Adunarea Generala Anuala ATM

General Discussions – topics that do not fit any of the other existing categories

Adunarea Generala Anuala ATM

Mesajde stoica » Lun, 29 Iun 2009 09:55

Sedinta a fost statutara, prin prezenta a 14 din 19 membri (vezi anexa)

DARE DE SEAMA

Camarazi,

La 14jun08 fosta conducere, care a demisionat din cauza opozitiei la abaterile acesteia de la prevederile statutelor si regulamentelor, ne-a luat site-ul fara sa ne plateasca promisa compensatie, a golit contul bancar al asociatiei fara sa prezinte chitante, a lasat alte cheltuieli neacoperite de chitante, sub pretextul recuperarii participarii sale la patrimoniul social in dauna tuturor celorlalti membri care s-au vazut privati de propria lor contributie, a lasat asociatia fara stampila si fara acte. Practic a dorit sa distruga organizatia noastra si sa demonstreze ca aceasta va sucomba fara ei. Provocarile si vexatiunile la adresa noastra au continuat fara incetare, cu scopul de a ne pedepsi pt a fi ales calea spinoasa a adevarului, a onoarei, a legalitatii si a dreptatii. Am fost supusi la critici incorecte in public, simptomatica fiind controversa despre rugaciunea in genunchi, am fost insultati, cenzurati si persecutati cu impunitate pe forumul lor, am fost sicanati si discriminati la actiunile comune, am fost supusi la provocari, de exemplu prin portul de catre ei a uniformei unei unitati militare pe care ATM deja o reconstituia, am fost supusi unei tentative penibile de destructurare prin sugestia facuta membrilor nostri originari din provincie sa paraseasca organizatia si sa formeze altele, independente, in localitatile lor de origine. Demisionarii, cu o mentalitate care pare sa fi plasat natiunea si drapelul mai prejos de propriile orgolii, au reusit sa creeze tensiuni artificiale in sinul miscarii de reenactment din Romania, facand o propaganda oculta si tendentioasa, verbala si scrisa, in randurile grupurilor din tara si din strainatate, si chiar si la autoritati si institutii ale statului, fara ca noua sa ni se dea posibilitatea de a ne explica. Au reusit chiar sa ne elimine de la 2 actiuni importante si sa ne obstacoleze la altele. Astfel, persoane terte, neavand informatii si de la noi, au ajuns sa confunde agresorul cu victima, si cauza cu efectul.

Camarazi,

ati reusit, printr-o mobilizare exemplara a energiilor si capacitatilor voastre tinute in latenta de vechea conducere, nu numai sa salvati asociatia, dar si sa o faceti sa creasca in numar, precum si in termeni de prestigiu, nr. de evenimente, complexitate a evenimentelor, competenta, inzestrare, epoci istorice, de exemplu cea a domnitorului Cuza, si unitati militare reconstituite. Ati fost primii reenactori romani care au meritat primirea in Uniunea Europeana a Asociatiilor Istorico-Militare, care au defilat in repetate randuri pe sub Arcrul de Triumf, care au facut de garda la Mormantul Ostasului Necunoscut, ati deschis parada militara de Ziua Nationala impreuna cu camarazii de la ANCA, vocile voastre au rasunat in fata unei sali pline pe scena Operei Romane din Bucuresti, ati fost primii care au reconstituit corect batalia de la Grivita din 1877, ati evoluat cu succes in fata ministrilor apararii si culturii, in fata fostului presedinte al Romaniei si a unor fosti ministri, ai sefilor de stat major, ai atasatilor militari straini, ai membrilor Casei Regale, etc.
Perioada jun2008 – jun2009 a fost anul cel mai bogat in evenimente si realizari din istoria asociatiei noastre. Cateva date:
- am avut 44 de actiuni (21 de evenimente si 23 de sedinte de instructie) in 12 luni, dintre care 4 in strainatate (Shipka, Tutrakan, Turul Donului, Seebenstein) si 3 in alte localitati din tara (Ploiesti, Tabla Butii, Constanta) – toate cu mare succes. Ca numar, depasesc cu mult performantele oricarui an anterior si al oricarei alte asociatii in acelasi rastimp
- am fost eliminati de la 2 actiuni (Ploiesti si Alba Iulia) din resentimente nejustificate ale demisionarilor
- am avut intre timp 4 adunari generale: 14jun, 19jul, 30aug
- am avut 5 demisii 1 pres si un vicepres, la AG din 14jun08, care s-a tinut cu o intarziere nestatutara de 7 luni, 5 abandonuri
- am primit 5 noi membri activi, avand acum o incadrare de 19 membri, dintre care 17 activi
- am schimbat componenta Consiliului Director, am schimbat statutul fals ce fusese innregistrat de vechea conducere si Regulamentul de Organizare Interioara, am schimbat denumirea si sigla asociatiei, am obtinut noi certificate de Inregistrare si Identificare Fiscala, care au aceleasi coduri ca si asociatia cu vechea denumire
- am reactivat acelasi cont in banca si am schimbat si aici numele asociatiei
- am facut un site care este mult superior celui vechi
- am facut un forum care este activ
- am respins cu succes toate atacurile, iar acestea nu au mai aparut public, din pacate continua cu mare virulenta pe cale oculta
- am reconstituit mai multe unitati; pana acum dorobanti, venatori, vanatori de munte, infanterie de linie, jandarmi – precursorii BGR, graniceri. Urmeaza altele.
- am ameliorat inzestrarea si instructia – am prezentat manuiri de arma noi: sub bratul stang, pe umarul stang, sub cocos, ...
- ne-am dotat cu replici de arme pt I. si II.RM, 1877 si 1859, inclusiv baionete
- am facut 2 avansari si 5 decorari
- am facut mari progrese in cercetarea istorica
- am organizat actiuni impreuna cu SMFT, cu Casa Regala, cu PMB si cu ONCE, pt o serie de actiuni de mare prestigiu
- am aparut in mai multe productii TV, dintre care 2 dedicate exclusiv noua, si difuzate pe TVR1
...
stoica
 
Mesaje: 514
Membru din: Joi, 18 Dec 2008 05:15

Re: Adunarea Generala Anuala ATM - 13jun09

Mesajde stoica » Lun, 29 Iun 2009 09:57

...
Noi ne-am trait Jubileul de 5 ani de la debutul activitatii (10mai04) cu discretie si decenta, pt a menaja sensibilitatile fostilor nostri colegi, actualmente membri ai noii Asociatii 6 Dorobanti. Consideram ca si noi, ca si ei, avem caderea sa aniversam acelasi debut, sa ne revendicam de la aceleasi origini. Cei doi initiatori ai miscarii de reenactment din Romania  au demisionat de la noi si au inscris recent asociatia cu fosta noastra denumire, “6 Dorobanti”. Nu trebuie trecut sub tacere faptul ca miscarea de reconstituire istorico-militara prin noi s-a intrupat; fara noi ea nu ar fi prins contur atunci. A6D nu a fost asociatie in adevaratul sens al cuvantului, inscrisa la registrul asociatiilor si fundatiilor, decat din 02mar07, iar sub denumirea 6D doar pana in 18dec08. Cei care au inscris acum o asociatie cu fosta noastra denumire si au sarbatorit cu ostentatie jubileul de 5 ani de la “infiintare” demisionasera in 14jun08, deci au fost, din punct de vedere juridic, membri ai Asociatiei “6 Dorobanti” doar 1 an, 2 luni si 12 zile (02mar07 – 14jun08), spre deosebire de noi care am activat sub aceasta denumire pana in 18dec08 (1 an, 8 luni si 16 zile), si continuam sa fim membri ai aceleiasi asociatii. Fotografiile demonstreaza ca la 10mai 2004, data aniversata, au fost 4 initiatori in uniforme romanesti: 2 de la actuala ATM, 2 de la noua A6D. A mai fost 1 de la noua A6D, dar in uniforma germana. La 10mai05, dupa 1 an: 3 de la actuala ATM, 2 de la noua A6D. Au mai fost 2 de la noua A6D, dar in uniforme U.S. si Scotia (in uniforma de scotian, chiar cel ce este presedintele “6 Dorobanti”). In toti anii urmatori membrii asociatiei noastre au constituit majoritatea covarsitoare. Parerea noastra este ca orice organizatie, mai ales daca isi alege menirea sa evoce trecutul, ar trebui sa isi puna la temelie adevarul, asa incat sa nu se simta nevoita sa se tina la distanta de cei care cunosc adevarul pe care ei il oculteaza. Daca noi, partea lezata, nu manifestam resentimente si nu ne dorim decat depasirea acestui episod, nu vedem de ce membrii noii A6D nu si-ar dori sa se emancipeze si sa isi manifeste pasiunea pt istoria militara si patriotismul intr-un cadru mai generos. Este necesar ca si ei sa isi digere trecutul, sa se impace cu propriile experiente, sa valorifice trecutul nostru comun prin ceea ce ne uneste si sa isi normalizeze relatiile cu principalii colaboratori din acel trecut.
Ostilitatea generata de sentimentele negative ale celor de mai sus ne-a intarit si ne-a unit, dar, si suntem recunoscatori pt aceasta, ne-a si ajutat sa corectam anumite imperfectiuni ale activitatii noastre. Noi am ramas fermi pe pozitiile noastre de principiu: nu atacam pe nimeni, nu avem resentimente, colaboram cu oricine, invitam pe toti la actiunile la care avem caderea sa o facem, recunoastem deschis orice eroare pe care o comitem, raspundem politicos, dar categoric si argumentat, la orice atac neprincipial. Unii ne-au judecat tonul in mod gresit, pt ca noi am avut delicatetea de a nu fi divulgat atacurile la care de fapt raspundeam. Ne bucuram de succesele oricarei alte organizatii de profil. Suntem mandri ca aceste succese au avut si ATM ca exemplu: inscrierea grupurilor la registrul asociatiilor, diversificarea unitatilor militare si a epocilor istorice abordate, sporirea dotarii, optiunea pt anumite demonstratii tactice care au fost prezentate de noi in premiera. Adevarul si consecventa pozitiva vor triumfa! Supunem dezbaterii publice o propunere de protocol de colaborare intre asociatii, la baza careia sa stea principiul domniei adevarului si al dreptatii. Cele 10 puncte sunt cele a caror incalcare repetata de catre aceleasi persoane a contribuit la producerea tensiunilor actuale. Unii refuza dialogul sub pretexte fictive. In realitate se tem de adevar; aceasta pozitie impiedica inca dezvoltarea armonioasa a miscarii de reconstituire istorico-militara din tara noastra. Salutam cu respect toate celelalte organizatii de profil din tara si le transmitem mesajul nostru de colegialitate si deschidere pt colaborare; le nominalizam pe cele care, ca si noi, abordeaza secolele XIX-XX, in ordinea cronologica a inscrierii lor la registrul asociatiilor: ANCA, ADS, A6D. Reafirmam si deschiderea noastra pt colaborare cu toate organizatiile similare din strainatate, indiferent daca au obtinut, sau nu, afilierea la UEAIM.

[ch61656] DAREA DE SEAMA a fost aprobata de catre AG cu unanimitate de voturi

[ch61656] S-a dat citire PUNCTAJULUI obtinut de catre fiecare membru pt activitatea din anul care s-a scurs. Au fost premiati primii 3 clasati si au primit diplome de merit
S-a pus in discutie ameliorarea sistemului de punctare. Au facut propuneri: LB, AB, GD, DO, MS. S-a adoptat un sistem de punctare care va avea darul sa stimuleze implicarea sporita a membrilor ATM in viata asociatiei si va reflecta mai fidel contributia fiecaruia:

[ch61656] Alte MODIFICARI ale ROI votate in unanimitate:
- in domeniul inzestrarii; au luat cuvantul DO si MS
- eligibilitatea in Consiliul Director; au luat cuvantul LB, EB, GD, MS
- formalizarea angajamentul membrilor fata de organizatie; au luat cuvantul CO si MS

[ch61656] FINANTE: s-a dat citire bilantului contabil, s-au scos in evidenta anumite neajunsuri. S-a dat citire interpelarii facute biroului de contabilitate pt a evita dificultati in viitor. S-a analizat critic situatia contributiilor individuale. Au luat cuvantul LB, GD, DO, MS

...
stoica
 
Mesaje: 514
Membru din: Joi, 18 Dec 2008 05:15

Re: Adunarea Generala Anuala ATM - 13jun09

Mesajde stoica » Lun, 29 Iun 2009 09:58

...
[ch61656] PROPUNERI de exercitii si demonstratii, votate in unanimitate; au luat cuvantul AN, GD, MI, MS
[ch61656] Perfectionare a manuirilor: instructie pe grupe, asezare in formatie, studiu individual; au luat cuvantul: GD, LB, MS  
[ch61656] FORUM: augmentarea activitatii pe forum; expunerea si dezbaterea pe tema colectiilor proprii sau accesibile. S-a ridicat problema copierii de topicuri intregi de pe alte forumuri. S-a stabilit prin vot unanim ca aceasta practica trebuie continuata daca, asa ca si pana acum, pe un anumit forum se inchide topicul pt ca noi sa nu putem sa ne exprimam toate opiniile, sau daca unul dintre membrii nostri este suspendat pe nedrept, sau daca este vorba despre libera circulatie si difuzare a unor informatii de interes general. Au luat cuvantul AB, MI, GD, DO, EB, MS
[ch61656] INVESTITII, inzestrare si dotari, aprobate prin vot unanim; au luat cuvantul AB, EB, AN, DO, CO, GD, MS
[ch61656] OBIECTIVE adoptate cu unanimitate de voturi: extinderea dotarii si a instructiei pt noile unitati militare si epoci abordate:
- Compania de Pompieri Militari Bucuresti (Comanda / Roata) > 1848
- Regimentul al 2-lea Graniceresc Roman I.R.nr.17 din Nasaud > 1762-1851
Au luat cuvantul: CO, EB, GD, MS

Final
stoica
 
Mesaje: 514
Membru din: Joi, 18 Dec 2008 05:15

Re: Adunarea Generala Anuala ATM

Mesajde stoica » Joi, 03 Mar 2011 11:14

Nu am mai postat informatii despre Adunarile Generale ale ATM, pt ca anumite persoane din afara asociatiei noastre au fost deranjate de succesele noastre; am dorit sa le menajam sensibilitatile.
Totusi, pt a nu da impresia ca suntem neglijenti, netransparenti, sau in declin, voi face o scurta si cat mai modesta relatare a ultimei noastre AG:
Adunarea Generala ATM pe anul 2010 a avut loc in 18 decembrie 2010 in Sala de Festivitati a Muzeului Militar National "Regele Ferdinand".
Fiecare membru al Consiliului Director a prezentat o dare de seama.
Starea financiara este precara, intrucat am investit toate sumele incasate pt dezvoltarea ATM.
Am extins cantitativ si calitativ inzestrarea si echiparea noastra - fiecare membru activ are uniformele si echipamentul pt cel putin 10 ipostaze istorico-militare diferite.
Am abordat noi unitati militare si noi epoci istorice.
Am obtinut mari succese in cercetarea istorica, avand baza documentara pt absolut fiecare element uniformologic, manuire de arma sau exercitiu tactic prezentat publicului. Am corectat unele erori ale istoriografiei militare.
S-a extins si perfectionat nivelul de instructie al membrilor activi ATM.
S-au completat si ameliorat Regulamentul de Serviciu Interior si Regulamentul de Exercitii si Manevre al ATM.
Am avut 22 de actiuni, dintre care 4 in provincie si 4 in strainatate.
Am avut o buna expunere in mass-media.
Avem 22 membri activi care au participat la actiunile din acest an, dar din pacate niciodata toti deodata. Numarul maxim de participanti ATM la o singura actiune a fost de 18.
Dintre actiunile din tara se disting Parada Militara oficiala de la Arcul de Triumf din Capitala de 1 Decembrie, Ziua Nationala, si Marsul Comemorativ Crucea Eroilor, manifestare internationala organizata de catre ATM. Mai sunt de mentionat particparile la ceremoniile oficiale ale Sarbatorilor Nationale Ziua Drapelului si Ziua Imnului National, precum si participarile la ceremonii si retrageri cu torte impreuna cu Regimentul 30 Garda "Mihai Viteazul". Zilele Muzeului Militar National si Noaptea Muzeelor au fost de asemenea manifestari de mare succes pt ATM.
In strainatate se remarca faptul ca ATM a sprijinit formarea in Ucraina a unui grup de reconstituire istorico-militara a Armatei Romane, impreuna cu care a participat la 2 reconstituiri de batalii in zona Odesa.
Uniunea Europeana a elogiat activitatea ATM prin diplome si prin articole in organul de presa al UEAIM.
In domeniul raporturilor cu  alte institutii si organizatii: am semnat protocoale de colaborare cu Jandarmeria Romana si ANAR.
Regretam faptul ca eforturile noastre in directia realizarii unui cadru de colaborare a tuturor grupurilor de reconstituire istorico-militara din Romania se loveste de ostilitatea unora dintre conducatorii acestora. Se inregistreaza in continuare propaganda negativa pt ATM, desfasurata de unii dintre acestia, atat in tara,cat si, mai trist, in strainatate. ATM trateaza aceste atitudini triste cu indulgenta si rabdare ingereasca  
Presedinte de Onoare al ATM a devenit Academicianul Dinu C.Giurescu, iar membru de Onoare si Consilier dl.Col.V.Popa, fostul Director al MMN.
Am participat la mai multe ceremonii in prezenta Casei Regale a Romaniei, intre care cea de la dezvelirea statuii Regelui Carol I. in Piata Palatului din Bucuresti.
15 membri ATM au cerut si obtinut adrese de e-mail in format "nume.prenume@traditia-militara.ro".
Site-ul si forumul ATM au fost actualizate - activitatea trebuie inca finalizata.
S-au dat diplome celor care s-au evidentiat pe parcursul anului.
S-au facut alegeri.
S-au discutat si votat proiectele de viitor ale ATM.
Lucrarile AG a ATM s-au incheiat intr-o atmosfera de entuziasm optimist si de armonie.
stoica
 
Mesaje: 514
Membru din: Joi, 18 Dec 2008 05:15

Re: Adunarea Generala Anuala ATM

Mesajde stoica » Joi, 03 Mar 2011 22:07

"To whom it may concern"
Ne da satisfactie sa constatam ca ne bucuram de atentie in cercurile de specialitate, chiar si pe site-uri care nu ne mai apartin, desi fusesera facute si cu banii nostri...
Corectitudinea si sinceritatea ne impresioneaza intotdeauna pozitiv. Avem tot respectul pt toti cei care se implica in reconstituirea istorico-militara. Pe noi ne bucura reusitele altora si ne intristeaza esecurile lor.
Cu totii facem ceea ce facem din placere - sa nu se uite ca nu exista absolut nici un mijloc de constrangere. Orice succes se datoreaza unor eforturi si sacrificii liber consimtite. Faptul ca un grup face eforturi si sacrificii mari, reflecta atmosfera buna din acel grup, taria de caracter a membrilor sai, precum si valorile si principiile pe care acel grup le cultiva.
Nu se cuvine nici dispret pt altii, nici ingamfare, indiferent de rezultate.
Se cuvine insa politete, dialog, corectitudine si abtinerea de la acuze subiective sau de la a le profera inainte de a fi analizat toate aspectele si de a fi ascultat toate partile. Asa s-ar putea crea un cadru optim pt colaborare.
Noi facem ceea ce depinde de noi si aplicam ceea ce predicam - cei care pricep si se pricep, ne apreciaza...
Mult succes tuturor!
stoica
 
Mesaje: 514
Membru din: Joi, 18 Dec 2008 05:15


Înapoi la Discutii Generale - subiecte ce nu pot fi incadrate in celelalte rubrici existente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron