Frontul de est - cimitire soldati romani

Historical Sites, Monuments, Military Architecture

Frontul de est - cimitire soldati romani

Mesajde bobby74 » Mie, 17 Feb 2010 13:23

Salut

Va rog ajutati-ma.
Caut de ceva vreme, cam de vreo cativa ani vreo lista sau liste cu soldatii romani cazuti pe frontul de est in 1941.
Imi caut bunicul si incerc daca pot si dpdv financiar si teoretic sa ii aduc ramasitele pamantesti in satul natal.
Ma puteti ajuta ?  :'(
bobby74
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie, 17 Feb 2010 13:05
Localitate: Bucuresti

Re: Frontul de est - cimitire soldati romani

Mesajde masklin » Mie, 17 Feb 2010 15:51

Nu stiu daca te putem ajuta cu mai mult de un sfat, din pacate. Sfatul meu ar fi sa incerci la Oficiul National pentru Cultul Eroilor. Au si un site, www.once.ro , dar care nu ofera prea multe detalii legate de cei cazuti pe frontul de est. Au insa o lista cu cimitirele militare romanesti din est (Ucraina, Rusia, Republica Moldova, Georgia). Prin urmare, presupun ca ai avea mai mult succes daca i-ai contacta personal pe ei...
masklin
 
Mesaje: 119
Membru din: Lun, 15 Dec 2008 16:27
Localitate: Wien

Re: Frontul de est - cimitire soldati romani

Mesajde mirel » Mie, 17 Feb 2010 22:15

Ai putea sa te interesezi si la Servicul Istoric al Armatei sau la Arhivele Nationale. Important este sa cunosti unitatea din care a  facut parte, perioada cand  unitatea a fost in servicu in teatru de operatiuni.
mirel
 
Mesaje: 355
Membru din: Joi, 25 Dec 2008 21:37

Re: Frontul de est - cimitire soldati romani

Mesajde bobby74 » Joi, 18 Feb 2010 08:52

va multumesc pentru sfaturi
din pacate am incercat la cultul eroilor, nu pot sa dau de ei...au o adresa de mail corupta, nu poti sa le transmiti nici un mail, poate la telefon sa ii caut.
Cunosc si unitatea militara din care face parte, grad lupta in care a cazut.
Am o vaga banuiala cu locul unde ar putea fi ingroapat dar nu pot sa dau de autoritatile din Rep Moldova unde este cimitirul, sa caut o lista nominala.
Cred ca voi incerca la Arhivele Militare.
Oricum va multumesc mult pentru sfaturi.  :)
bobby74
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie, 17 Feb 2010 13:05
Localitate: Bucuresti

Re: Frontul de est - cimitire soldati romani

Mesajde bobby74 » Mar, 23 Feb 2010 15:11

Salut

Multumesc din inima pentru mesajele voastre.
Am reusit cu ajutorul tatalui meu sa identific Batalionul din care facea parte bunicul si sa aflu locul unde a murit (sau a fost luat prizonier desi exista si varianta asta).
Am incercat sa contactez ONCE dar fara succes (au adresa de mail corupta), Serviciului istoric al armatei i-am scris azi....sa vedem.
Ii multumesc si moderatorului ca m-a primit pe acest forum si ca vrea sa ma ajute dar si celorlalti care mi-au scris.
Daca ma credeti am intrat si pe Feldgrau.net si Axis History Forum sa incerc sa fac rost de poze, harti, marturii ale fostilor combatanti..
Voi tine legatura cu D-voastra.

Va multumesc inca o data pentru ajutor


P.S. Incerc sa postez un scan al unei scrisori de razboi trimise de pe front de bunicul meu catre bunica mea, exact in ajunul luptei de la Malaja-Belosjorka (actuala Ucraina) din sept 1941.   :(

P.P.S.  VA ADMIR PENTRU CEEA CE FACETI
bobby74
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie, 17 Feb 2010 13:05
Localitate: Bucuresti

Re: Frontul de est - cimitire soldati romani

Mesajde bobby74 » Lun, 07 Noi 2011 11:58

Salut !

Am intrat azi pe acest site dupa o pauza de mai bine de un an de zile.
Primul post era despre eforturile mele de a-mi regasi bunicul, cazut in Ucraina in septembrie 1941, pe frontul de Est.
De atunci am primit un ajutor partial de la ONCE, inclusiv de la Arhivele Militare.Din pacate nu am aflat decat de batalionul din care facea parte bunicul, data precisa cand a cazut in lupta, dar nici o informatie legata de locul exact ...
Intre timp am intrat pe un forum ucrainian similar cu al ATM;pot sa spun ca ei sunt mai implicati in cinstirea memoriei eroilor cazuti decat noi (aici ma refer la noi in general romanii...am uitat sa ne cinstim eroii).Ei chiar au implicate actiuni de cautare/dezhumare a ramasitelor atat umane cat si de echipament militar, ce au apartinut soldatilor sovietici ( in speta ucrainieni) si reinhumarea ulterioara cu onoruri militare.Voi, ATM sunteti printre putini si sper nu ultimii care mai fac ceva legat de memoria soldatilor romani cazuti in lupte.
Ca sa revin...am cerut ajutor:mi s-a spus ca soldatii romani (ulterior si cei germani - care au venit in ajutorul lor) implicati in luptele de strada din localitatea Malaja Belosjorka,raionul Zaporozhe, in septembrie 1941, au fost inmormantati in localitatea respectiva, intr-un mormant colectiv, aflat in curtea scolii.Altii sunt ingropati la gramada in diferite locuri.
Mi s-a promis ajutor, in sensul ca in momentul in care se va descoperi ceva legat de acesti soldati romani (de regula se identifica dupa placutele de inmatriculare individuale) voi primi de stire.Informatii asemanatoare am primit si din alte surse particulare.
Sincer nu stiu cat succes voi avea in demersul meu...sincer vroiam sa primesc o veste, pana in septembrie anul asta, cand s-au implinit fix 70 de ani de cand bunicul a primit vestitul ordin :" Ostasi ! Va ordon treceti Prutul!" cand a cazut pe frontul de est.
Prin urmare, daca voi afla ceva referitor la cei cazuti din Batalioanele 10 si 16 Vanatori de munte (brigada 2 Vanatori de Munte, Corpul de Munte Armata 3), in fatidicele zile 25 - 28 septembrie 1941, voi da de stire cu siguranta !

O zi si o saptamana buna in continuare ! :)
bobby74
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie, 17 Feb 2010 13:05
Localitate: Bucuresti

Re: Frontul de est - cimitire soldati romani

Mesajde eugeniu.burcea » Mar, 08 Noi 2011 10:10

Bobby,m-a impresionat cele postate despre bunicul tau,cazut la datorie in 1941 si iti doresc sa ai succes in demersurile tale pentru a afla locul unde se odihneste.
Important este faptul ca este un erou al Armatei Romane si cred ca ai dreptate in faptul ca societatea actuala ar trebui sa faca mai mult pentru cinstirea eroilor sai.
Toate cele bune !
eugeniu.burcea
 
Mesaje: 703
Membru din: Lun, 03 Oct 2011 18:43


Înapoi la Situri Istorice / Monumente / Constructii Militare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron