Reenactment

General Discussions – topics that do not fit any of the other existing categories

Reenactment

Mesajde dacian » Vin, 17 Feb 2012 14:32

Stimati Domni de la Asociatia Traditia Militara,

M-am inscris mai de mult pe acest forum, dar am decis sa postez abia acum.
Va rog sa imi spuneti daca exista vreun clasament intre diferitele organizatii din domeniul dumneavoastra.
De ce nu mai postati statistici cu activitatea dumneavoastra?
dacian
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi, 07 Iul 2011 15:27

Re: Reenactment

Mesajde stoica » Sâm, 18 Feb 2012 11:55

Stimate Domnule Dacian, ma bucura interesul dvs pt reconstituirea istorico-militara (reenactment).
Nu exista un clasament si nici nu ar avea cine sa il faca, asa incat sa fie obiectiv si sa reflecte toate aspectele unei activitati foarte complexe si diferit abordate, cum este reenactmentul. Unii focalizeaza doar pe reconstituirea unor batalii, altii pe viata cotidiana din mediul militar, altii pe demonstratii, altii pe parade – majoritatea le combina intr-o proportie care sa fie cat mai potrivita capacitatilor si inclinatiilor propriului grup.
Prima problema este cea a criteriilor, pt ca unele sunt obiective, precum cele care au facut obiectul statisticilor publicate de catre ATM in trecut (http://www.traditia-militara.ro/forum/YaBB.pl?num=1252913155), altele sunt subiective, si tin de perceptia fiecaruia despre acest fenomen – de exemplu, militarii ne apreciaza pt tinuta si disciplina, pt instructia de front, pt manuirile de arma, pt abnegatia si capacitatea noastra de a ne integra in manifestari comune cu armata, pt patriotism; istoricii ne apreciaza pt multitudinea de elemente inedite, uniformologice si de ceremonial, pe care le prezentam; autoritatile locale din diferite zone ne apreciaza pt spectrul istoric larg pe care il putem acoperi, prin cunoasterea instructiei mai multor epoci si posesia echipamentului pt mai multe specialitati militare; diferite institutii de cultura ne apreciaza pt seriozitatea si autenticitatea noastra; publicul ne apreciaza pt modul interesant si dinamic in care evoluam. Alte grupuri sunt probabil apreciate pt diferite calitati, poate la fel de importante.
Ne bucura ca intrebati de statisticile noastre, asa cum ne-au bucurat apostrofarile primite din partea unor utilizatori ai forumului nostru, pentru intarzierea, din lipsa de timp, cu care am postat relatari despre actiuni de-ale noastre recent incheiate
Am renuntat in ultimul timp la publicarea statisticilor, chiar daca le avem, pt a ajuta la calmarea atmosferei, actualmente toxica, din cadrul miscarii de reconstituire din Romania. Noi avuseseram intentia de a pune repere obiective, fata de care sa se poata orienta toti reenactorii, inclusiv noi insine, pt a ne cuantifica si evalua corect evolutia in timp. Din pacate, alte grupuri din tara au perceput rezultatele noastre, destul de bune, ca pe o lipsa de modestie.
Initial existase si necesitatea obiectiva de a demonstra unor detractori viabilitatea si vigoarea grupului nostru, cu ajutorul unor criterii cuantificabile. Acum, cand notorietatea noastra este un fapt de netagaduit, dorim doar sa ne aducem contributia la dezamorsarea agresivitatii unora, la instalarea unei atmosfere propice coexistentei pasnice si colaborarii, chiar daca asta inseamna a pune surdina performantelor noastre.
stoica
 
Mesaje: 514
Membru din: Joi, 18 Dec 2008 05:15

Re: Reenactment

Mesajde dacian » Lun, 20 Feb 2012 16:34

Multumesc pentru explicatii. Totusi, nu vad de ce s-ar supara cineva in toate mintile pentru ca aveti statistici bune.
Eu va recomand sa continuati sa le postati.
dacian
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi, 07 Iul 2011 15:27

Re: Reenactment

Mesajde stoica » Joi, 23 Feb 2012 12:07

V-am trimis pe e-mail statisticile noastre. Veti constata ca ele exista si, comparandu-le, veti vedea ce cale dificila, cu succese, dar si cu reculuri, am parcurs.
stoica
 
Mesaje: 514
Membru din: Joi, 18 Dec 2008 05:15

Re: Reenactment

Mesajde dacian » Vin, 09 Mar 2012 10:09

M-am uitat la statisticile voastre.
Sunt foarte interesante si se vede ca faceti o analiza atenta a activitatii voastre. Dupa parerea mea ar trebui sa le postati, pentru ca a lasa rubrica de statistici intrerupta, ar putea da impresia ca aveti ceva de ascuns sau ca va lasati pe tanjeala.
Daca intr-adevar va invidiaza cineva, va va invidia la fel – cu sau fara statistici. Cel putin fiti consecventi.
Succes!
dacian
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi, 07 Iul 2011 15:27

Re: Reenactment

Mesajde stoica » Vin, 09 Mar 2012 22:02

Aveti dreptate. de fapt doream sa ii menajam pe cei care ne acuza de secretomanie.
Am postat statisticile pt anii 2010 si 2011 la: http://www.traditia-militara.ro/forum/YaBB.pl?num=1252913155/0#4
stoica
 
Mesaje: 514
Membru din: Joi, 18 Dec 2008 05:15


Înapoi la Discutii Generale - subiecte ce nu pot fi incadrate in celelalte rubrici existente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron