Filme Razboi

General Discussions – topics that do not fit any of the other existing categories

Filme Razboi

Mesajde Red » Mie, 24 Iun 2009 01:34

propun deschiderea unui altfel de topic ca cei care fac colectie sa si-o poata marii, iar cei care nu sa-si poata da cu parerea despre filme sau pur si simplu daca vor sa vada un film bun sa aiba o sugestie la indemana :)

O sa incep enumerand colectia mea pana acum:

A bridge too far (1977)
Apocalypse now
Atila
Buffalo Soldiers
Dirty dozen (1967)
Enemy at the gates
Full metal jacket
Heartbreak ridge (1986)
Jarhead (2005)
Kellys heroes
Kingdom of heaven
Lord of war (2005)
Noi cei din linia intai (1985)
Pe aici nu se trece
Pentru patrie
Platoon (1986)
Saints and soldiers (2003)
Saving private ryan
The great escape
The longest day
Three kings (1999)
Von ryans express (1965)
Where eagles dare

Dupa cum vedeti majoritatea sunt 2RM, astept propuneri pentru a intregi colectia si pareri despre oricare din filme :)
Red
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie, 06 Mai 2009 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Filme Razboi

Mesajde stoica » Joi, 25 Iun 2009 08:30

Full Metal Jacket este unul dintre preferatele mele. Il recomand tuturor.
Where Eagles Dare, daca este ecranizarea romanului lui Alistar MacLean, este putin fantezist; se adreseaza unui segment de public mai putin interesat de realism.
Caut un film pe care l-am vazut pe VHS in anii '80: The Getaway. Este vorba despre un caz real: o evadare dintr-un lagar de prizonieri de razboi (II.RM) pt ofiteri germani din Anglia. Anuntati-ma daca il gasiti pe undeva.
stoica
 
Mesaje: 514
Membru din: Joi, 18 Dec 2008 05:15

Re: Filme Razboi

Mesajde SHOTGUN » Vin, 26 Iun 2009 22:30

Iti recomand "we were soldiers" cu Mel Gibson. Este peste "Platoon" ( zic eu). Si daca stii ruseste " Turkish gambit " , este unul dintre cele mai realiste ( e vorba de atacul Plevnei).
Apropo de filme , caut de ceva vreme " batalia de pe neretva " si " Arcul de foc "
SHOTGUN
 
Mesaje: 58
Membru din: Mie, 17 Dec 2008 20:45

Re: Filme Razboi

Mesajde masklin » Lun, 29 Iun 2009 22:10

si nu uitati de "Band of Brothers". Mai degraba serial, cu fiecare episod durand in jur de o ora jumate, 2 ore, despre istoria comaniei E (Easy) americana din al doilea razboi mondial. Si ar mai fi..."Letters from Iwo Jima"...
masklin
 
Mesaje: 119
Membru din: Lun, 15 Dec 2008 16:27
Localitate: Wien

Re: Filme Razboi

Mesajde Agent_Griff » Vin, 17 Iul 2009 11:23

Letters from Iwo Jima si filmul sau pereche, Flags of Glory (sau nu stiu cum naiba se mai numea) sunt super. Cele mai reusite filme despre razboi pe care le-am vazut in ultima vreme. De fapt sunt cam singurele pe care le-am vazut. :P

Oricum, sunt excelente deoarece prezinta batalia de la Iwo Jima atat din punctul de vedere al americanilor cat si din cel al japonezilor. Ce sa mai, Clint Eastwood ar trebui sa faca asta mai des. Scenele in care japonezii se sinucid folosind grenade sunt foarte...brutale si socante.
Agent_Griff
 
Mesaje: 190
Membru din: Mie, 17 Dec 2008 10:01

Re: Filme Razboi

Mesajde mirel » Dum, 09 Oct 2011 20:05

Doresc sa va fac cunoscut urmatorul film Brestskaya krepost (2010),  
cateva detalii despre unitățile ce au luat parte la aceste lupte cat si informatii despre fortificatie si Eroi de acolo puteti gasi la  
http://en.wikipedia.org/wiki/Brest_Fortress
situl oficial
http://brestkrepost-film.ru/
http://brestkrepost-film.ru/gallery/photo/film/index.html
subtitrare va gaseste bsplayerul numai in engl.  
mirel
 
Mesaje: 355
Membru din: Joi, 25 Dec 2008 21:37

Re: Filme Razboi

Mesajde cargo » Lun, 10 Oct 2011 23:45

Chiar daca nu este un film artistic, ci unul documentar, il postez aici. http://www.jurnaltv.ro/video/The_Soviet_Story_Povestea_sovietelor_incredibil
Comentariile sunt de prisos.
Cei sensibili sa se abtina de la privit.
Nici o brazda românească nu se uită!
Avatar utilizator
cargo
 
Mesaje: 218
Membru din: Mie, 28 Apr 2010 12:19
Localitate: București

Re: Filme Razboi

Mesajde stoica » Mar, 11 Oct 2011 09:29

Va recomand cu caldura filmul artistic "The McKenzie Break", care incepe cu o frumoasa interpretare a cantecului de dragoste "Erika", adoptat ulterior de catre vanatorii de munte germani (Gebirgsjäger): http://www.youtube.com/watch?v=U5CQbhKCrno.
stoica
 
Mesaje: 514
Membru din: Joi, 18 Dec 2008 05:15

Re: Filme Razboi

Mesajde eugeniu.burcea » Mar, 11 Oct 2011 20:36

Referitor la filmul de razboi “Fortareata Brest”,cu subtitrare si in limba romana :
De mai mult timp, nu am mai vazut un vazut un film de un dramatism atat de cumplit,dar care evoca cu succes lupta darza a Armatei Rosii pentru apararea tarii.
Este un film impresionant, realizat in genul filmelor sovietice,care erau filme foarte bune. Are valente educative,patriotice,plin de efecte speciale si cu imagini de cosmar.
eugeniu.burcea
 
Mesaje: 703
Membru din: Lun, 03 Oct 2011 18:43

Re: Filme Razboi

Mesajde Agent_Griff » Dum, 30 Dec 2012 10:46

Fiindca in ultima vreme m-a cuprins din nou pasiunea Napoleonica va recomand si eu, cu caldura, filmul Waterloo (1970), regizat, daca nu ma insel, de rusul Sergei Bondarciuk. Filmul cuprinde cea mai mare desfasurare de forte vazuta vreodata intr-un film, numarul figurantilor depasind usor cifra de 10 000 de oameni pe alocuri. Astfel, fara efecte speciale, cel ce vizioneaza este adus inapoi in timp, pe campiile de la Waterloo, aceasta experienta cinematografica fiind cel mai apropiat lucru de batalia din realitate alaturi de reconstituirea anuala desfasurata in Belgia.

Jocul actoricesc este, de asemenea, impresionant. Actorii care ii joaca pe Napoleon si Wellington reusesc sa redea cu succes duelul mintilor dintre cei doi comandanti iar ofiterii au de asemenea o interpretare reusita.

Filmul il gasiti integral pe youtube.

http://www.youtube.com/watch?v=oKmqRqY0RLg
Agent_Griff
 
Mesaje: 190
Membru din: Mie, 17 Dec 2008 10:01

Următorul

Înapoi la Discutii Generale - subiecte ce nu pot fi incadrate in celelalte rubrici existente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron