Regulament asupra ex. si manevrelor de infanterie

Documentation – regulations, books, magazines, articles

Regulament asupra ex. si manevrelor de infanterie

Mesajde bansaraba » Mie, 26 Aug 2009 00:55

Regulament existent inainte de 1874 cand este publicat in "Transilvania, foaia ASTRA", de-a lungul mai multor numere. Nu am garantia ca e intreg. La sfarsit, ceva lectii de scoala militara. M-am gandit ca v-ar putea fi utile aceste informatii.

http://rapidshare.com/files/271498555/Regulamentul_de_exercitii_si_manevre_ale_inf.pdf
bansaraba
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie, 26 Aug 2009 00:39
Localitate: Bv

Re: Regulament asupra ex. si manevrelor de infante

Mesajde stoica » Mie, 26 Aug 2009 08:30

Foarte interesant acest extras din regulamente militare din secolului XIX. Observam ca este foarte asemanator cu cel din 1863, pe care l-am studiat si invatat pt reconstituirile noastre ale epocii domnitorului Cuza (1859-1866).
Ar fi important sa vedem coperta publicatiei, pt a sti cine si cand a editat-o. Pare a fi o reeditare in serial, intr-o revista militara, a unui regulament anterior. Mai exista si alte numere?
stoica
 
Mesaje: 514
Membru din: Joi, 18 Dec 2008 05:15

Re: Regulament asupra ex. si manevrelor de infante

Mesajde bansaraba » Mie, 26 Aug 2009 15:24

La ultima pagina cu lectiile infanteriei scrie "va urma", deci probabil continua in revistele "Transilvania. Foaia ASTRA" din anul 1875. Fragmentul regulamentului publicat in revistele din 1874 e folosit pentru a exemplifica terminologia militara din limba romana. Din pacate nu am alte date referitor la anul adoptarii lor.

PS: "Transilvania. Foaia ASTRA" este, dupa cum ii spune si numele, revista oficiala a Asociatiei transilvane pentru literatura si cultura poporului roman. In 1874 s-au mai publicat, pe langa regulamentele militare pe care le-am prezentat aici, diferite dari de seama, articole pe probleme lingvistice si istorice, traduceri dupa diplome medievale etc. deci nu e o revista militara.
bansaraba
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie, 26 Aug 2009 00:39
Localitate: Bv


Înapoi la Documentatie - regulamente, carti, reviste, articole, comunicari

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron