trese militar TR

Uniforms, Equipment, Accessories, Decorations

trese militar TR

Mesajde king_tiger » Lun, 26 Mar 2012 17:05

salutare!

sunt interesat sa aflu pe ce parte a epoletului unui caporal se punea tresa de militar cu termen redus in perioada RSR. am vazut fotografii cu tresa pusa si spre interior si spre exterior. ce prevedeau regulamentele in acest caz?
daca ma poate ajuta cineva il rog sa posteze si un scan cu o pagina din regulament.

multumesc!
king_tiger
 
Mesaje: 11
Membru din: Vin, 19 Feb 2010 15:36

Re: trese militar TR

Mesajde Emil_Doctorul » Lun, 09 Apr 2012 22:15

Tresa de termen redus se purta la capatul dinspre umar al epoletului, in partea de jos a gradelor, cum ar veni.


Imagine     Imagine


Exemplele date sunt atat pentru TR de aviatie si uscat cat si TR pentru marina.
Emil_Doctorul
 
Mesaje: 177
Membru din: Mie, 17 Dec 2008 11:30

Re: trese militar TR

Mesajde king_tiger » Vin, 20 Apr 2012 08:15

multumesc mult pentru informatii.
intre timp m-am mai interesat cu privire la subiectul discutiei si se pare ca fotografia dumneavoastra este parte a regulamentului de port uniforma din 1989.
am gasit insa un alt regulament, din 1968, in care apare o fotografie cu insemnul pentru militar TR fixat invers, in partea dinspre nasture. nu reusesc sa pun fotografia pentru ca nu gasesc optiunea pe aceasta pagina. de indata ce o sa aflu cum se posteaza o fotografie, o sa pun si eu ce am gasit.

in concluzie, este corecta fixare tresei respective pe ambele laturi ale insemnului de grad. depinde la ce perioada ne raportam.
king_tiger
 
Mesaje: 11
Membru din: Vin, 19 Feb 2010 15:36

Re: trese militar TR

Mesajde Emil_Doctorul » Vin, 20 Apr 2012 10:43

Intr-adevar, in regulamentul din 1968 figureaza trsele de t.r. deasupra gradului, insa nu la nasture. Pt ca de exemplu soldatul il purta la capatul dinspre umar, neavand alta tresa pe epolet.

Va postez eu fotografiile:

Imagine    Imagine    Imagine

Trebuie insa sa notez faptul ca nu imi amintesc sa fi vazut acesta dispunere in vreo fotografie de epoca. Singura ce imi vine in minte acum este cea pe care am postat-o mai inainte.
Emil_Doctorul
 
Mesaje: 177
Membru din: Mie, 17 Dec 2008 11:30

Re: trese militar TR

Mesajde king_tiger » Vin, 20 Apr 2012 13:06

nu am spus "la nasture", am spus "in partea dinspre nasture". multumesc pentru postarea fotografiei. este aceeasi cu cea pe care am intentionat sa o postez si eu.
king_tiger
 
Mesaje: 11
Membru din: Vin, 19 Feb 2010 15:36


Înapoi la Uniforme / Echipament / Accesorii / Decoratii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron