Discutie despre organizare evenimente A6D

General Discussions – topics that do not fit any of the other existing categories

Discutie despre organizare evenimente A6D

Mesajde gabi_dinisov » Mar, 21 Iul 2009 11:44

Recent am purtat o discutie pe forumul 6D cu dl Kepi referitor la organizarea evenimentului "Zilele Transmisionistilor 2009" - http://6dorobanti.ro/forum/YaBB.pl?num=1247742092

In cele ce urmeaza voi reproduce discutia purtata pentru a putea intelege punctul de vedere A6D:

gabi_dinisov[\/b] 16.07.2009:

<<Din pacate, dreptul de a posta mi-a fost restictionat la sectiunea "Actiuni de reconstituire istorico-militare" din cadrul forumului A6D, astfel incat sunt nevoit sa imi prezint opiniile si intrebarile legate de actiunea "Zilele Transmisionistilor - 11-12 iulie 2009" aici.

Astfel, Kepi a remarcat in raspunsul nr. 6 la topicul "Zilele Transmisionistilor - 11-12 iulie 2009" - http://6dorobanti.ro/forum/YaBB.pl?num=1246178970 - faptul ca "Starea vremii, și mai ales, lipsa unui coordonator cu experiență  și dezinteresul evident al conducerii MMN a avut un efect nefavorabil asupra desfășurării acțiunii. Pe viitor, A6D își rezervă dreptul de a refuza orice colaborare cu un organizator ( inclusiv Muzeul Militar Național) care nu asigură un minimum de condiții pentru buna desfășurare a unei acțiuni istorico-militare."

In spirit didactic si pentru a sprijini oraganizarea actiunilor viitoare de reconstituire istorico-militara, rog pe Kepi sa ne precizeze, in opinia dumnealui, cum ar trebui sa se organizeze si sa se coordoneze un asemenea eveniment.

Reproduc integral in cele ce urmeaza raspunsul nr. 6 de la topicul susmentionat pentru a putea urmari contextul citatului de mai sus:  

"Re: Zilele Transmisionistilor - 11-12 iulie 2009
Reply #6 - 07/14/09 at 22:41:15    

Felicitări colegilor din A6D, pentru participarea la această acțiune...    
 
Este pentru prima dată când asociația noastră reușeșete să participe concomitent la două acțiuni importante, situate la 1200 km. distanță. Cei 6 reenactori din A6D care au recreat Reg. 6 inf. "Mihai Viteazul" și Reg. 4 art. "Regele Ferdinand", au reprezentat în mod credibil un grup de ostași români din vara anului 1917, echipați cu bluze de vară și căști md. "Adrian". Diferențele de nuanță ale bluzelor: gri-verzui și gri-albăstrui, rezultate se pare dintr-o eroare a producătorului, pot fi considerate ca aparținând md. 1912, respectiv, md. 1916, când culoarea uniformelor românești a suferit o serie de modificări.    
 
Ne bucurăm că am reușit echiparea aproape completă a întregului efectiv al asociației cu căști "Adrian", care conferă un aspect aparte ostașului român din perioada 1917-1919, căștile fiind obligatorii atât pe front cât și la ceremonie. Nu a fost un lucru ușor (și nici ieftin), iar cei care s-au implicat în achiziționarea lor și adaptarea la modelul românesc merită toata aprecierea noastră. Sperăm ca până la ceremonia de 1 Decembrie 2009, întregul efectiv al A6D să fie echipat cu astfel de piese de echipament. Satisfacția noastră este cu atât mai mare cu cât căștile achiziționate sunt replici foarte reușite ale celor originale și au o dimensiune care le permite utilizarea de către un om cu dimensiunile (circumferința capului) contemporane.    
 
Din păcate, din cauta unor indisponibilități (concedii, program de lucru, accidentări), programul stabilit inițial, pentru care membrii A6D s-au pregătit cu dăruire și entuziasm, nu a putut fi total îndeplinit. Starea vremii, și mai ales, lipsa unui coordonator cu experiență  și dezinteresul evident al conducerii MMN a avut un efect nefavorabil asupra desfășurării acțiunii. Pe viitor, A6D își rezervă dreptul de a refuza orice colaborare cu un organizator ( inclusiv Muzeul Militar Național) care nu asigură un minimum de condiții pentru buna desfășurare a unei acțiuni istorico-militare. Lipsa unui supraveghetor pentru standul A6D, care ar fi trebuit asiguat de MMN, așa cum s-a stabilit la începutul săptămânii trecute, și care ar fi permis asigurarea securității bunurilor membrilor A6D, pe perioada când aceștia erau plecați pentru demonstrații, nu poate fi în nici un caz tolerată. Constatăm cu regret că reenactorii, care investesc, bani, efort și dăruire în activitatea de reconstituire istorică, sunt tot mai des considerați niște simple surse de divertisment, ieftine, care atrag publicul, dar cărora li se refuză un minimum de condiții .  
 
Vreau să închei într-o notă optimistă și să sper ca la acțiunile viitoare membrii Asociației 6 Dorobanți” vor beneficia de condiții minime de participare și de atenția organizatorilor, corespunzator eforturilor , dăruirii și pasiunii cu care ei se implică în acțiunile de reconstituire istorică.[\/i] ">>
________________________________
“Eu n-am cerut să fiu român, am avut noroc!” – Petre Ţuţea
gabi_dinisov
 
Mesaje: 198
Membru din: Lun, 15 Dec 2008 15:35
Localitate: Bucuresti

Re: Discutie despre organizare evenimente A6D

Mesajde gabi_dinisov » Mar, 21 Iul 2009 11:45

... continuare[\/i]

Kepi[\/b] 16.07.2009:

"Critica mea s-a referit strict la conducerea MMN care, in opinia noastra, nu a asigurat un cadru corespunzator de desfasurare a actiunii, considerand ca este actiunea Comandamentului Trupelor de Transmisiuni. Aceasta in pofida discutiilor pe care le-am avut, in calitate de coordonator al A6D, la inceputul saptamanii trecute  cu conducerea MMN.  

Iata nemultumirile noastre:

- MMN nu a asigurat, asa cum se angajase, cate un  om de supraveghere la standurile celor doua asociatii de reenactment participante la actiune, ceea ce ar fi permis asigurarea securitatii bunurilor prezentate acolo si pe perioada cat membrii grupurilor participau la demonstratii in curtea muzeului;
- nu a fost respectat programul stabilit initial cu coordonatorul din partea Comandamentului Trupelor de Transmisiuni, nu s-au tras salvele de onoare la deschiderea si inchiderea celor doua zile  ale manifestarii si plecarea garzii de onoare s-a facut intr-o imbulzeala generala;
- in cuvantul de deschidere al directorului MMN nu au fost mentionate asociatiile de reconstituire participante...

In aceste conditii, consiliul de conducere a A6D a decis ca participarea asociatiei noastre la alte activitati organizate in incinta MMN, inclusiv la "Zilele MMN", sa se faca doar pe baza unui protocol de colaborare in care sa se stabileasca cu precizie obligatiile si indatoririrle fiecarei parti.

A6D, care prin prezenta ei a constituit colana vertebrala a manifestarilor MMN, nu va tolera bataia de joc si desconsiderarea din partea nici unei  institutii. Noi nu cersim ocazia de a apare in public. Avem suficiente oferte de participare din partea a numeroase institutii, autoritati locale si organizatii, din tara si strainatate, care ne trateaza cu respectul si consideratia pe care o merita cu prisosinta membrii asociatiei noastre."
________________________________
“Eu n-am cerut să fiu român, am avut noroc!” – Petre Ţuţea
gabi_dinisov
 
Mesaje: 198
Membru din: Lun, 15 Dec 2008 15:35
Localitate: Bucuresti

Re: Discutie despre organizare evenimente A6D

Mesajde gabi_dinisov » Mar, 21 Iul 2009 11:47

... continuare[\/i]

gabi_dinisov[\/b] 17.07.2009:

"Ca participant direct la acea actiune, pot sa va furnizez urmatoarele informatii precise, asa incat si dvs, si altii care nu au participat, sa beneficiati de mai multe surse de informare:

- salvele de onoare de la debut si de la final au fost anulate prin ordin direct din partea directorului MMN. Se pare ca nu se dorea foc de arma la strada. In schimb s-a distribuit munitie de manevra suficienta si toate grupurile au tras in curtea interioara a MMN dupa cum au solicitat.

- intr-adevar nu au putut fi puse la dispozitia grupurilor persoane pt supravegherea corturilor; aceasta ne-a descurajat in intentia noastra de a le agrementa cu obiecte istorice  de colectie, dar nu parea sa fi impiedicat desfasurarea programului de reconstituire istorico-militara.

- intr-adevar, in una dintre cele 2 zile nu au fost mentionate denumirile asociatiilor de reconstituire istorico-militara participante; parea sa fie din cauza stresului produs de numeroasele schimbari si improvizatii impuse de conditiile meteo capricioase si de avertizarea de Cod Galben pt precipitatii pt ambele zile.  

- nici o data nu s-a facut retragerea reenactorilor in imbulzeala, ci totdeauna in formatie, cadenta si la ordin. La terminarea deschiderii din a doua zi, singura organizata ad-hoc in sala, s-a ordonat iesirea de voie si adunarea in fata intrarii, de unde s-a plecat la ordin, in formatie, pe plotoane, in cadenta. Imbulzeala era a numerosilor spectatori pe care intai i-am asteptat sa evacueze sala prin una din usi, inainte de a ne retrage noi, reenactorii prin cealalta.
 
- programul nu s-a putut respecta din cauza scurtelor reprize de ploaie, e drept firave, dar a caror evolutie si durata nu putea fi intuita. In plus orice modificare era intai discutata de catre directorul MMN cu “beneficiarul” Comandantul Trupelor de Comunicatii. Din aceasta cauza, organizatorii au indicat tuturor grupurilor singura modalitate de desfasurare adaptata unor atari circumstante, si anume sa se puna de acord intre ele si sa evolueze dupa posibilitatile oferite de vreme, si in functie de spectatori. Coordonarea intre grupuri a fost perfecta, asa incat toate reprizele de reprezentatie ale tuturor grupurilor s-au desfasurat corect, chiar daca nu in orarul prestabilit.

- am fost surprinsi sa nu vedem nici un afis al actiunii. Pe de alta parte, o singura asociatie, cu o prestatie de loc neglijabila la toate actiunile precedente, nu aparuse niciodata pe vreun afis al vreunei actiuni de la MMN.

- ceremoniile de inchidere s-au anulat din lipsa totala de spectatori si din cauza ca in ambele zile, la ora la care conveniseram sa ne adunam pt final, incepuse sa picure  
 
In concluzie suntem de acord ca nu am beneficiat de conditii ideale, dar majoritatea problemelor tineau de cauze de forta majora, iar pt unele dintre celelalte exista circumstante atenuante. In opinia noastra trebuie sa ne limitam la o critica mai moderata, constructiva, propozitiva si limitata strict la ceea ce sta sta in puterile MMN. Orice exagerare risca sa ne stirbeasca credibilitatea si sa demobilizeze organizatorii.

Este de asemenea fundamental, cand vorbim de “coloana vertebrala”, sa fim extrem de atenti la efectele dualitatii de apartenenta a unora dintre cei implicati in organizare, salariati ai MMN si in acelasi timp membri ai unor asociatii de reconstituire istorico-militara. Ar fi imoral sa se creeze confuzie in raport cu timpul carei institutii si mijloacele carei institutii sunt alocate pt organizare, in ce capacitate si in numele carei institutii se efectueaza activitatea de organizare, in contul carei institutii se inregistreaza succesele si meritele.

In ceea ce priveste protocolul, o idee foarte buna, propunem sa cuprinda TOATE asociatiile existente si sa prevada posibilitatea de extindere si la eventuale alte organizatii care pot aparea pe parcurs."
________________________________
“Eu n-am cerut să fiu român, am avut noroc!” – Petre Ţuţea
gabi_dinisov
 
Mesaje: 198
Membru din: Lun, 15 Dec 2008 15:35
Localitate: Bucuresti

Re: Discutie despre organizare evenimente A6D

Mesajde gabi_dinisov » Mar, 21 Iul 2009 11:52

... continuare

Kepi 17.07.2009:

<<Quote from gabi_dinisov on 07/17/09 at 09:53:04:
'...
- am fost surprinsi sa nu vedem nici un afis al actiunii. Pe de alta parte, o singura asociatie, cu o prestatie de loc neglijabila la toate actiunile precedente, nu aparuse niciodata pe vreun afis al vreunei actiuni de la MMN.
...
In ceea ce priveste protocolul, o idee foarte buna, propunem sa cuprinda TOATE asociatiile existente si sa prevada posibilitatea de extindere si la eventuale alte organizatii care pot aparea pe parcurs. "

Imagine Imagine

Victimizarile ATM nu-si au rostul...

Asociatia "6 Dorobanti" vorbeste si actioneaza doar in nume propriu. >>
________________________________
“Eu n-am cerut să fiu român, am avut noroc!” – Petre Ţuţea
gabi_dinisov
 
Mesaje: 198
Membru din: Lun, 15 Dec 2008 15:35
Localitate: Bucuresti

Re: Discutie despre organizare evenimente A6D

Mesajde gabi_dinisov » Mar, 21 Iul 2009 11:54

... continuare[\/i]

gabi_dinisov[\/b] 17.07.2009:

"Nu dorisem sa diluez subiectul principal cu prea multe detalii la un subiect secundar.  

Ma refeream la fotografii pe afise. Stim ca dvs considerati propaganda prin fotografii foarte importanta, asa cum reiese din toate afisele MMN pe care le-ati realizat si din modul in care ati conceput noul banner A6D.  

Nici nu am specificat cine fusese discriminat prin eludarea de pe fotografii pt ca doresc sa evit orice polemica. Oricum dvs ati stiut imediat cine a fost discriminat si ati reactionat in mod coerent cu sentimentele dvs si cu tratamentul constant pe care il rezervati ATM. Sentintele despre ce are rost si ce nu are rost la alte organizatii pot fi date cu competenta doar de catre cei care demonstreaza obiectivitate. Deocamdata nu am constatat sa fie cazul.

Cum spuneam, acesta este un subiect secundar si va rog sa nu insistati pt a nu da impresia ca incercati sa schimbati subiectul. Subiectul principal, cum puteti constata prin recitirea intregului topic, este autovictimizarea altcuiva.
ATM regreta reticenta dvs fata de actiuni conjugate, fata de o colaborare onesta si transparenta, care in mod cert ar fi mai benefica pt intreaga miscare de reconstituire istorico-militara din Romania. Poate in viitor... "

Kepi [\/b]17.07.2009:

"Am prezentat detaliat, pentru cei excesiv de curiosi,  opiniile Asociatiei "6 Dorobanti" privitoare la actiunea "Zilele Transmisionistilor" din 11-12.iulie 2009.  

Consider ca nu mai e nimic de spus in aceasta privinta si declar topicul inchis."
________________________________
“Eu n-am cerut să fiu român, am avut noroc!” – Petre Ţuţea
gabi_dinisov
 
Mesaje: 198
Membru din: Lun, 15 Dec 2008 15:35
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Discutii Generale - subiecte ce nu pot fi incadrate in celelalte rubrici existente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori