneral@traditia-militara.ro. si sa postam pe forum concluziile, pe masura ce ele apar.
stoica
 
Mesaje: 514
Membru din: Joi, 18 Dec 2008 05:15

Re: Batalie WW2 Airsoft.

Mesajde dragos_97 » Joi, 10 Feb 2011 15:18

Dpv al replicilor k98 ne-am gandit si noi...ar fi foarte greu sa faca fata unor automate...plus ca nu prea am observat ca ar avea bataie mare o asemenea replica(k98)...cat despre teren..avem mai multe locatii pt joc..ca de ex fosta fabrica de paine de la OBOR ''Moara lui ASSAN'', sau un teren fara atatea daramaturi cum ar fi fermele din prelungirea ghencea!
dragos_97
 
Mesaje: 27
Membru din: Lun, 16 Noi 2009 13:48
Localitate: Bucuresti-Braila

Re: Batalie WW2 Airsoft.

Mesajde stoica » Vin, 11 Feb 2011 00:25

Putem recurge la inovatii prin care sa echilibram puterea de foc.
In legatura cu locatia, trebuie sa luam toate masurile pt a nu ne expune la dificultati cu autoritatile, chiar daca este vorba doar de un exercitiu. Propun sa continuam dialogul prin posta electronica, pana cand lamurim majoritatea detaliilor.
stoica
 
Mesaje: 514
Membru din: Joi, 18 Dec 2008 05:15


Înapoi la Domenii Conexe - modelism, airsoft, paintball, etc.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron