Uniforme - ajutor la identificare

Uniforms, Equipment, Accessories, Decorations

Re: Uniforme - ajutor la identificare

Mesajde Emil_Doctorul » Vin, 15 Oct 2010 09:28

Domnule Ionescu,

Personal nu cred ca brelocul are legaturi cu Regimentul 4 Rosiori "Regina Maria" deoarece insemnul acestuia incepand din 1914 era chiar cifra reginei, dupa cum se poate observa din imaginea de mai jos, luata din albumul "Uniformele Armatei Romane 1830-1930". In plus Crucea "Regina Maria" nu are bratele incarligate drepte ci la unghi de 45, cum se poate observa pe decoratia postata pe site-ul asociatiei cat si pe coroana regala prezenta in Tezaurul Istoric al Muzeului National de Istorie al Romaniei.

Imagine

In ceea ce priveste ultima imagine postata de dvs., capitanul din imagine nu cred ca este de artilerie. Spun aceasta deoarece culoarea artileriei este negrul si, doar in cazul in care imaginea a suferit modificari in structura chimica, aceste petlite nu par sa reprezinte aceasta culoare. In plus din imagine se observa nasturii cu grenada flacaranda. Faptul ca la acestia nu se observa tunuri incrucisate sub aceasta, ma duce la concluzia ca ofiterul este unul de graniceri sau dintr-o unitate de infanterie de dorobanti, prima avand culoarea verde-deschis si a doua albastru-deschis.
Emil_Doctorul
 
Mesaje: 177
Membru din: Mie, 17 Dec 2008 11:30

Re: Uniforme - ajutor la identificare

Mesajde stoica » Vin, 15 Oct 2010 10:24

Nu sunt expert in uniforme, dar voi exprima cateva opinii in legatura cu unele aspecte faleristice:
- fotografia cu brelocul cu zvastica: am consultat numerosi experti, fara sa putem gasi un raspuns cert. Simbolul seamana mai degraba cu emblema Partidului National Crestin - partid ce ducea o politica destul de controversata. Totusi, portul unui insemn al unui partid politic la uniforma militara este indoielnic. Oricum, reproduc o insigna a PNC, pt informare.

                                       Imagine

Ipoteza cu Regimentul 4 Rosiori "Regina Maria" nu mi se pare plauzibila, din cauza diferentelor de forma, asa cum reies din fotografie. Crucea Regina Maria, utilizata si la ordinul omonim infiintat in anul 1917, avea capetele bratelor triunghiulare (vezi randul 9 de la sectiunea Decoratii si Insigne Militare de pe stie-ul nostru (http://www.traditia-militara.ro/index.php?article=4&language=ro).
Existau in armata romana mai multe tipuri de brelocuri: de campanie (de obicei in forma de fanion), de apartenenta la Divizia de Garda (in forma cifrei regale), jubiliare (in forma emblemei unitatii) - vezi randul 11 de la sectiunea Decoratii si Insigne Militare de pe stie-ul nostru (http://www.traditia-militara.ro/index.php?article=4&language=ro).
Atasez fotografia brelocului jubiliar (40 de ani) al R4R"RM" - este emailat albastru deschis, culoarea distinctiva a acestui regiment.
                                        Imagine

S-ar putea ca piesa pe care o cercetam sa fie de provenienta straina, obtinuta cu ocazia vreunui curs, stagiu de pregatire sau schimb de experiente in strainatate. Nu numai Germania, cu care raporturile militare erau destul de reduse pe atunci, avea simboluri similare, ci si, pt a da doar 2 exemple, Letonia (Ordinul Ucigatorului de Ursi, infiintat in 1919, sau Finlanda (Ordinul Crucii Libertatii, infiintat in 1918)

- fotografia cu insigna ovala necunoscuta: acelasi cerc largit de experti nu a putut ajunge la o concluzie certa. Nu pare a fi romaneasca, intrucat nu este surmontata de coroana regala. Nu seamana suficient cu nici o insigna de regiment, de 7 ani, de brevet, de calificare, de apartenenta la o organizatie militara, etc. cunoscuta - viezi partea a 2-a a sectiunii Decoratii si Insigne Militare de pe stie-ul nostru (http://www.traditia-militara.ro/index.php?article=4&language=ro). Poate fi vorba despre insigna unui regiment, a unei academii militare sau de campanie a unui alt stat, obtinuta cu ocazia vreunui schimb de experiente; republicile predilecte erau Franta, Polonia, Cehoslovacia.
stoica
 
Mesaje: 514
Membru din: Joi, 18 Dec 2008 05:15

Re: Uniforme - ajutor la identificare

Mesajde ionionescu » Vin, 15 Oct 2010 12:03

Domnule [color=#006600]Emil Doctorul[\/b][/color] va multumesc pentru explicatii.
ionionescu
 
Mesaje: 69
Membru din: Mar, 24 Aug 2010 19:40

Re: Uniforme - ajutor la identificare

Mesajde ionionescu » Vin, 15 Oct 2010 12:09

Domnule [color=#006600]Stoica[\/b][/color], va multumesc de asemenea pentru explicatii, voi indrepta directia cercetarilor mele in directia aratata de dumneavoastra.
ionionescu
 
Mesaje: 69
Membru din: Mar, 24 Aug 2010 19:40

Re: Uniforme - ajutor la identificare

Mesajde ruxanda » Mie, 27 Oct 2010 22:16

Salutare!
Indraznesc sa va scriu aici pt ca am nevoie de ajutor.Sunt cercetator stiintific la un muzeu din Cernauti si as vrea sa fac un articol despre Jandarmeria Romana din perioada interbelica. Din pacate in Bucovina de Nord(Ucraina de azi) ca rezultat al conjuncturii politice din ultimul secol au ramas FOARTE putine date despre acest domeniu. Situatia este cu atat mai grava (pentru mine) incat nu am acces nici la literatura, arhive sau muzee de specialitate din Romania. De aceea indraznesc sa va rog sa ma ajutati cu imagini,fotografii sau orice informatie care mi-ar fi utila in reconstructia uniformei atat soldatului,cat si ofiterului corpului de Jandarmerie. Paradoxal, dar si melegurile internetului abunda in informatii de pana la primul si dupa al doilea razboi mondial, perioada interbelica,care ma intereseaza de fapt,ramanand in umbra.
Orice ajutor este binevenit!
In speranta ca nu am deranjat prea mult,Va multumesc!
ruxanda
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie, 27 Oct 2010 21:15
Localitate: ukraine

Re: Uniforme - ajutor la identificare

Mesajde stoica » Mie, 27 Oct 2010 23:45

Stimata Doamna,

va punem la dispozitie cu cea mai mare placere tot ce avem si tot ce mai putem gasi.
Va rog trimiteti-mi un e-mail la cartiergeneral@traditia-militara.ro, pt a-mi comunica adresa dvs. Eventualele fisiere mai mari le vom trimite prin transfer.
stoica
 
Mesaje: 514
Membru din: Joi, 18 Dec 2008 05:15

Re: Uniforme - ajutor la identificare

Mesajde stoica » Vin, 29 Oct 2010 00:27

Pana cand mai cercetam, voi posta cateva dintre imaginile cu jandarmi de care dispun.
Perioada interbelica este reprezentata in plansele lui Potocki din Albumul Armatei Romane 1830-1930. Am mai descoperit erori in plansele lui, dar la epoci mai indepartate. Avem motive sa credem ca aceasta plansa, facuta doar cu cativa ani dupa ce s-a introdus uniforma model 1923, are toate sansele sa fie corecta.

                              Imagine

In continuare, pt a vedea evolutia peste o perioada mai lunga de timp, alte imagini din acelasi album, la care modelul este specificat in explicatia din plansa. Este importanta distinctia intre jandarmi pedestri, rurali si calari:

                 Imagine             Imagine

Alte imagini din mai multe epoci:

Albumul Armatei Romane 1873: Imagine   Imagine  

Album Tenues de l'Armee Roumaine,
nedatat, inceput de sec.XX: Imagine   Imagine   Imagine

Albumul Armata Romana 1903: Imagine   Imagine  

Carti postale datate 1912, repezentand, in ordine,
jandarmi calari, pedestri si rurali: Imagine   Imagine   Imagine
stoica
 
Mesaje: 514
Membru din: Joi, 18 Dec 2008 05:15

Re: Uniforme - ajutor la identificare

Mesajde mirel » Vin, 29 Oct 2010 14:08

o interventie din 1936 [IMG]http://i1025.photobucket.com/albums/y311/aviatorul/P1530991-1.jpg[/IMG]
mirel
 
Mesaje: 355
Membru din: Joi, 25 Dec 2008 21:37

Re: Uniforme - ajutor la identificare

Mesajde mirel » Lun, 01 Noi 2010 21:42

[IMG]http://i1025.photobucket.com/albums/y311/aviatorul/img010.jpg[/IMG]
Foto colectie personala. A se observa modelele de capele diferite purtate de cei doi.
mirel
 
Mesaje: 355
Membru din: Joi, 25 Dec 2008 21:37

Re: Uniforme - ajutor la identificare

Mesajde ruxanda » Mar, 02 Noi 2010 20:31

VA multumesc frumos pentru ajutor! Imi sunt de mare folos aceste fotografii.
ruxanda
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie, 27 Oct 2010 21:15
Localitate: ukraine

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Uniforme / Echipament / Accesorii / Decoratii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron