Harti militare nov10

General Discussions – topics that do not fit any of the other existing categories

Harti militare nov10

Mesajde stoica » Dum, 14 Noi 2010 10:01

Mesajul pe care il transmitem aici tuturor utilizatorilor tuturor forumurilor este urmatorul: nu postati imagini ale hartilor militare romanesti din teatrele de operatiuni din afara frontierelor actuale ale Romaniei. Ni s-a solicitat inca de anul trecut, prin e-mail sau chiar si pe acest forum, sa postam sau sa trimitem unor "pasionati" din strainatate asemenea harti - am facut bine sa refuzam, desi avem in arhiva noastra sute de asemenea documente. Interesul multora nu este aceademic, ci mercantil si blasfemic - hartile sunt utilizate pt a detecta mai usor locurile in care se pot dezgropa efecte militare ce se pot vinde foarte bine. Am ezitat luni de zile asupra deciziei de a posta un link edificator in acest sens. Am decis sa facem acest pas, pt ca memoria ostasilor romani cazuti la datorie si care zac in pamant strain este mai bine servita daca noi invatam sa le protejam somnul de veci:  
                                http://www.youtube.com/watch?v=WelEtLk-3eo [\/b]
Nu as spune ca sunt reprezentative pt o intreaga populatie.
Am constatat ca, in mod ingenuu, au inceput sa fie postate asemenea documente, din dorinta legitima de a face cunoscute detalii inedite ale istoriei militare romanesti. Va rog sa retrageti postarile cu harti de operatiuni de pe toate forumurile si site-urile. Eventual trimiteti-le prin corespondenta particulara numai celor despre care se poate avea certitudinea ca au doar interes stiintific, si ca nu le vor divulga celor care au alte scopuri.
stoica
 
Mesaje: 514
Membru din: Joi, 18 Dec 2008 05:15

Înapoi la Discutii Generale - subiecte ce nu pot fi incadrate in celelalte rubrici existente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron