Ce parere aveti????

Edged Weapons

Ce parere aveti????

Mesajde dsm » Lun, 19 Ian 2009 22:30

Cu putine zile in urma,un bun prieten al meu,Daniel O.mi-a lasat un off-line cu o adresa unui articol aparut in Romania Libera...Va invit sa-l cititi si daca vreti sa va expuneti parerea!  :)
http://www.romanialibera.ro/a128486/sabie-toledo-valorand-aproape-1-milion-euro-mostenita-de-un-gorjean-video.html
dsm
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar, 23 Dec 2008 22:47

Re: Ce parere aveti????

Mesajde stoica » Mar, 20 Ian 2009 19:03

"Un gorjean are o sabie de colectie care poate costa pana la un milion de euro. Nicolae Isar a mostenit o sabie Toledo de la bunicul sau. Ravnita de catre reprezentantii Muzeului Judetean sau de catre diversi colectionari din tara, pretiosul obiect a fost pastrat pana de curand in spatele unui sifonier.
Obiectul face parte dintr-o serie de 900 de astfel de arme pentru cavalerii "Ordinului Mihai Viteazu".
Creata dupa un model unic, sabia are manerul din argint. Acesta intruchipeaza un cap de leu cu un rubin montat in ochi (vezi video NewsIn).
Initial, sabia a fost obiect de joaca al copiilor si era tinuta in casa, in spatele unui sifonier. Acum cateva saptamani, nepotul celui care a primit-o pentru meritele din razboi a aflat adevarata ei valoare.
Nicolae Isar a fost contactat de catre un colectionar care i-a propus sa o cumpere pentru 300.000 de euro si asta datorita faptului ca este o piesa valoroasa din colectia comandata de Ferdinand in secolul al XIX-lea. Un alt colectionar i-a explicat lui Nicolae Isar ca sabia este in realitate o Toledo autentica si, dupa restaurare, poate valora pana la 1 milion de euro[\/i]"

Marius, am reprodus textul articolului mai sus. In fotografie apare nu un model unic, ci sabia normala de ofiter din perioada lui Ferdinand (1914-1927 => deci nu sec.XIX), toate cele vazute de mine fiind, conform inscriptiilor de pe lame, Toledo / Solingen. Din pacate nu se poate deduce in ce masura manerul este intr-adevar din argint - aceasta ar constitui o noutate, si nici daca pe damaschinajul lamei apare un text iesit din comun. Nu exista in nici un regulament prevederea ca pt membrii ordinului Mihai Viteazu sa existe o sabie de model special. Oricum pretul mi se pare exagerat - are cateva zerouri in coada in plus.
stoica
 
Mesaje: 514
Membru din: Joi, 18 Dec 2008 05:15

Re: Ce parere aveti????

Mesajde gabi_dinisov » Mie, 21 Ian 2009 02:01

O fi vreo "katana" de secol XII deghizata  ;D.

Serios...suna a basm!
________________________________
“Eu n-am cerut să fiu român, am avut noroc!” – Petre Ţuţea
gabi_dinisov
 
Mesaje: 198
Membru din: Lun, 15 Dec 2008 15:35
Localitate: Bucuresti

Re: Ce parere aveti????

Mesajde SHOTGUN » Mie, 21 Ian 2009 21:31

 E o vorba  la noi : prost e care da nu cel care cere. probabil ca merge omul pe principiul asta. Oricum bate cimpii cu sabiuta lui
SHOTGUN
 
Mesaje: 58
Membru din: Mie, 17 Dec 2008 20:45


Înapoi la Arme Albe

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron