Portul mantalei

Uniforms, Equipment, Accessories, Decorations

Portul mantalei

Mesajde gabi_dinisov » Mie, 01 Apr 2009 09:58

Voi prezenta in cele ce urmeaza o discutie de pe forumul 6D (http://6dorobanti.ro/forum/YaBB.pl?num=1230103870) despre portul echipamentului de iarna:

Kepi - 24.12.2008[\/b]

"Dupa cum se stie de catre cei care au facut armata, pe timp de iarna mantalele se poarta in permanenta, prin ordin pe garnizoana, chiar si atunci cand vremea este frumoasa si soarele straluceste. Dupa cum multi isi amintesc, daca soldat fiind, erai surprins in oras fara manta, riscai sa fii arestat de patrula si dus la garnizoana. Mantaua era deci obligatorie pentru orice aparitie publica, indiferent de starea vremii, incepand de pe la 1 noiembrie pana la sfarsitul lui martie. Acest lucru este valabil si astazi si se pot vedea la toate ceremoniile militare pe timp de iarna militarii purtand scurtele vatuite, echivalentul vechilor mantale. Aparitia unor ostasi in vestoane, chiar daca acestea aparent le confera un aspect mai elegant, constituie o eroare uniformologica care ar trebui evitata...  

Din fericire, cu eforturi deosebite aproape toti membrii grupurilor de reenactment romanesti sunt astazi echipati cu mantale ( ce pot fi usor convertite in tinute de 1877 sau de 1916), ceea ce le permite participarea la orice eveniment istorico-militar, indiferent de anotimp.

Deoarece in multe imagini de epoca din timpul primului razboi mondial, pe vreme de primavara sau toamna, soldatii poarta mantaua rulata in banduliera, peste umarul drept, dupa modelul rusesc, cred ca ar fi interesant sa utilizam cu prilejul diferitelor manifestari si acest mod de purtare a mantalei, specific pentru perioada respectiva (si nu numai). In general ostasul nu avea unde sa-si lase echipamentul, mai ales pe timp racoros, si daca aparea in veston, purta mantaua in banduliera. Dam modul de rulare a mantalei, in conformitate cu Regulamentul asupra instructiei pe jos si calare in regimentele de artilerie, Vol. I, Instructia pe jos, Bucuresti, 1866:  

'...

Chipul de a invarti mantaua pentru a o purta peste umar.

Se desface mantaua intreaga, captuseala de dedesupt; se lasa in jos indoiturile manecilor care se intind pana la marginea laturilor, se sumete partea de jos a mantalei, indoitura intrecand crapatura si ispravindu-se cu varful la fiecare margine. Se apleaca aseminea gulerul pana la captuseala manecilor; se invartesce astfel tare mantaua incepand de la guler. Mantaua invartita, se unesc cele doua capataie ale caror extremitati se rabat inauntru, una catre alta si se leaga cu o mica curea....'

Daca exista si cortisorul (foaia de cort) acesta se putea rula peste manta, acoperind-o si protejand-o astfel de ploaie. In acest caz betele de cort si tarusii se infigeau in cureaua care lega extremitatile mantalei.  

[URL=http://img370.imageshack.us/my.php?image=1786ecy9.jpg][IMG]http://img370.imageshack.us/img370/8594/1786ecy9.th.jpg[/IMG][/URL] [URL=http://img372.imageshack.us/my.php?image=2002edb1.jpg][IMG]http://img372.imageshack.us/img372/2559/2002edb1.th.jpg[/IMG][/URL] [URL=http://img364.imageshack.us/my.php?image=2315exf9.jpg][IMG]http://img364.imageshack.us/img364/7480/2315exf9.th.jpg[/IMG][/URL]

Ar fi interesant daca la manifestarile istorico-militare ar aparea si ostasi purtand un astfel de echipament..."
________________________________
“Eu n-am cerut să fiu român, am avut noroc!” – Petre Ţuţea
gabi_dinisov
 
Mesaje: 198
Membru din: Lun, 15 Dec 2008 15:35
Localitate: Bucuresti

Re: Portul mantalei

Mesajde gabi_dinisov » Mie, 01 Apr 2009 10:00

...continuare[\/i]

21 inf - 25.12.2008[\/b]

"Portul mantalei in Batalionul 21 infanterie era efectuat conform regulamentului in vigoare in anul 2000 si care preciza ce temperatura exterioara trebuie sa existe pentru ca ostasii sa poarte mantalele. Imi aduc aminte de zile foarte friguroase cand tot plutonul si-a luat mantalele dimineata la adunarea pe platou, iar sergentul ne-a expediat inapoi ca sa le dezbracam pentru ca mai lipseau cateva grade ca sa fie conform regulamentului. Temperatura era cu minus, dar lipseau totusi cateva grade si omul vroia sa fim regulamentari  Imi amintesc si alte zile in care ne inghetau urechile pe campul de instructie si pentru ca un camarad si-a lasat clapele la capela, locotenentul a vrut sa ne puna pe toti sa coasem clapele ca sa nu mai fim tentati sa le lasam pe urechi  Eh, asa la oaste  

La Zilele MMN 2009 intentionez sa port mantaua rulata asa cum se vede in fotografii, peste vestonul de vara pe care sper sa mi-l fac pana atunci. Poate resusesc sa imi fac si un sac model rusesc asa cum am vazut in pozele cu voluntari ardeleni."
________________________________
“Eu n-am cerut să fiu român, am avut noroc!” – Petre Ţuţea
gabi_dinisov
 
Mesaje: 198
Membru din: Lun, 15 Dec 2008 15:35
Localitate: Bucuresti

Re: Portul mantalei

Mesajde gabi_dinisov » Mie, 01 Apr 2009 10:03

... continuare[\/i]

Mihnea - 26.12.2008[\/b]

"Foarte interesant descrierea modului in care se ruleaza mantaua nu stiam ca era mentionat intr-un regulament.

@21Inf: Cand ai facut armata? Imi inchipui ca dupa '89."

Kepi - 26.12.2008[\/b]

"Intr-adevar, in cazarma portul mantalei era la latitudinea comandantului si de cele mai multe ori, chiar pe timp de iarna, in cazarma ostasii sunt in vestoane. Imi amintesc f. bine acest lucru din vremea cand faceam serviciul militar la Focsani, unde iarna era un frig cumplit. Asta si pentru faptul ca aveam perioade de instructie in aer liber, sau la sala (studiul regulamentelor, etc.). Insa atunci cand se statea mai multe ore, in mod continuu, afara (instructie pe terenul de instructie, serviciul de garda, iesirea in oras, permisii, etc.) se lua obligatoriu mantaua. Eu m-am referit la ceremonialele militare in care toti militarii trebuie sa poarte echipamentul adecvat anotimpului, mai ales ca se sta in aer liber mai multe ore. Acest lucru poate fi vazut si la manifestarile actuale cand toti militarii au mantale (sau scurte vatuite) peste tunici...  

Este o idee f. buna sa purtati si mantalele rulate in banduliera, cu ocazia unor actiuni demonstrative... Sacul de spate de tip rusesc, folosit si la noi in anii 1917-1919, este simplu de confectionat... Am sa public pe acest forum un desen, cu cote, al acestuia..."

21 inf - 26.12.2008[\/b]

"Intr-adevar, ma refeream la portul uniformei la instructie, nu la parade  Ne cam congelam zile in sir, pentru ca noi desi aveam studii superioare si eram la TR, am facut serviciul de la cap la coada ca si simpli infanteristi, nu aveam ore de studiu si stateam numai in aer liber. Inauntru stateam numai cat dormeam  
La parade aveau grija sa ne schimbe uniformele jerpelite de instructie si sa ne dea unele noi, de la "stoc", pe care le returnam cand terminam defilarea  

@mihnea: Armata am facut-o in anul 2000."
________________________________
“Eu n-am cerut să fiu român, am avut noroc!” – Petre Ţuţea
gabi_dinisov
 
Mesaje: 198
Membru din: Lun, 15 Dec 2008 15:35
Localitate: Bucuresti

Re: Portul mantalei

Mesajde stoica » Mie, 01 Apr 2009 11:17

Inca "din cele mai vechi timpuri" existau prevederi care reglementau optiunea pt tinuta de iarna sau pt cea de vara.

Regulament asupra serviciului interior al trupelor de infanterie 1865[\/b]
Art.356
... In fie care divisie, generalul de divisie arata epocele in care trupele iau tinuta de vara sau de iarna; ordinile intr’acesta privinta se pot modifica de catre generalii de brigade cand imprejurarile o cer in ori care localitati . – Comandantii de piete vegheaza la a lor executare si sunt autorisati sa ordone schimbarile cerute de timp, in tinuta de tote dilele, prescrisa pentru omenii de serviciu, pe care motivele sanatatei le pot reclama; pentru aceasta insa ei dau seama generalilor. ...
stoica
 
Mesaje: 514
Membru din: Joi, 18 Dec 2008 05:15

Re: Portul mantalei

Mesajde stoica » Vin, 12 Mar 2010 13:14

ATM trateaza cu mare seriozitate si acribie problema cercetarii si documentarii. Pe parcursul cautarilor facute pe alte teme, am descoperit si un document relevant pt acest subiect, din care citez un extras:

"Ordin General 198 / 13dec1941 – Director de Cabinet al Ministrului Apararii Nationale Col.M.Olteanu:
...
-          Mantaua sa se poarte numai cand frigul este prea mare (5-6 grade sub zero).
-          In restul timpului de iarna, ostasii sa imbrace flanele pe sub veston si sa aiba manusi"

Dupa cum se poate observa, tematica este mult mai nuantata decat lasau sa se banuiasca opiniile anterior exprimate de catre experti consacrati.
stoica
 
Mesaje: 514
Membru din: Joi, 18 Dec 2008 05:15

Re: Portul mantalei

Mesajde stoica » Dum, 04 Iul 2010 09:17

Pentru cei interesati de modul in care era reglementat portul tinutei de iarna in armata RSR, voi posta un extras din Regulamentul de Garnizoana RG2 din anul 1987. Si de aici reiese ca nici in perioada comunista portul tinutei de iarna nu era un fapt pur calendaristic, ci se dispunea prin ordin (statul major al unitatii, comenduirea garnizoanei, etc.). Este adevarat ca RG2 se refera doar la garzi, santinele, plantoane, ronduri, patrule, dar principiul este general. Aceia dintre noi care si-au satisfacut stagiul militar in acea perioada, uneori constatau intarzieri ale ordinelor de adaptare a tinutelor la conditiile meteo.

Imagine
stoica
 
Mesaje: 514
Membru din: Joi, 18 Dec 2008 05:15

Re: Portul mantalei

Mesajde mirel » Mie, 07 Sep 2011 20:02

Un document din 1940 ce reglementeaza portul mantalei


, M.A.N Subsecretariatul de Stat al Armatei de Uscat, Ordin General nr 176 din 14 decembrie 1940
Domnul General Ion Antonescu Conducătorul Statului și Ministrul Apărării Naționale ordonă:
1.      „Pe viitor ofițerii subofițerii și trupa  să nu mai poarte mantalele la instrucție și pe timpul diferitelor servicii executate  în cazărmi. Mantalele vor fi purtate  numai în repaos și în ședințele statice. – Adnotare în acoladă în stanga textului: „3.I. 1941- B.4, În vedere tuturor”----. Portul mantalei la instrucție are următoarele inconveniente: obișnuiește ostașul cu mișcări încete, lipsite de energie, vioiciune și suplețe. Din punct de vedere higienic oamenii se încălzesc și transpiră în timpul acțiunii pentrucă apoi, pe timpul repaosului, să fie expuși răcelii.”

sursa: A.N.I.C, Fond P.C.M Cabinet Militar, Dosar 70/1940
mirel
 
Mesaje: 355
Membru din: Joi, 25 Dec 2008 21:37

Re: Portul mantalei

Mesajde mirel » Lun, 23 Apr 2012 23:19

O altă reglementare din 1941:

„Comand. Corpului 3 Armată, Stat Major , Nr. 513 din 23 iunie 1941 către Batalionul 3 Transmisiuni.

Cu onoare se face cunoscut următoarele.

Zilnic se văd prin oraș grade inferioare umblând fără nici un rost, tocmai acum când situația impune fiecărui ostaș să stea continuu la unitatea sa. S-a văzut deasemenea că santinelele stau în posturi îmbrăcate cu mantaua dând un aspect destul de urât, întrucât nu corespunde anotimpului.
Față de cele mai sus se ordonă:
Nici un ostaș grad inferior nu mai are voie a umbla prin oraș, decât numai în interesul strict al serviciului, având asupra sa ordinul de serviciu legal.
Nici o santinelă să nu mai îmbrace mantaua. Pe timp răcoros și noaptea se va imbrăca vestonul.
Comandanții de unitătăți rămân direct răspunzători de neexecutare iar Garnizoana Vaslui va aresta toate gradele inferioare găsite în oraș fără nici un rost.”
sursă: A.N.I.C, Fond Ministerul de Război, Inspectoratul General al Armatei, Dosar 89/1941, fila 234
mirel
 
Mesaje: 355
Membru din: Joi, 25 Dec 2008 21:37


Înapoi la Uniforme / Echipament / Accesorii / Decoratii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron