vanatori de munte

Uniforms, Equipment, Accessories, Decorations

vanatori de munte

Mesajde Lucian15 » Mar, 18 Mar 2014 15:04

Buna ziua. sunt nou pe acest forum si nu stiu daca scriu unde trebuie. Am si eu 2 intrebari daca se poate: am gasit la o ruda o insigna de vechime vanator de munte (10 ani) dar fara coroana regala deasupra cifrei romane. in pozele care apar aici la traditia militara am vazut o poza identica doar ca acea insigna de vechime avea coroana regala deasupra cifrei romane. este cumva posibil sa se fii dat acea insigna de vechime fara coroana regala deasupra cifrei romane??? si am mai gasit un stilet cu insemnul lui carol II (apare in poze si aici pe site la Batalionul 1 Vanatori de munte); stie cineva cu ce ocazie s-a dat acel stilet si la ce folosea??? stima
Lucian15
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar, 18 Mar 2014 14:44

vanatori de munte

Mesajde Lucian15 » Joi, 20 Mar 2014 18:43

Buna ziua. Este prima data cand postez si nu stiu daca postez corect. As avea si eu o intrebare: insigna de vechime la Batalionul 1 Vanatori de munte (cea cu o ramura de brad si o cifra romana (X, XV, XX, XXV) trebuie sa aiba deasupra ciferi romane coroana regala????? Eu am o asemenea insigna dar fara coroana regala si aici pe site am vazut una asemanatoare dar cu coroana regala. Este posibil sa fie si fara coroana regala??? Stima
Lucian15
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar, 18 Mar 2014 14:44

Re: vanatori de munte

Mesajde dorobantul1877 » Vin, 11 Apr 2014 18:32

Buna seara ,
o poza cu insigna si cu stiletul aveti ?
Stima
dorobantul1877
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin, 11 Apr 2014 18:27

Re: vanatori de munte

Mesajde Lucian15 » Joi, 17 Apr 2014 15:15

asa arata si stiletul meu (poze nu am la el ca am aparatul stricat). stie cineva cu ce ocazie s-a dat acest stilet??
Lucian15
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar, 18 Mar 2014 14:44

Re: vanatori de munte

Mesajde Lucian15 » Joi, 17 Apr 2014 15:16

si insigna e identica cu aceasta din poza doar ca nu are coroana regala deasupra cifrei X. e posibil asa ceva?? stima
Lucian15
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar, 18 Mar 2014 14:44

Re: vanatori de munte

Mesajde iason » Lun, 28 Apr 2014 20:36

Lucian15 scrie:si insigna e identica cu aceasta din poza doar ca nu are coroana regala deasupra cifrei X. e posibil asa ceva?? stima


Buna seara,
As dori sa va intreb daca piesele sunt de vanzare
Multumesc
iason
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun, 28 Apr 2014 08:02

Re: vanatori de munte

Mesajde Lucian15 » Mar, 29 Apr 2014 15:11

buna ziua. nu sunt de vanzare. iason stii cumva cu ce ocazie s-a dat acel stilet?? astept un raspuns. stima
Lucian15
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar, 18 Mar 2014 14:44

Re: vanatori de munte

Mesajde stoica » Mar, 06 Mai 2014 15:43

Stimati domni, obiectul in forma de arma alba nu este un stilet, ci un coupe-papier / semn de carte; este manufacturat din tabla de argint, are lungimea totala de sub 12cm, si avea destinatia de a taia foile unite ale cartilor legate dupa stilul vechi, iar apoi, de agrafa, care sa tina foile asa incat sa nu se inchida in timpul lecturii, respectiv de semn de carte, in cazul inchiderii acesteia.
Partea de "maner" era ornamentata in general cu monograma regala in culorile cate unei unitati de prestigiu a armatei romane - e.g. albastru deschis: Flotila 2 Garda de la Cluj, rosu cu negru: Reg. 2 Pionieri Garda, alb: Batalionul de Garda Regala, negru: Regimentul de Garda Calare, galben: Reg.6.Dorobanti Garda "Mihai Viteazul", verdeinchis: Reg. 2 Garda "Regina Elisabeta" sau Reg. 9 Vanatori Garda "Alexandru al Serbiei", verde deschis: Reg. 1 Graniceri Garda, etc. Presupun ca alb cu verde repezenta Batalionul 1 Vanatori de Munte "Carol II." de la Sinaia. Aceste obiecte erau daruite de catre suveran, in acest caz Carol II., cu anumite ocazii, ofiterilor cu merite exceptionale din acele unitati.
Referitor la Insemnul de Vechime al ofiterilor de Vanatori de Munte, coroana de deasupra cifrei romane ce indica numarul de ani vechime este o raritate; nu am vazut nici o alta piesa pe care sa apara coroana regala - probabil este o comanda speciala pt 1 ofiter din Batalionul 1 Vanatori de Munte, intrucat aceasta unitate avea si insemnul de arma diferit, prin aceea ca ramura de brad era surmontata de coroana regala.
stoica
 
Mesaje: 514
Membru din: Joi, 18 Dec 2008 05:15

Re: vanatori de munte

Mesajde Lucian15 » Mar, 06 Mai 2014 19:34

Va multumesc mult pentru informatii. Stima
Lucian15
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar, 18 Mar 2014 14:44

Re: vanatori de munte

Mesajde Lucian15 » Mie, 07 Mai 2014 17:01

Mai am o intrebare daca se poate. Am un brevet de insigna regimentala dar este intr-o stare nu foarte buna. Se poate reconditiona (si totodata daca stiti pe cineva care stie sa il reconditioneze) sau ma sfatuiti sa il las asa cum este?? Astept un raspuns. Stima
Lucian15
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar, 18 Mar 2014 14:44

Următorul

Înapoi la Uniforme / Echipament / Accesorii / Decoratii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron