Asociatia "6 Dorobanti"

Other Groups in Romania

Re: Asociatia "6 Dorobanti"

Mesajde gabi_dinisov » Joi, 22 Apr 2010 14:49

... continuare

Astfel dl. Adrian Silvan Ionescu a primit gradul de colonel (portul insemnelor de capitan la Komarom, nu a fost decat un accident determinat de faptul ca el avea un veston original, in timp ce noi ne-am confectionat uniformele cu gradele respective), datorita atat meritelor avute in activitatea de reconstituire istorica, cat si varstei. Eu am primit gradul de locotenent, desi la Komarom, am purtat initial trese de slt. iar dupa ce acestea au cazut, am ramas soldat. Dv. ati avut inca de la inceput al treilea grad ca importanta din grupul nostru, de Sergent-major, pentru ca atunci asociatia nu avea decat 6 membri uniformati, si am considerat ca 2 ofiteri erau de ajuns. Trebuie sa subliniez ca v-ati indeplinit cu brio responsabilitatile extrem de importante conferite de  acest grad si functie, motiv pentru care ati fost evidentiat in repetate randuri in fata celorlalti camarazi. Aurica Stroe, de profesie istoric, participant la actiuni de reconstituire istorica (parade de costume si baluri de epoca) inca din anii '80, de varsta apropiata cu dl. Adrian-Silvan Ionescu, are gradul de sergent-furier, pozitie de care nu abuzeaza in nici un fel, straduindu-se in masura posibilitatilor si a timpului avut la dispozitie, sa se instruiasca alaturi de ceilalti camarazi. Ceilalti membri fondatori, au acceptat fara sa cracnesca gradul de soldat. Suntem cred de accord, ca toti membrii fondatori, chiar si retrasul Radu Zamfirescu, si-au adus contributia din plin la viata asociatiei, in perioada de inceput, cea mai grea,  cand lucrurile nu erau clarificate, facand eforturi pentru a se echipa, mergand in strainatate la diferite actiuni pe propria cheltuiala, etc. Restul noilor membri au intrat in asociatie cu gradul de soldat si ar urma sa promoveze in functie de merite Am acceptat cu totii aceasta situatie, si constat ca acum ea este pusa in discutie.
Inteleg ca v-a nemultumit promovarea lui Dragos Diaconu. Poate  nu a fost cea mai buna idée a dlui. Adrian Silvan Ionescu si nici cel mai bun moment si i-am spus acest lucru in particular, dar sa nu uitam ca Dragos face parte din vechea garda a asociatiei, ca s-a ocupat de confectionarea uniformelor si echipamentului tuturor membrilor grupului si ca a participat inca din 2003 la actiuni de reenactment (Zilele Muzeului Militar National din mai 2003). Deci daca privim retrospectiv, aceasta avansare nu s-a facut chiar fara temei deoarece Dragos indeplinea chiar si conform prevederilor actuale de avansare, propuse de noi, conditiile de promovare in grad, ceea ce nu s-a intamplat in cazul lui Osenschi, care nu avea inca 6 luni vechime in gradul de soldat (intrat in asociatie la 19.03.2006, ca soldat-voluntar, promovat soldat la 19.08.2006 si avansat fruntas la 2.09.2006). Pe de alta parte, CO, prin daruirea si seriozitatea cu care s-a implicat in actiunile de pregatire si desfasurarea propriu-zisa a show-urilor de reenactment, merita cu prisosinta avansarea in grad, cu totii simtind nevoia unui inlocuitor al dv. in cursul actiunilor de instructie, atunci cand nu erati disponibil. De acum inainte, astfel de "accidente" (daca se pot numi asa aceste decizii, care in principiu erau corecte)  nu se vor mai putea intampla, daca vom respecta ROI.
Referitor la dl. Adrian-Silvan Ionescu as vrea sa fac unele precizari:
Dl. Adrian-Silvan Ionescu este in mod clar persoana cea mai reprezentativa a grupului nostru, care are mai multe merite decat oricare dintre noi in promovarea miscarii de reenactment si living history, activitati de care s-a ocupat, inca de la mijlocul anilor '70, atunci cand am avut si onoarea de a-l cunoaste. Preocuparile sale in domeniul istoriei costumului si uniformologiei, activitatea stiintifica in domeniul istoriei moderne romanesti, eforturile organizatorice si financiare facute pentru promovarea actiunilor asociatiei noastre si nu in ultimul rand varsta, il recomanda cu prisosinta pentru pozitia de sef militar al grupului nostru. Vreau sa precizez ca ideea formarii acestei asociatii ar fi ramas in stadiul de simpla intentie daca nu ar fi existat incurajarile si entuziasmul dlui. Adrian-Silvan Ionescu. In ultima instanta, eu si cu domnia sa am fost cei care, in ajunul "Zilelor MMN" din 2004, am hotarat sa infiintam o asociatie de reenactment, dupa modelul celor din strainatate, alegand drept unitate Reg. 6 dorobanti "Mihai Viteazul", dand o alta dimensiune paradelor cu costume si uniforme de epoca pe care le organizaseram in anii anteriori. In acest scop am apelat la fratii Diaconu, care ne-au ajutat cu confectionarea uniformelor, iar Dragos s-a si imbracat in dorobant pentru a ni se alatura in cursul acelei manifestari. Tin sa va reamintesc ca dv. v-ati alaturat plin de entuziasm grupului nostru in vara anului 2004, atunci cand ne pregateam sa participam la actiunea de la Komarom (sept. 2004). Imi amintesc ca dl.Adrian-Silvan Ionescu, apreciind prezenta dv. la actiunile anterioare ale MMN, mi-a sugerat sa va intreb daca nu ati fi interesat sa va alaturati acestui grup. Venirea dv. in grup a conferit un plus de seriozitate demersului nostru, implicandu-va cu daruire si competenta in actiunea de nstruire a camarazilor care nu aveau cunostinte militare.

Va continua...
________________________________
“Eu n-am cerut să fiu român, am avut noroc!” – Petre Ţuţea
gabi_dinisov
 
Mesaje: 198
Membru din: Lun, 15 Dec 2008 15:35
Localitate: Bucuresti

Re: Asociatia "6 Dorobanti"

Mesajde gabi_dinisov » Joi, 22 Apr 2010 14:50

... continuare

Acum constat cu parere de rau ca s-a ajuns la situatia in care dv. contestati pozitia dlui. Adrian Silvan Ionescu de presedinte al asociatiei (ales totusi in mod democratic in adunarea generala din dec. 2006) si, mai ales, de comandant al componentei militare a grupului nostru. Ridicarea unor semne de intrebare privind meritele sale militare, care l-ar face nedemn sa ocupe functia de comandant, si, mai ales, asupra  bunei-credinte in luarea unor anumite decizii privind membrii grupului (avansari, decorari, eventual sanctiuni) care chipurile ar duce la distrugerea asociatiei pe care el a initiat-o, sunt neintemeiate si poate chiar  jignitoare. Exista o limita a concesiilor peste care, in mod sigur, dl. Adrian-Silvan Ionescu nu este dispus sa treaca.
Nu vreau ca membrii asociatiei sa fie pusi sa aleaga intre Adrian-Silvan Ionescu sau Mircea Stoica. Consider ca amandoi sunt extrem de importanti, fiecare in planul sau de activitate, pentru asociatia "6 Dorobanti". A cauta cu acul, justificari pentru o decizie sau alta (vezi nulitatea "veto"-ului dlui. Adrian Silvan Ionescu privitoare la modul de conferire a decoratiilor, pentru ca in acest caz nu ar fi vorba de o incalcare a "spiritului si ideilor" asociatiei), mi se pare putin cam meschin si inutil intr-o asociatie de oameni onorabili. Oricand se pot gasi tot felul de chichite si in deciziile dv. sau ale mele. Am intra intr-un vartej al acuzatiilor si contra-acuzatiilor din care nu am mai iesi niciodata. Oamenii participanti la sedinta de pe 10.03, au facut observatia ca pe ei aceste probleme de detaliu nu-i intereseaza, ca cele 4 ore de sedinta au fost o pierdere de timp, din punctul lor de vedere, si ca ei ar fi fost dispusi sa adopte orice varianta pe care noi le-am  prezenta-o, cu conditia ca ea sa nu afecteze acel placut spirit camaraderesc care apare ori de cate ori ne adunam cu totii, cu ocazia unei actiuni. Cred ca tocmai intrand in toate acele detalii privitoare la regulament, i-am speriat pe oameni pentru ca ei ni s-au alaturat pentru "fun" si nu pentru a face exces de militarie.
Consider ca principalul nostru obiectiv este sa fim cat mai autentici cu putinta, incepand cu varful coifurii si terminand cu calcaiul bocancului, sa intram cat mai bine in atmosfera de epoca, si prin acestea sa creem o imagine cat mai aproapiata de realitatea istorica. Acesta este obiectivul spre care tind toate miscarile serioase de reenactment din lume.
Nu am fost totdeauna de accord cu deciziile dlui. Adrian-Silvan Ionescu, tot asa cum, uneori, nu am fost de acord nici cu opiniile dv. Am luat nota de intentia dv. de a "actiona" dupa data de 31.03.2007. Imi displac profund situatiile conflictuale si cred ca in asociatia noastra exista loc pentru toata lumea. Daca va fi cazul, vom convoca o noua adunare generala, desi nu vreau sa-i mai supunem pe oameni la un alt "duel" verbal.
Eu, in nici un caz nu consider ca dl. Adrian Silvan Ionescu "evolueaza pe o traiectorie de coliziune cu spiritual asociatiei" iar, daca va fi cazul, voi fi alaturi de domnia sa.

Cu stima,

HS

PS Scuze pentru lungimea exagerata a mesajului.”

Va urma
________________________________
“Eu n-am cerut să fiu român, am avut noroc!” – Petre Ţuţea
gabi_dinisov
 
Mesaje: 198
Membru din: Lun, 15 Dec 2008 15:35
Localitate: Bucuresti

Re: Asociatia "6 Dorobanti"

Mesajde stoica » Mie, 03 Noi 2010 10:21

Au aparut pe forumul A6DS (http://6dorobanti.ro/forum/YaBB.pl?num=1261816019/53#53) cateva comentarii off-topic la dialogul paralel de pe forumul nostru (http://www.traditia-militara.ro/forum/YaBB.pl?num=1284579578/22#22) despre participarea granicerilor romani la batalia de la Arcole. Nu le voi reproduce, pt ca nu doresc sa inveninez atmosfera cu excesele emotionale a 2 persoane care s-au infierbantat prea mult si care se straduiesc sa arunce cu lichide spre vecinii de la balconul de deasupra, dar consider, desi am ezitat indelung asupra oportunitatii, ca este corect sa lamuresc cateva aspecte:
- ATM este o asociatie de reconstituire istorico-militara care are forum, nu un forum care face si reconstituire istorico-militara. Meritul nostru sta in activitatea noastra, inca fara egal in tara, vizibila la http://www.traditia-militara.ro/forum/YaBB.pl?board=2.
- Atunci cand abordam subiecte controversate, prezentam integral argumentele si documentele partii adverse, indicand sursa. Aceasta practica reflecta corectitudine si transparenta; in plus, ea ofera o buna expunere preopinentilor nostri, carora le largim tribuna si nu le stirbim din merite. Ei stiu asta, pt ca daca intr-adevar ar crede ca este un lucru rau, ar reciproca`.
- Acuzatia de a nu sti ca de fapt nu facem reconstituire: Uniunea Europeana a Asociatiilor Istorico-Militare, Statul Major General, Muzeul Militar National, Oficiul National pt Cultul Eroilor, Asociatia Nationala pt Cultul eroilor, Jandarmeria Romana, Regimentul 30 Garda “Mihai Viteazul”, stiudioul cinematografic al armatei, etc. sunt de alta parere. Consider ca aici acuzatorul ar trebui sa detalieze si sa argumenteze.
- Acuzatia de a manipula copii creduli abia iesiti din liceu: dintre cei 22 de membri activi ai ATM, unul are 14 ani, unul 18 ani, iar restul au toti peste 23 de ani – 3 chiar de la 50 in sus. Media noastra de varsta este de 34 de ani
- Acuzatia de a fi transformat un hobby intr-un “far calauzitor” cu multe “premiere”: aici se iteste chipul albastrui al invidiei; momentan nu avem solutii pt a le da satisfactie
- Acuzatia de limbaj: un proverb german spune ca “unora” nu le place ceea ce nu cunosc. “Meandrele concretului” sunt o ilustrare a utilizarii fara continut a unor cuvinte pretioase – in cazul nostru continutul este bogat, exprimarea corecta si precisa, iar efectul evident. Oricum, prin propriul lor limbaj au demonstrat inca odata de ce nu putem purta discutii normale pe acel forum – intoleranta la orice opinie diferita si dublul standard s-au cronicizat si au devenit vectori ai brandului. Din pacate si-au compromis orice urma de obiectivitate - situatie potentata de pasivitatea joviala si culpabila a administratorului acelui forum in fata acestor derapaje.
- Acuzatia de a fi introdus o protectie slaba impotriva copierii de pe forumul nostru: protectia, nesolicitata de noi, ne-a fost instalata by default la modernizarea site-ului, dar ne-a ingreunat mult activitatea. Am cerut furnizorilor nostri sa dezinstaleze aceasta optiune, ceea ce au facut partial, dar pt noi satisfacator. Stam la dispozitie oricarui doritor, la cerere, cu orice material de care dispunem. Ceea ce este amuzant este ca acuzatorii nostri marturisesc a fi incercat sa copieze de la noi pana au si gasit solutia
- Eu nu am fost membru PCR – mi s-a propus si am refuzat (cei care au prins acele timpuri stiu ce inseamna asta) - si nu am avut nici un fel de functie in timpul dictaturii – dimpotriva, am participat activ la Revolutie incepand din dimineata de 21 Decembrie – am revenit acasa, pt o noapte, abia in 25 Decembrie. Am distribuit manifeste impotriva dictaturii incepand din anul 1985. Prietenul meu a fost prins si condamnat la 10 ani de inchisoare. Exista emisiuni TV pe aceasta tema – pot pune la dispozitie inregistrarile. Este de mentionat ca a fi fost membru PCR nu este o vina. In plus, viata in comunism te invata valoarea libertatii si a demnitatii, precum si necesitatea de a lupta pt ele. Tinerii care au primit-o in dar, ar putea incepe prin a incerca sa fie politicosi
- Acuzatia de a fi copiat de la altii pt ca nu putem crea: ATM ia cercetarea si rigoarea stiintifica foarte in serios. De aceea la noi trupa de Grenzeri nu poarta cizme, are paspoalarea pantalonilor galben-neagra, acoladata la spate, nu poarta bonete de aviatie, etc. La noi trupa din al II.RM are vestoane cu buzunare la piept si epoleti in unghi. Daca am reconstitui graniceri din 1866-1868, trupa nu ar purta cizme. Nu suntem perfecti, dar ne straduim. Am adunat o arhiva impresionanta de documente inedite, dar nu le publicam inca, din mai multe motive: nu avem timp sa publicam decat documentatia care ne este solicitata, intrucat noi desfasuram alte activitati profesionale – nu putem sa ne satisfacem pasiunea si activitatea pt forum la serviciu, precum Kepi; anumite informatii am dori sa le sistematizam si sa le publicam intai la edituri de specialitate; vrem sa mai verificam si sa coroboram informatiile care contrazic lucrari anterioare.

>> urmeaza >>
stoica
 
Mesaje: 514
Membru din: Joi, 18 Dec 2008 05:15

Re: Asociatia "6 Dorobanti"

Mesajde stoica » Mie, 03 Noi 2010 10:23

>> urmare >>

Pt exemplificare, doar doua cazuri:
- culoarea eghiletului BGR din anii 1941-1945. Normativele pe care le-am gasit noi (1930, 1934, 1940, 1941, 1945) indica alta culoare
- culoarea uniformei de infanterie marina din timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial – ocazie cu care anunt intentia ATM de a reconstitui Infanteria Marina. In acelasi numar din Osprey, culoarea este indicata, in text si in planse, ca fiind gri-bleu, precum la aviatie, cu o mentiune lapidara, la final, conform careia in 1943 s-ar fi trecut la kaki. In, altfel excelentul, Album “Armata Romana 1941-1945” , Editura RAI, Bucuresti, 1996, textul indica doar culoarea gri-bleu pt toata durata razboiului, desi autorul acestor pasaje este acelasi - Kepi. Noi am gasit in regulamente, anterioare anului 1943, fraza: “pentru infanteria de marina culoarea va fi kaki”.
Il rugam pe Kepi, fara nici o intentie polemica, sa dezvaluie sursele sale, in interesul cercetarii istorice si al miscarii de reconstituire istorico-militara din tara noastra.

Reamintesc faptul ca incepusem tot acest dialog cu cuvintele: “Am luat act de certitudinea expertului de la Muzeul Militar asupra faptului ca paticiparea Regimentului 2 Graniceresc Valah nr.17 din Nasaud la Batalia pentru Podul de la Arcole in zilele de 15-17 noiembrie 1796 ar fi o legenda, fara legatura cu realitatea.” Intre timp si-a schimbat opinia, dar nici noi nu mai avem certitudinea pe care o aveam la inceput. Este foarte bine – inseamna ca si postarile noastre au avut un continut pertinent, care a avut un efect notabil asupra unui expert. Era necesar sa fim insultati in mod gratuit? Nu le purtam pica; oricine poate comite o eroare - unii mai perseverenti, chiar mai multe. Important este sa iti dai seama cand ai gresit si sa iti corectezi atitudinea. Suntem in continuare deschisi la colaborare. “Decat sa ne certam, mai bine un cantec vesel sa cantam…”
stoica
 
Mesaje: 514
Membru din: Joi, 18 Dec 2008 05:15

Re: Asociatia "6 Dorobanti"

Mesajde stoica » Joi, 04 Noi 2010 08:20

Imi pare sincer rau ca unii s-au indispus atat de tare, atunci cand noi doar am dat explicatii despre noi insine. Cine este curios sa vada ce ni s-a raspuns si care este onomatopeea care reda sunetul produs de incordarea creierului („ete fleoșc”) poate consulta forumul de la linkul recomandat anterior.
Raspunsurile primite, o eclatanta auto-antireclama, sunt ilustrarea sclipitoare a vorbei din batrani ca atunci cand te afli sub apa nu e bine sa deschizi gura.
Este adevarat ca nu voi putea castiga, pt ca nu am capacitatea de a cobori in abisurile unde se pare ca se disputa trofeul pt lipsa de eleganta. „Cum principia negante non est disputandum.” Totusi, pt majoritatea educata a utilizatorilor de forum, trebuie sa dau explicatii:
- Proverbul „cin’se scuza se acuza” se aplica celor care ofera explicatii nesolicitate. In cazul nostru suntem constransi sa raspundem, documentat si argumentat, la insulte gratuite. Argumentele nu ne-au fost combatute de fel.
- Nu am afirmat ca altcineva ar fi copiat de la noi – noi am preluat un topic intreg si l-am dezvoltat la noi pe forum, pt ca pe forumul de origine nu se tolereaza alte opinii. Acest lucru a fost demonstrat acum din nou, cu putere (qed)
- Ipoteza inlocuirii bocancilor trupei cu cizme ofiteresti din cauza carentelor de materiale sfideaza logica, cu atat mai mult cu cat regulamentul prevedea portul opincilor de rezerva in ranita.
- Noi nu am criticat pe nimeni, am incercat sa ii ajutam pe cei care nu au avut parte de documentatie completa – din pacate au ales sa raspunda cu țîfna. Este adevarat ca am beneficiat de faptul ca ne-au fost confectionate uniformele mai tarziu, pt ca nu am inghitit pe nemestecate informatiile superficiale furnizate de o singura persoana, ci am cercetat indelung si cu acribie noi insine. Croitorul nu s-a documentat – a executat comanda clientului. Am demonstrat ca nu ne intereseaza premierele, doar le consemnam cand au loc. La uniforme de Grenzeri, ADS s-a grabit pt a realiza premiera. A reusit – bravo! Pe noi, insa, ne intereseaza mai mult corectitudinea.
- Regret ca nu a fost inteleasa aluzia mea la bonetele de graniceri. Boneta de aviatie este asemanatoare cu cea de Grenzeri, dar are diferente de croi si proportii. Este mai inalta la capete decat cea de aviatie si poate fi purtata transversal, cu clapele utilizate ca viziere. Cum spuneam, noi suntem atenti la detalii. As prefera, ca sa nu ne facem neamul de ris, sa nu fie aratate strainilor acele bonete de aviatie in culori de graniceri. Postez o fotografie a unor reenactori austrieci si una din Ottenfeld:

      Imagine       Imagine

- Profit de ocazie pt a aminti ca toate grupurile austriece din UEAIM au afirmat ca nu se aplica numerele de regimente pe bonete - doar grenadierii poarta grenada din postav. Nici noi nu am gasit, in vreo documentatie serioasa, imagini cu numere pe bonete sau referiri la o asemenea practica. Este adevarat ca doar ungurii si unii cehi au adoptat acest obicei, fara sa fi invocat vreo sursa, in pofida protestelor austriecilor. Noi, pana gasim dovezi documentare care sa-i contrazica, am preferat deocamdata sa respectam ceea stiu austriecii despre propria lor armata.
- ATM are cate o replica de drapel pt fiecare epoca reconstituita – noi nu avem nevoie sa ne imprumutam de la MMN. Pentru cei care pricep mai greu: un drapel de asociatie, chiar si una de reconstituire, nu reconstituie nimic. El reprezinta asociatia. Este continuarea unei traditii multiseculare. Toate asociatiile mai importante au avut propriile simboluri si propriile drapele sub care defilau. Exista situatii in care acest lucru este oportun. Citez din DEX: DRAPÉL, drapele, s.n. Bucată de pânză sau de mătase (într-una sau în mai multe culori, adesea cu o emblemă sau cu o stemă) prinsă de un băț și reprezentând semnul distinctiv al unui stat, al unei unități militare, al unei organizații, asociații etc.;
Reconfirmam faptul ca nu ne ating insultele cu care suntem potopiti si asteptam in continuare sa accepte dialogul si colaborarea.
Asteptam si sursele pt eghiletii galbeni BGR 1941-1945 si pt culoarea gri-bleu a uniformelor infanteriei marine 1941-1945.
stoica
 
Mesaje: 514
Membru din: Joi, 18 Dec 2008 05:15

Anterior

Înapoi la Alte Grupuri in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron