Uniforme - ajutor la identificare

Uniforms, Equipment, Accessories, Decorations

Re: Uniforme - ajutor la identificare

Mesajde ionionescu » Dum, 28 Noi 2010 16:26

Bună,
vă rog dacă mă puteți ajuta cu portretele de mai jos, modelul uniformei, insigna, gradul militar, (plutonier major? cu toate că pe verso scrie plutonier adjutant).
Se pare că face parte din Forțele Aeriene Regale Române?, cu toate că în aviație nu exista gradul de plutonier major. (potretul al doilea)

Pe verso scrie ”Șoseaua Mihai Bravu”, dar eu nu sunt convins că avem de-a face cu un ostaș Român...?!? :-/
Mulțumesc.

Imagine

Imagine

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Imagine
ionionescu
 
Mesaje: 69
Membru din: Mar, 24 Aug 2010 19:40

Re: Uniforme - ajutor la identificare

Mesajde Emil_Doctorul » Mar, 30 Noi 2010 10:49

Uniforma este romaneasca. Modelul bluzei albe si al vestonului, petlitele si tresele confirma acest lucru.
In ceea ce priveste arma, in portretul al doilea se observa in spatele subofiterului fereastra laterala de observatie a ceea ce eu cred ca este un IAR-37, avion de observatie si bombardament usor romanesc. Insa detaliile uniformei, fiind poza alb-negru, nu se disting atat de bine incat sa fac o pozitionare precisa.
In ceea ce priveste gradul trebuie sa mentionz faptul ca gradele terestre existau si la aviatie. Ceea ce cred eu ca avem aici este primul insemn pentru plutonier-adjutant. Spun asta deoarece subofiterul poarta insemnele de plutonier-major, 2 trese late si una subtire, si inca subtire adaugata, ca pentru urmatorul grad. Gradul de plutonier adjutant din timpul razboiului era reprezentat prin trei trese asezate in unghi, sevroane, de aceea fac aceasta supozitie, ca ne confruntam cu primul insemn de adjutant. Exista posibilitatea sa avem aici un grad de care nu am auzit decat prin lucrari apocrife, dar a carui confirmare oficiala nu am avut-o inca, acela de plutonier major-adjutant. Insa ceea ce este de crezut este insemnarea de pe spatele fotografiei ce, dupa cum arata scrisul si culoarea de creion chimic, o consider autentica. Deci avem un plutonier adjutant cu un insemn intereant.
In ceea ce priveste insemnele de pe pieptul subofiterului din prima poza potem spune ca avem un buchetel de flori la butoniera buzunarului drept si ceea ce pare a fi un snur de fluier sau de ceas la cel stang.
Emil_Doctorul
 
Mesaje: 177
Membru din: Mie, 17 Dec 2008 11:30

Re: Uniforme - ajutor la identificare

Mesajde ionionescu » Mar, 30 Noi 2010 17:16

Domnule Emil vă mulțumesc, mai am o intrebare, uniforma din primul portret pare sa fie M1923, puteți va rog sa indentificați modelul uniformei din al doilea portret. Mulțumesc!


//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Vă mai cer ajutorul cu următoarele două portrete, care par a fi ale aceleiași persoane, primul un Maior iar al doilea un Locotenent Colonel datat ”Craiova, 1 Oct. 1944
Întrebarea este: ce fel de petlițe poartă? Mulțumesc!

Imagine

Imagine
ionionescu
 
Mesaje: 69
Membru din: Mar, 24 Aug 2010 19:40

Re: Uniforme - ajutor la identificare

Mesajde Emil_Doctorul » Joi, 02 Dec 2010 10:54

Domnule Ionescu,

In ceea ce priveste subofiterul de aviatie, ma gandesc mai degraba la modelul 1926 pentru ambele fotografii.
In primul portret din ultima postare avem de-a face cu un maior medic model 1931. Conform acestui model medicii umani purtau in locul petlitelor o cruce rosie, veterinarii, o cruce albastra si farmacistii o cruce verde.
In al doilea portret avem de a face tot cu un ofiter medic cu insemnele model '41 cand crucile simple erau inlocuite de petlite de culoarea specialitatii medicale peste care se asezau cruci rosii emailate.
Emil_Doctorul
 
Mesaje: 177
Membru din: Mie, 17 Dec 2008 11:30

Re: Uniforme - ajutor la identificare

Mesajde ionionescu » Joi, 02 Dec 2010 19:17

Domnule [color=#006600]Emil[/color][\/b]

În primul rând: FELICITĂRI pentru acțiunea de la Parada Militară de 1 Decembrie[\/i]!!! și La mulți ani[\/b] pentru toți românii de pretutindeni.
De asemenea vă mulțumesc[\/u] pentru răspunsuri.
ionionescu
 
Mesaje: 69
Membru din: Mar, 24 Aug 2010 19:40

Re: Uniforme - ajutor la identificare

Mesajde mirel » Mar, 14 Dec 2010 00:35

[quote author=ruxanda link=1282672996/15#29 date=1288722682]VA multumesc frumos pentru ajutor! Imi sunt de mare folos aceste fotografii.[/quote]

O fotografie din colectia personală. Din pacate nu este inscris anul exact cand a fost realizată. Pe verso este următoarea mentiune: „Costică in armată la Bran”
A se observa modul diferit de poziționare a cartușierelor în dreapta sau stânga cataramei

[IMG]http://i1025.photobucket.com/albums/y311/aviatorul/Jandarmi-CosticalaBran.jpg[/IMG]
mirel
 
Mesaje: 355
Membru din: Joi, 25 Dec 2008 21:37

Re: Uniforme - ajutor la identificare

Mesajde ionionescu » Mie, 15 Dec 2010 20:35

Bună,
fotografia de mai jos este datată 1 Ianuarie 1948, Brăila. (Mihai I a abdicat la 30 Decembrie 1947 și a părăsit țara la 3 Ianuarie 1948)
Cred că este o uniformă de cavalerie, de gală, grad de Căpitan.
Întrebarea este: care este modelul exact al uniformei? și dacă puteți comenta puțin în legătură cu gulerul de blană.[\/i][\/b]
Mulțumesc![\/u]

[IMG]http://i878.photobucket.com/albums/ab349/ionionescu/traditia%20militara/263.jpg[/IMG]

[IMG]http://i878.photobucket.com/albums/ab349/ionionescu/traditia%20militara/263_back.jpg[/IMG]
ionionescu
 
Mesaje: 69
Membru din: Mar, 24 Aug 2010 19:40

Re: Uniforme - ajutor la identificare

Mesajde Emil_Doctorul » Mie, 15 Dec 2010 21:03

Aici domnule Ionescu avem de-a face cu un ofiter imbracat cu un dolman. Dolmanul era un fel de haina din postav, tip cojoc scurt, cambrat in talie, tipic husarilor incepand cu secolul al XVIII-lea. La noi in armata a fost readoptat la tinuta ofitereasca de dupa primul razboi mondial pentru cavalerie, artilerie si jandarmi. Pentru cavalerie acesta avea culoarea postavului bleu-marin, pentru artilerie, castaniu iar pentru jandarmi, bleu-gendarme. Acesta se utiliza pentru anotimpul rece in locul mantalei la tinutele de gala si de oras. Blana de care vorbiti este prezenta la marginile gulerului, pieptilor si poalelor, si este astrahan negru. Gradele se indicau prin trese metalice montate pe trefle impletite in functie de genul ofiterului (inferior, superior sau general). Acestea de aici sunt de ofiter inferior.
Aceasta fotografie, daca a fost facuta in 1948 la inceputul anului, este una dintre ultimele cu o asemenea tinuta, deoarece in doar cateva luni aceasta va fi desfiintata.
Emil_Doctorul
 
Mesaje: 177
Membru din: Mie, 17 Dec 2008 11:30

Re: Uniforme - ajutor la identificare

Mesajde ruxanda » Vin, 24 Dec 2010 21:15

VA multumesc pentru ajutor si fotografii! Urez tuturor sarbatori fericite alaturi de cei dragi!
ruxanda
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie, 27 Oct 2010 21:15
Localitate: ukraine

Re: Uniforme - ajutor la identificare

Mesajde ionionescu » Dum, 02 Ian 2011 15:12

Bună,
Vă cer din nou ajutorul cu fotografia de mai jos, am încercat și pe forumul worldwar2.ro unde am crezut că sunt utilizatori specialiști în aviație dar nu am primit nici un răspuns.

În fotografie avem 11 ostași ai Forțelor Aeriene Regale Române, pentru o mai ușoară identificare voi numerota de la stânga la dreapta fiecare ostaș, primul din stâga având numărul 1, al doilea numărul 2, etc.

Vă cer ajutorul cu informații privitoare la modelul uniformei, grad militar, dacă este posibil arma la care serveau (unii au grade terestre dar par a servi la aviație), orice informație cât de neânsemnată este apreciată.
Numerotatea soldaților de la stânga la dreapta:
1. veston M1930, grad de Segent, armă ???
2. palton M1934 ???, grad de Ofițer echipaj cls. III, armă - Recunoaștere (posibil petlițe galbene)
3. veston M1934, grad de Ofițer echipaj cls. III, armă - Recunoaștere (posibil petlițe galbene) (poartă Insignă Pilot)
4. model palton ???, grad de Ofițer echipaj cls. I, armă ???
5. veston M1934, grad de ???, armă - Recunoaștere (posibil petlițe galbene)
6. veston M1939, grad de ???, armă ???
7. veston M1939, Grad de Căpitan (pe spate scrie Căp. Leb?dov Alex), armă ???, (insignă Pilot și Observator, Crucea de Fier cls. I)
8. palton M1934 ???, grad de ???, armă Recunoaștere (la acest ostaș, dacă se poate, sunt interesat de modelul cizmelor[\/b])
9. palton M1934 ???, grad de Ofițer echipaj cls. III, armă ???
10. veston M1939, grad de Locotenent (pe spate scrie Lt. av. Coleș Petre), arma ??? (panglică Crucea de Fier cls. II și Crucea de Fier cls. I)
11. model palton ???, grad de ???, arma ???

Vă mulțumesc![\/u][\/b]

[IMG]http://i878.photobucket.com/albums/ab349/ionionescu/267.jpg[/IMG]
[IMG]http://i878.photobucket.com/albums/ab349/ionionescu/267_3.jpg[/IMG][IMG]http://i878.photobucket.com/albums/ab349/ionionescu/267_4.jpg[/IMG]
[IMG]http://i878.photobucket.com/albums/ab349/ionionescu/267_back.jpg[/IMG]
ionionescu
 
Mesaje: 69
Membru din: Mar, 24 Aug 2010 19:40

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Uniforme / Echipament / Accesorii / Decoratii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron