Discutie despre arme pentru reenactment

Fire Arms

Re: Discutie despre arme pentru reenactment

Mesajde gabi_dinisov » Joi, 19 Feb 2009 18:43

... continuare

Masklin - 19.02.2009 (mesaj sters de pe forumul 6 Dorobanti)

"Dialogul surzilor” este regretabil, dar reteta lui este urmatoarea: dvs ne provocati > noi raspundem > dvs escaladati > noi argumentam > dvs va indispuneti. Cheia intreruperii acestui lant este la cel care doreste sa intepe sau sa loveasca primul, adica la dvs. Dvs ne-ati scris tuturor, in mod gratuit, ca suntem duplicitari.

Afirmatia noastra, adevarata, ca suntem cea mai veche si cea mai numeroasa asociatie, a fost raspunsul la provocarea dvs de a afirma public, atunci cand am decis sa ne schimbam denumirea, ca suntem un nou grup, la inceput de drum, si la faptul ca grupul dvs ne-a eliminat de la actiunea de la Ploiesti spunand organizatorilor ca de fapt nici nu existam. Faptul ca ne cenzurati numai noua accesul la anumite sectiuni ale forumului dvs, asa incat sa puteti sa ne “aratati cu degetul”, cel mai viril organ al momentului, fara riscul de a primi un raspuns, nu ajuta la o conlucrare mai buna. Noi am propus in repetate randuri cai de ameliorare a colaborarii - vezi si oferta noastra ramasa fara raspuns pe forumul dvs.

Atat eu cat si Gabi am spus numai adevarul. Dvs vorbiti neadevarat despre rugaciune in genunchi, ea nefiind in program la Arcul de Triumf. Rugaciunea in genunchi nu este prevazuta in regulamente, deci nu o facem niciodata la ceremonii oficiale, ci doar ca pe o improvizatie “pe front, inaintea luptei”, precum inaintasii nostri (vezi foto pe propriul dvs forum).

Uniformele au fost riguros conforme celor expuse de Muzeul Militar National si descrise in publicatiile consacrate ale autorilor recunoscuti.

A critica locatia singurei manifestari din capitala inchinata Unirii Principatelor (Arcul de Triumf) ca nefiind legata de eveniment, mai ales in comparatie cu “evocarea” satului traditional romanesc si a plecarii la oaste din statia de metrou, este relevant in ceea ce priveste obiectivitatea dvs. Noi atunci v-am felicitat pt actiune, pt ca am considerat ca orice efort in aceasta directie este laudabil si trebuie incurajat. Nu ne-am comparat relizarile. V-am menajat.

La cestiune, repetam pt cei care cantaresc fapte si argumente, nu impresii: K98 este o arma nepotrivita pt actiuni de 1877 si 1859, la fel ca si Mosin Nagant-ul. Nici Henry-Martini nu este canonica din acest punct de vedere. Solutia este procurarea de replici adecvate, dar aceasta necesita timp si bani. Intre timp vom lucra cu ce avem mai bun (asa cum ati facut si dvs pana acum, dupa propriile declaratii) si vom continua sa avizam publicul despre aceasta licenta inevitabila (asa cum numai noi am facut).

Noi va tinem pumnii, in speranta ca nu ii veti mai folosi atata impotriva noastra."

Kepi - 19.02.2009

"Ultimul mesaj al lui masklin a depasit orice limita a bunului simt... Fiind jignitor la adresa unora din membrii Forumului, mesajul a fost sters si autorul acestuia a fost sanctionat cu suspendarea pe timp de o saptamana...

Il sfatuim sa-si reverse obida si frustrarile in alta parte..."

-----------------------------------------------------------------------

Toata aceasta dezbatere a fost preluata de pe forumul 6 Dorobanti, sectiunea Militaria / Uniforme si Echipament, topicul "Surse de informare".
Consider ca acest final "ex abrupto" nu ar trebui sa puna punct discutiei.
________________________________
“Eu n-am cerut să fiu român, am avut noroc!” – Petre Ţuţea
gabi_dinisov
 
Mesaje: 198
Membru din: Lun, 15 Dec 2008 15:35
Localitate: Bucuresti

Re: Discutie despre arme pentru reenactment

Mesajde Agent_Griff » Joi, 19 Feb 2009 22:48

In comparatie cu alte forumuri (recunosc, eu imi pierd vremea pe forumuri ceva mai liberale decat ce avem noi pe aici sau ce au dragii nostri colegi la ei in ograda) mi se pare ca aceea masura de a il suspenda pe Dan pentru o replica civilizata si politicos formulata este un abuz al puterilor de moderator. Nu a folosit cuvinte obscene si sincer nu vad ce este atat de jignitor in cuvintele lui. Partea cu plecatul la oaste din statia de metrou probabil? Oricum, fata de ce sarje de cavalerie si asalturi la baioneta am indurat noi asta e o incursiune a unor iscoade pe teritoriu inamic.

Da' bine, cand se aplica principiul "Because I say so" atunci apar justificari si pentru astfel de masuri, oricat de tiranice si ingraditoare ar fi pentru liberul arbitru de a posta conform propriei vointe.

La urma urmei, forumul lor, regulile lor.
Agent_Griff
 
Mesaje: 190
Membru din: Mie, 17 Dec 2008 10:01

Re: Discutie despre arme pentru reenactment

Mesajde larisa » Vin, 20 Feb 2009 10:14

Masklin a spus adevarul, iar Kepi nu a suportat. Kepi nu reuseste sa treaca peste supararea de a nu fi fost urmat de catre vechii membrii atunci cand el a demisionat din Asociatia 6 Dorobanti. Doar ne-a scris atunci ca ne considera duplicitari si lipsiti de loialitate. De atunci Kepi nu face altceva decat sa ne vorbeasca de rau, pe fata sau pe la spate, desi ne critica pt lucruri pe care le facea si el si le mai face si acuma. Degeaba ni se spune sa avem rabdare si sa asteptam sa isi revina. El face tot posibilul sa ne elimine, iar noi crestem, ne dezvoltam si avem numai succese. Se pare ca ura lui pt noi nu se va stinge niciodata, indiferent ce am face noi.
larisa
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar, 10 Feb 2009 16:27

Re: Discutie despre arme pentru reenactment

Mesajde gabi_dinisov » Vin, 20 Feb 2009 10:28

[quote author=Mihai link=1235059454/0#11 date=1235076495]In comparatie cu alte forumuri (recunosc, eu imi pierd vremea pe forumuri ceva mai liberale decat ce avem noi pe aici sau ce au dragii nostri colegi la ei in ograda) mi se pare ca aceea masura de a il suspenda pe Dan pentru o replica civilizata si politicos formulata este un abuz al puterilor de moderator. Nu a folosit cuvinte obscene si sincer nu vad ce este atat de jignitor in cuvintele lui. Partea cu plecatul la oaste din statia de metrou probabil? Oricum, fata de ce sarje de cavalerie si asalturi la baioneta am indurat noi asta e o incursiune a unor iscoade pe teritoriu inamic.

Da' bine, cand se aplica principiul "Because I say so" atunci apar justificari si pentru astfel de masuri, oricat de tiranice si ingraditoare ar fi pentru liberul arbitru de a posta conform propriei vointe.

La urma urmei, forumul lor, regulile lor.[/quote]

Ai pus punctul pe "I", Mihai!

Si eu consider ca masklin a fost sanctionat pe nedrept pe forumul grupului “6 Dorobanti”. Nimeni nu vede in textul postat de el (reprodus aici dar sters in totalitate de pe forumul 6d) nici o urma de incalcare a normelor bunului simt. Dimpotriva am vazut trimiteri constructive la multele tentative de normalizare a relatiilor, toate initiate din afara actualului grup “6 Dorobanti”. Masklin nu a exprmat frustrare[\/b] sau obida[\/b], ci a dat raspunsuri decente la revarsari emotionale din partea lui Kepi.

Kepi, care ne tot acuza pe noi de dictatura, a zvacnit nervos pt ca nu suporta pareri diferite de ale lui si mai ales nu poate depasi emotional faptul ca nu a fost urmat de catre membrii asociatiei noastre atunci cand a demisionat din asociatia “6 Dorobanti”. Asteptam sa accepte realitatea si sa ne trateze ca pe niste oameni bine intentionati care se straduiesc sa isi materializeze pasiunea pt istoria militara dupa normele pe care si Kepi le-a predicat, dar in aplicarea carora a manifestat inconsecventa.

Poate ca Larisa e mai realista decat mine, dar eu merg pe premisa ca "dum spiro, spero" si astept ca cel care a refuzat statutul de Presedinte de Onoare ATM sa revina la sentimente mai bune.
________________________________
“Eu n-am cerut să fiu român, am avut noroc!” – Petre Ţuţea
gabi_dinisov
 
Mesaje: 198
Membru din: Lun, 15 Dec 2008 15:35
Localitate: Bucuresti

Re: Discutie despre arme pentru reenactment

Mesajde Agent_Griff » Vin, 20 Feb 2009 11:49

Imi place ca in batalionul lor de pedeapsa (un fel de who's who of banned and muted people) apar numai membri ai grupului nostru. Doar noi le stricam lor linistea sufleteasca. :P

Oricum, noi trebuie sa ne vedem de treaba noastra si sa ne concentram mai mult pe partea istorico-reconstitutiva a relatiei noastre cu prietenii nostri Dorobanti decat pe partea argumentativo-contrarianta (oricat de multe lacune in comunicatie ar avea prima parte). Pana la urma trebuie sa recunoastem ca ei merita toata lauda cand vine vorba de reenactment deoarece chiar pun osul la munca si banul la bataie pentru a incerca sa aiba acuratete istorica. Asemanator cu noi, de altfel.

Cand iesim din campul reenactmentului insa si incepem sa discutam despre eforturile unora si eforturile altora, atunci apar diferendele. De, ce sa facem.
Agent_Griff
 
Mesaje: 190
Membru din: Mie, 17 Dec 2008 10:01

Re: Discutie despre arme pentru reenactment

Mesajde masklin » Vin, 20 Feb 2009 15:17

Cel mai mult imi place cum Kepi intotdeauna da raspunsuri foarte lungi care deviaza de la subiect si apoi trage rafale de reprosuri in toate directiile. Plus faptul ca se exprima mai mult prin emoticoane ( ;D :D...cel mai mult mi-a placut cel pus cand m-a banat: >:().Oricum, subiectul se referea la arme pt re-enactment si Kepi a extins discutia la intreaga asociatie Traditia Militara, aducand vorba de: rugaciune, locatie, vechime si dimensiuni ale organizatiilor :-?. Astfel scoate la suprafata resentimente nedigerate fata de noi  8-) , demonstrand originea lipsei sale de obiectivitate. ::)
masklin
 
Mesaje: 119
Membru din: Lun, 15 Dec 2008 16:27
Localitate: Wien

Re: Discutie despre arme pentru reenactment

Mesajde wingsofwrath » Lun, 23 Feb 2009 19:34

Meh.

Stiu ca probabil ar fi trebuit sa reactionez primul pe forum la ce i s-a intamplat lui Dan, fiind vorba de propriul meu frate, dar am facut asta in viu grai pana acum (dupa cum bine stiu cei care m-au auzit)...

De altfel, am banuit de mult directia in care se indreptau lucrurile cu forumul R6D si de aceea am incetat sa mai scriu pe el, sa-mi crut timpul si nervii (dandu-i stimabilului domn Kepi ocazia sa-i descrie pe putinii oameni ce mai faceau asta drept "respondentii de serviciu", fapt pentru care imi cer scuze)  

Pana la urma, daca anumiti colegi din R6D nu vor sa discute ci doar sa dea cu batul si sa arate cu degetul, de ce sa le stricam noi placerea?

Kepi a scris clar ca forumul 6d reprezinta punctul de vedere al grupului 6d (dar oare intr-adevar opinia intregului grup?), prin urmare nu adevarul este primordial aici. Nu trebuie sa ne asteptam la obiectivitate sau la servirea adevarului atata timp cat punctul de vedere promovat de conducerea R6d este ca ATM trebuie lovit pe toate caile, prin toate mijloacele.  

Iar atata timp cat adevarul va fi un scop secundar necesitatii de a dovedi faptul ca ATM este format numai din persoane fara principii, scrupule si inteligenta (Se poarta cu noi de parca in opinia domniilor lor nu suntem departe de talharia la drumul mare sau de a bantui marile sub pavilionul negru) e clar ca nici cea mai inteligenta argumentatie nu ii va convinge pe acesti autoproclamati "Pastratori ai Adevarului Istoric".  

Dar o replica bine documentata si mai ales la obiect poate convinge persoane neutre de faptul ca dreptatea este de partea noastra, de unde nevoia de a cenzura raspunsurile "necorespunzatoare din punct de vedere politic" si sanctionarea "contravenientilor". Presupun ca urmatoarea miscare era trimiterea in Siberia. (Go directly to [ch1050][ch1086][ch1083][ch1099][ch1084][ch1072][ch769]. Do not pass go, do not collect 100 rubles)

Desigur, asta nu inseamna sa tacem din gura atunci cand ei ne reproseaza gratuit* diferite lucruri, ci sa raspundem pe forumul nostru caci la cum progreseaza lucrurile cred ca in curand vom fi banati si daca spunem "buna" si nimic altceva)

*Discutia despre arme mi s-a parut intr-adevar hilara, mai ales in lumina problemelor cu care ne confruntam toti cu posesia de arme de foc in Romania si dificultatile de a gasi replici corecte din punct de vedere istoric.  
Ideea ca ar trebui sa mergem la o parada militara cu mana goala doar pentru ca "soldatii stau 90% din timp fara arme", cred ca ar merita un premiu (de consolare). Atunci mai bine sa nu ne ducem de loc, si asa soldatii isi petrec 90% din timp in cazarma...

Edit: la sugestia unuia dintre moderatori, am mai imblazit limbajul pe ici pe colo...
wingsofwrath
 
Mesaje: 42
Membru din: Lun, 15 Dec 2008 16:08

Re: Discutie despre arme pentru reenactment

Mesajde adrian » Mie, 25 Feb 2009 19:52

A aduce critici neconstructive asa cum fac unii (!) din A6D demonstreaza clar pizma pe activitatea desfasurata cu succes de noi. Cred ca au aruncat un bumerang cand au spus ca replicile folosite de noi la ultima manifestare nu sunt potrivite pentru perioada respectiva. Este adevarat, insa nimeni nu a spus ca ar fi si mai mult decat atat, nimeni nu are altceva. Daca am fi avut un termen real de comparatie cu arsenalul detinut de ei, poate ca altfel ar fi fost discutia...
Cunosc foarte bine termenul si semnificatia expresiei "a arunca cu mizerie" dar si a expresiei "cel fara de pata sa arunce primul piatra". "
Mi-a parut rau sa constat ca cei cativa din A6D care gandesc asa ceva despre noi, ajung sa ne improaste cu noroi pe un forum public (desi in ultima vreme, aceste manifestari ale lor ma amuza teribil!).
Suntem constienti cu totii de greselile pe care le facem, de inadvertentele si nesincronizarile de la actiuni, nu cred ca e vreunul dintre noi care poate sa spuna ca e perfect. De asemenea asimilam criticile si efectuam corectiile necesare.

Totusi, am crezut intotdeauna si cred in continuare intr-o colaborare prieteneasca cu cei din A6D si nu intr-un razboi deschis din motive care trec de bariera penibilului ajungand in tabara hilarului.

adrian
 
Mesaje: 46
Membru din: Mie, 17 Dec 2008 20:38

Re: Discutie despre arme pentru reenactment

Mesajde stoica » Sâm, 14 Mar 2009 20:56

Anuntam cu bucurie ca astazi si colegii de la grupul de reconstituire R6D au pasit pe drumul deschis acum un an de catre membrii Asociatiei Traditia Militara, pe atunci Asociatia "6 Dorobanti", dotandu-se cu arme airsoft K98. Ii felicitam si le uram mult succes cu ele, asa cum am avut si noi. Speram ca acest punct comun suplimentar sa ne apropie si sa putem evolua impreuna la cat mai multe actiuni.
Am retinut afirmatia lor ca le vor utiliza exclusiv la reconstituiri de I.RM si al II.RM; se vor abtine de la a purta orice arma nepotrivita, deci tip Mauser mod.98 sau Mosin mod.91, la actiuni de 1877. In interesul miscarii de reconstituire istorico-militara din Romania sper sa reuseasca sa se doteze cat mai curand cu arme potrivite, sau sa faca temporar acest mic, dar inevitabil compromis.
Exagerarile din trecut ale unora pe aceasta tema fusesera sesizate si de catre persoane neutre, care nu aveau cum sa priceapa motivele subiective ce le declansasera. Cristi, membru al grupului R4ARFI, colectionar de arme si bun cunoscator al acestora, la discutia despre gradul de rudenie intre k98 si Gew.98 a scris pe forumul 6D: “Probabil stiau si nemtii astia ceva, de au scris pe carabina "Mod 98". Eu zic ca Gew98 e mama, iar a, az si k, fiicele. Dar nici una nu e nepoata.”[\/b]http://6dorobanti.ro/forum/YaBB.pl?num=1230467097/15
stoica
 
Mesaje: 514
Membru din: Joi, 18 Dec 2008 05:15

Anterior

Înapoi la Arme de Foc

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron