Arme secol XIX A6D

Fire Arms

Arme secol XIX A6D

Mesajde gabi_dinisov » Joi, 21 Mai 2009 18:32

Am deschis un topic pe forumul 6D cu privire la dotarea A6D cu replici de arme pentru secolul XIX.(http://6dorobanti.ro/forum/YaBB.pl?num=1242895313/3#3)

Scupul topicului a fost de a discuta fezabilitatea utilizari acestor replici modificate si etapele parcurse.

Iata evolutia discutiei:

gabi_dinisov - 21.05.09[\/b]

"Am admirat cu totii armele de sec XIX cu care v-ati inzestrat la ZMMN 2009.  
Felicitari! Arata bine, chiar daca pustile Enfield md.1853 nu au fost in dotarea armatei romane niciodata, dar, ceea ce este important, chiar si trag.  
In mod surprinzator, la un moment dat, a disparut linkul referitor la aceste replici de pe forumul 6D.  
Am observat mai multe modificari foarte dibace ale modelului achizitionat initial, intre care inlocuirea tevii din zamac cu una din otel, care sa reziste la deflagratia indusa incarcaturii de pulbere neagra prin intermediul percutarii capsei.  
Ne tentase si pe noi sa adoptam o asemenea solutie, dar nu eram siguri in ce masura se pot detine/purta/utiliza replici cu asemenea modificari, precum si pulbere neagra si capse, fara a contraveni regimului armelor si munitiilor.  
Este necesara vreo autorizatie, vreun permis de detinere?  
Ne-am interesat la politie, pe un caz ipotetic bineinteles, dar scepticismul lor categoric nu ne-a lamurit si nu ne-a convins.  
Preferam sa va intrebam pe voi, pt ca ati parcurs desigur deja aceste etape si precis cunoasteti in detaliu toate implicatiile."
________________________________
“Eu n-am cerut să fiu român, am avut noroc!” – Petre Ţuţea
gabi_dinisov
 
Mesaje: 198
Membru din: Lun, 15 Dec 2008 15:35
Localitate: Bucuresti

Re: Arme secol XIX A6D

Mesajde gabi_dinisov » Joi, 21 Mai 2009 18:34

...continuare[\/i]

mihnea - 21.05.09[\/b]

"In primul si primul rand ele nu sunt arme ci sunt replici asa cum sunt K98k-urile de airsoft.  

Replicile Enfield-urile 1853 au fost cumparate din comert ele sunt fabricate de firma numita Denix din Spania si cu mici adaptari au fast facute sa produca efectele pirotehnice vazute la zilele MMN. Ele nu pot fi folosite ca arme deoarece isi pastreaza inca mare parte din componentele din zamak, foarte fragile, dupa cum se putea vedea foarte bine si la zilele MMN de oricine era interesat. Inlocuirea partiala a tevii, numai partea superioara a fost inlocuita cu o banala teava de calorifer, se datoreaza in totalitate dorintei de a fixa la ele baionetele de Krnka care nu se potrivesc pe componentele din zamak ale celor de la Denix  

Dupa cum se poate vedea si din filmuletele de la Zilele MMN efectul sonor era dat in mare parte de cele doua arme cu cremene orice explozie numai un pic mai puternica ar fi avariat iremediabil componentele din zamak.

Iata si linkul cu Enfield-urile 1853 care banuiesc ca te intereseaza. http://www.denix.es/product?id=145&content=32&lang=en Aceste replici sunt in vanzare libera in intreaga lume si se pot gasi la magzinele unor cetati din Romania.

A6D nu este primul grup din romania care foloseste replici fabricate de Denix, primii au fost cei de la Alba Iulia care folosesc replici ale pustilor Brown-Bess englezesti.  

Si deoarece tot suntem la subiect pustile Krnka au fost folosite de armata romana numai timp de 3 ani din 1877-1879 si numai de Diviziile 1,3 si 4 de dorobanti (vezi "Armata Romana in Razboiul de Independenta" Cornel I. Scafes, Horia Vl. Serbanescu, Corneliu M. Andonie, Ioan I. Scafes pag. 371)"

gabi_dinisov - 21.05.09[\/b]

"Cunosteam deja detaliile despre replicile Denix si statutul lor.  
Initial si ATM a avut in vedere aceasta solutie, dar am renuntat in momentul in care am constatat ca zamacul nu rezista nici la cea mai mica solicitare termica sau mecanica, iar tevile de calorifer nu se potrivesc cu legislatia (exagerat de restrictiva).  
Ne-au interesat modificarile facute, dar am constatat ca mai mult decat partea de sus a tevii era schimbata.  
Ne-a interesat atat modul de operare, cat si efectul, si am vazut, si pe viu si in filmulete, atat cantitatea de pulbere neagra (mica, dar vioaie) si capsele, cat si flama de la gura tevii, nu numai la pustile cu cremene.  
Consider ca raspunsul tau a fost, printre randuri, relevant [ch8211] iti multumesc.  
ATM nu va adopta deocamdata aceeasi solutie, in speranta ca legiuitorul va veni candva in intampinarea celor ce fac reconstituiri istorico-militare."

Peacemaker - 21.05.09[\/b]

"Mihnea,

A purta o conversatie cu Gabi_Dinisov este ca si cum ai da declaratii in fata unui baiat de la Secu ' !
Baiatul esta este un adevarat gardian din beciurile comuniste ! Daca scrii frumos si elevat nu inseamna ca esti si un om de buna credinta si cu educatie !  Sincer, prefer o injuratura romaneasca ,in fata,decat lucraturi murdare si josnice pe la spate.Ce face el aici se numeste diversiune.Pacat de el ca e tanar ! Nu mor caii cand vor cainii !"
________________________________
“Eu n-am cerut să fiu român, am avut noroc!” – Petre Ţuţea
gabi_dinisov
 
Mesaje: 198
Membru din: Lun, 15 Dec 2008 15:35
Localitate: Bucuresti

Re: Arme secol XIX A6D

Mesajde gabi_dinisov » Vin, 22 Mai 2009 12:33

... continuare[\/i]

shotgun - 21.05.09[\/b]

"Toate efectele pirotehnice au fost efectuate de un artificier autorizat . "

gabi_dinisov - 22.05.09[\/b]

"Regret si sper sa mi se ierte faptul ca va trebui ca o parte a raspunsului meu, cea de drept la replica, sa nu fie 100% on topic

- eu consider sincer ca ceea ce ati facut este frumos si este un serviciu adus publicului; speram sa putem primi confirmarea ca este un drum pe care am fi putut pasi si noi fara teama

- oricum avem certitudinea ca in incinta MMN au fost respectate toate regulile institutiei

- ostilitatea absurda si inutila cu care este tratata ATM de catre unii care nu cunosc adevarul si nu asculta “et altera pars” ne face sa fim excesiv de prudenti

- daca cineva de la ATM ar fi vrut sa va faca vreun rau, ar fi fost infaptuit deja

- daca domniile voastre ne-ati fi raspuns la telefon sau la e-mailuri, atunci toate discutiile acestea ar fi putut avea loc intr-un cadru mai intim

- este neclara aluzia zoomorfa cu caii si cainii, pt ca nu noi cenzuram si sanctionam in mod incorect pe acest forum pe membrii unei singure asociatii, nu noi eliminam o singura asociatie de la toate actiunile, nu noi intervenim la autoritati impotriva unei singure asociatii, nu noi eliminam din istoria Asociatiei 6 Dorobanti pe singurii care nu si-au dat demisia din aceasta asociatie, nu noi ii decupam din fotografiile actiunilor acestei asociatii, nu noi refuzam toate invitatiile unei singure asociatii, nu noi lansam in public critici nefondate la adresa unei singure asociatii, nu noi facem propaganda neadevarata, pe la spate, unei singure asociatii

- Peacemaker, bincuvantat fie-i pseudonimul, imi face proces de intentie, are un comentariu off-topic, si face apologia injuraturilor, insultandu-ma totodata fara nici un motiv: a afirmat ca as fi lipsit de buna credinta si de educatie, as fi un adevarat gardian din beciurile comuniste, un angajat al Securitatii, un om dedat la diversiuni. Nu inteleg prin ce am meritat un astfel de raspuns brutal. Nu am constrans pe nimeni la nimic, nu am privat pe nimeni de vreun drept sau vreo libertate, nu am facut uz de violenta de nici un fel, nu am acuzat sau amenintat pe nimeni, nu am facut nimanui vreo nedreptate, nu am spus vreun neadevar.

Sper ca administratorul forumului sa demonstreze prin masuri categorice, chiar si tardiv, ca acest mod de exprimare, care se abate de la regulile forumului, nu este incurajat si nu reflecta punctul de vedere al A6D "

kepi - 22.05.09[\/b]

"Consider ca acest topic a fost suficient "dezbatut" de cei interesati si nu mai este nimic de adaugat.  

De aceea il declar inchis... "
________________________________
“Eu n-am cerut să fiu român, am avut noroc!” – Petre Ţuţea
gabi_dinisov
 
Mesaje: 198
Membru din: Lun, 15 Dec 2008 15:35
Localitate: Bucuresti

Re: Arme secol XIX A6D

Mesajde stoica » Vin, 22 Mai 2009 17:32

Armele procurate de A6D sunt frumoase, iar micile probleme care ar putea rezulta din modificarile facute nu cred ca sunt permanente, asa ca presupun ca exista premisele de versatilitate pt adaptarea la orice situatie.
Ma surprinde vehementa deplasata si neprovocata a raspunsului dat de Peacemaker, membru A6D. Cred ca este victima unei intoxicari specifice celor ce cred barfe si nu cerceteaza. Pacat ca administratorul A6D nu i-a lasat timp sa isi revina, pt ca, speram, poate si-ar fi cerut scuze pt acest derapaj.
Nu m-a surprins dublul standard cu care kepi isi administreaza forumul - este simptomatic. Pana acum a sanctionat exclusiv membri ATM pt culpe fictive, dar a ramas pasiv la un grav exces, fara precedent, al unui camarad din propria sa organizatie. Nu putem decat sa concludem ca numitul "kepi", din oroarea sa fata de pronuntarea adevarului care l-a si determinat sa demisioneze din Asociatia 6 Dorobanti in 14jun08, a deschis forumul sau unei noi categorii de utilizatori {clasa pissmaker} care vor avea voie sa se adreseze unul altuia cu impunitate in modul urmator: "baiat de la Secu'!", "adevarat gardian din beciurile comuniste!",  "nu ...esti si un om de buna credinta si cu educatie!", "prefer o injuratura romaneasca", "face...diversiune", acuze de "lucraturi murdare si josnice pe la spate"[\/b]. Membrii ATM bineinteles ca nu se vor lasa tarati in asemenea abisuri comportamentale, isi vor pastra moralitatea intacta, atitudinea eleganta si se vor ocupa de reconstituire istorico-militara, respirand aer european si visand cu optimism la momentul in care A6D isi va isi imbuna inima, va avea din nou curajul de a dialoga, de a accepta adevarul, de a renunta la crearea artificiala de conflicte, de a participa, fara scrasniri din dinti si obstructii, la actiuni alaturi de noi. Le-am fi un bun exemplu.
stoica
 
Mesaje: 514
Membru din: Joi, 18 Dec 2008 05:15

Re: Arme secol XIX A6D

Mesajde larisa » Sâm, 23 Mai 2009 09:00

E de-a dreptul paradoxal cum pm atrage atentia asupra lui, manifestandu-si cu focuri de artificii supararea pt ca s-a abordat subiectul modificarilor la replici. Subiectul era deja incheiat, iar el a mai aprins odata lumina la rastel.
Acum imi amintesc cum pe 9mai, cand am vrut sa ne incepem actiunea la Arcul de Triumf, am fost opriti de SPP, care ne-au cercetat in detaliu fiecare replica de arma si ne-au cerut documentele aferente. Nu cred sa ii fi trimis cineva, ci isi faceau pur si simplu datoria. Dar s-a demonstrat cat este de important subiectul. ATM are multe actiuni in locuri publice (Arcul de Triumf, Mormantul Ostasului Necunoscut, etc.) si are de infruntat si manifestarile unor invidiosi care, asa cum a fost prima oara la Constanta, au sunat la autoritati cerand sa ni se verifice documentele, profilul de activitate si altele. Am avut frecvent asemenea situatii si de aceea ATM nu isi poate permite nici cel mai mic risc.
larisa
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar, 10 Feb 2009 16:27

Re: Arme secol XIX A6D

Mesajde stoica » Mar, 26 Mai 2009 08:48

Prin asidua munca de cercetare, ce ne caracterizeaza, am reusit sa patrundem intelesul profund al afirmatiei sibilinice, aparent contradictorii, lansata de rafinatul erudit Peacemaker, “membru” al A6D: <<nu  mor caii cand vor cainii>>. Paradoxul inversarii rolurilor se explica prin evidenta sa pasiune pt serialul “Pistruiatul”, unde cainele [\/b]personajului principal se numea “Calu[\/b]”. Din pacate tot nu rezulta clar concatenarea logica cu "artizanatul" pe care l-au practicat.
stoica
 
Mesaje: 514
Membru din: Joi, 18 Dec 2008 05:15

Re: Arme secol XIX A6D

Mesajde masklin » Lun, 01 Iun 2009 20:29

Wow! Presimt un viitor maret si glorios pentru re-enactmentul romanesc, avand in vedere unii oameni care il practica. Unirea si prietenia tuturor grupurilor va fi principala caracteristica acestuia.
masklin
 
Mesaje: 119
Membru din: Lun, 15 Dec 2008 16:27
Localitate: Wien

Re: Arme secol XIX A6D

Mesajde Agent_Griff » Mie, 03 Iun 2009 22:55

Ai uitat si de politetea si simtul raspunderii vesnic prezente printre membrii grupurilor. :P
Agent_Griff
 
Mesaje: 190
Membru din: Mie, 17 Dec 2008 10:01


Înapoi la Arme de Foc

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron