Ce facem in timpul liber

General Discussions – topics that do not fit any of the other existing categories

Ce facem in timpul liber

Mesajde Agent_Griff » Joi, 11 Feb 2010 20:21

Cu totii avem o pasiune pe care o practicam in timpul liber. Unii colectioneaza timbre, altii aduna monezi mai mult sau mai putin vechi. De multe ori, aceste pasiuni se dovedesc a fi surprinzatoare, nefiind de asteptat la unele persoane. Surprinzatoare sau nu, insa, pasiunile noastre ne definesc personalitatea. Nu vei vedea foarte des un om cu rabdare putina colectionand timbre.

Mie unul imi place sa desenez atunci cand nu prea am ce face. Subiectul meu favorit de desen este ostasul medieval, de multe ori nobil. Daca ma pricep sau nu, nu pot spune cu certitudine. Cert este, insa, ca imi place foarte mult si asta este ceea ce conteaza pentru mine. Cam asa presupun ca ar trebui sa fie cu orice hobby.

[IMG]http://i263.photobucket.com/albums/ii123/AgentGriff/img011.jpg[/IMG]

[IMG]http://i263.photobucket.com/albums/ii123/AgentGriff/img012-1.jpg[/IMG]

Iata ca am si indraznit a posta doua dintre indeletnicirile mele. Sper sa fie placute ochiului.

Voi, stimati membri ai forumului, ce pasiuni aveti?
Agent_Griff
 
Mesaje: 190
Membru din: Mie, 17 Dec 2008 10:01

Re: Ce facem in timpul liber

Mesajde masklin » Vin, 12 Feb 2010 02:25

Interesanta ideea acestui topic!
Pe langa re-enactment (care presupun ca este ceea ce cu totii facem in timpul liber, indiferent daca asta inseamna documentare, cautare de echipament sau chiar participarea la actiuni), eu dedic tot timpul meu liber muzicii. Cant la chitara de mai bine de 2 ani; inca nu sunt cine stie ce, dar perseverez si exersez cu fiecare ocazie (daca vrei, stiu sa cant si melodii medievale).
Apropo, ce exact reprezinta desenele (ti-as sugera sa incerci sa faci si unele colorate; ar arata interesant)?
masklin
 
Mesaje: 119
Membru din: Lun, 15 Dec 2008 16:27
Localitate: Wien

Re: Ce facem in timpul liber

Mesajde Agent_Griff » Vin, 12 Feb 2010 09:58

Da, ce nepoliticos din partea mea. Am uitat sa explic ceea ce am faurit pe acele foi.

In primul desen puteti admira un cavaler de secol XV cu un brat prea lung si o fata de delincvent recidivist alaturi de un ienicer turc. Va pot spune ca am stat destul de mult desenand zalele ienicerului, cerculet cu cerculet, si acolo sunt ale naibii de multe cerculete. :P

In al doilea desen, am mai avansat ceva in timp si spatiu. Puteti admira un Landsknecht german de secol XVI, cu hainele caracteristice in stilul Puffed and Slashed si cu faimosul cod-piece (piesa de armura ce ii apara fauritorul de mostenitori) alaturi de un Strelets rus, soldati destul de faimosi din zona Moscovei. Strelitul are barda traditionala pe care isi sprijinea muscheta alaturi de caciula de blana ce il deosebea de soldatii obisnuiti.

Cat despre pasiunea ta, Dan, te felicit. Singurul instrument cu care stiu asa cat de cat ceva este tarabana (sau darabana) si acela nu este tocmai complicat de folosit. Chitara insa este un mister pentru mine iar daca tu canti la ea cu pricepere (si cred ca poti face asta, avand in vedere ca practici de 2 ani) atunci jos palaria!

Presupun ca mai am o pasiune, pe langa re-enactment si desenat. Imi place si kick-boxingul, sport pe care il si practic de altfel. E distractiv jocul acesta de-a pumnii in gura.
Agent_Griff
 
Mesaje: 190
Membru din: Mie, 17 Dec 2008 10:01

Re: Ce facem in timpul liber

Mesajde Red » Dum, 11 Apr 2010 22:38

Un topic foarte bun! Eu pe langa reenactment mai merg si la razboi  adica joc fotbal american la Bucharest Predators :P voi atasa niste poze pentru placerea voastra vizuala :)
Imagine
Imagine
Imagine

De asemenea am o colectie de decoratii si obiecte militare din perioada comunista care cu timpul sa extins sa contina si obiecte din alte perioade sau tari.
Mai am si o pasiune pentru filme si stand up comedy si ma consider un mic cinefil.
Red
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie, 06 Mai 2009 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Ce facem in timpul liber

Mesajde SHOTGUN » Lun, 12 Apr 2010 19:10

 [URL=http://img442.imageshack.us/i/pic0031q.jpg/][IMG]http://img442.imageshack.us/img442/2217/pic0031q.jpg[/IMG][/URL]
SHOTGUN
 
Mesaje: 58
Membru din: Mie, 17 Dec 2008 20:45

Re: Ce facem in timpul liber

Mesajde mariusm » Sâm, 02 Oct 2010 18:01

Draga Mihai,felicitari pentru  desene ,esti talentat si prin desen reusesti sa te exprimi cu adevarat, proportiile si amanuntele prezentate dovedesc o cunoastere a vestimentatiei si a echipamentului de lupta di acea perioada.
Ce zici daca ma implic si eu un pic si incercam sa ne apropiem de secolul XV, perioada din care la Muzeul Militar exista armuri ?
Pot posta fotografii ale 3-4 armuri restaurate de curand-pentru o viitoare expozitie. La a patra am inceput de curand, confectionez de zor falangele degetelor ,este a treia armura la care lipsesc.Mai gasim 1 sau 2 si le avem ca model.
mariusm
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm, 02 Oct 2010 18:01

Re: Ce facem in timpul liber

Mesajde mirel » Dum, 03 Oct 2010 17:54

Eu propun putina lectura

Semnalez pagina ca  pe situl oficial al Serviciului Istoric al Armatei se pot descarca gratuit o serie de lucrari extrem de interesante. Eu momentan m-am oprit asupra lucrarii ~Înzestrarea Armatei Române în perioada interbelică. Documente, vol. II, 1931-1935, Editura Centrului Tehnic Editorial al Armatei, București, 2009.~ Va deresc lectura placuta iar cand ajungeti la acele contracte in care munitia era cumparata cu 70 la suta mai scump decat pretul altor producatori sau cand se atribuiau contracte fara licitatie ;) REFLECTATI asupra a ceea ce a fost dupa :-[

http://www.mapn.ro/smg/Site%20SIA%2008-2010/aparitii_editoriale.html
mirel
 
Mesaje: 355
Membru din: Joi, 25 Dec 2008 21:37

Re: Ce facem in timpul liber

Mesajde Agent_Griff » Dum, 03 Oct 2010 21:37

Acesta este unul dintre motivele pentru care imi place studiul istoriei atat de mult. Pot sa le dau peste nas oamenilor care venereaza "zilele de altadata" ca fiind altceva decat zilele de azi. Oameni tot oameni raman, indiferent ca sunt oameni de acum sau oameni de atunci. Escrocii de ieri au dat nastere escrocilor de azi, nu au aparut in mod subit in conceptie imaculata.

Si cat despre desene, eu nu ma pricep chiar atat de bine precum se pricepe Alex, de exemplu, dar mi-ar face mare placere doar sa incerc sa va ajut. Daca ma holbez la o imagine indeajuns, pot sa incep sa o desenez cu un grad variat de exactitate.
Agent_Griff
 
Mesaje: 190
Membru din: Mie, 17 Dec 2008 10:01

Re: Ce facem in timpul liber

Mesajde mirel » Dum, 17 Oct 2010 17:42

Domnilor va aduc la cunostinta urmatoarele

http://www.edituramilitara.ro/portofoliu.php?sectiune=salon_carte_p

"În perioada 20-23 octombrie 2010, la Galeria Artelor a Cercului Mili­tar Național, va avea loc cea de-a VI-a ediție a Salonului de Carte „Polemos” – Istorie, Științe Politice, Securitate și Apărare/ Salonul va fi deschis de miercuri până vineri, între orele 11:00 și 19:00, iar sâmbătă între orele 11:00 și 16:00. Deschiderea oficială va avea loc miercuri, la ora 13:00"

Eu cu siguranta o sa fiu prezent ;)
mirel
 
Mesaje: 355
Membru din: Joi, 25 Dec 2008 21:37

Re: Ce facem in timpul liber

Mesajde Agent_Griff » Mie, 20 Oct 2010 22:11

Daca ai norocul sa gasesti carti pe subiectul Evului Mediu, atat in tarile noastre cat si in strainatate, sa ma anunti.

Recent de la Editura Militara am gasit o carte foarte informativa si bine documentata despre Breslele din Transilvania din vremea secolelor XIV-XVI. Este o sursa de documentare obligatorie pentru oricine este interesat sa afle mai multe despre Ardealul medieval si importanta lui pentru celelalte tari romane dar si pentru Regatul Ungariei.
Agent_Griff
 
Mesaje: 190
Membru din: Mie, 17 Dec 2008 10:01

Următorul

Înapoi la Discutii Generale - subiecte ce nu pot fi incadrate in celelalte rubrici existente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron