Asociatia "6 Dorobanti"

Other Groups in Romania

Re: Asociatia "6 Dorobanti"

Mesajde gabi_dinisov » Mar, 23 Mar 2010 12:58

kepi - 18.03.2010[\/b]

"Cred ca toți cititorii Forumului au luat act de problemele grave care vă frământă...  

Apreciez că nu este corect să folosiți în post-urile dv. mesaje sau fragmente de mesaje private, pentru care nu aveți acordul autorilor și/sau destinatarilor să le faceți publice... Nu știu cum ați intrat în posesia acestor mesaje personale, care nu va erau adresate... Este un gest nepoliticos față de persoanele respective...

Vă rog să folosiți alte argumente în sprijinul afirmațiilor dv., în cazul că ar mai fi și altceva de adăugat la acest subiect, dezbătut pe toate fețele...  

Poate că aveți și altceva de spus care ar putea interesa publicul amator de reenactment, ceva mai optimist și pozitiv cum ar fi proiectele de viitor ale dv. și/sau ale asociației din care faceți parte...  

Este doar o sugestie"

masklin 18.03.2010[\/b]

"Ma bucur ca am reusit sa va conving ca dialogul este cea mai bune cale pt evitarea problemelor.

Probabil ca din graba, nu ati apucat sa cititi toate postarile mele anterioare, mai ales pe primele. Aici nu este vorba despre vreo impolitete comisa de mine, ci despre falsuri comise de altii. Oare de la cine au avut ei permisiunea? Eu am raspuns cu adevar la neadevar.
Inainte de a incepe sa scot caldari pline din “fantana adevarului” din arhiva ATM si de a confrunta afirmatiile dvs din EAR cu cele pe care le-ati scris tot dvs mai demult, v-am rugat in repetate randuri sa corectati “scaparile” din articolul pe care l-ati semnat. V-am facut propuneri prin care nu va pretindeam sa spuneti “tot adevarul”, dar cel putin “numai adevarul”.
Pt mine nu este nici necesitate, nici placere, sa va pun in situatii penibile prin dezvaluirea unor realitati, dar sunt dator sa apar onoarea organizatiei mele, atunci cand ea este agresata pe nedrept. Nu vreau confruntari, ci doar liniste, pace si absenta neadevarului.
Va inteleg disconfortul la vederea varfului icebergului, pt ca am citit toata arhiva si m-am cutremurat!
Voi intrerupe dezvaluirile despre trecutul nostru comun, in asteptarea corecturilor dvs oficiale, punct cu punct, la articolul din EAR ce va poarta semnatura, mai ales ca, asa cum afirmati, toti utilizatorii forumului, care a fost si al nostru, “au luat act de problemele ce ne framanta” acum si pe dvs, si pe mine. Presupun ca nu va este dificil. Trei zile va sunt suficiente? Voi posta din nou pe 21 martie - sper ca doar multumiri la adresa d-vs si urari de succes... "

kepi - 18.03.2010[\/b]

"Dacă acesta este singurul mod în care vă puteți liniști și vindeca de obsesiile care vă chinuie... GO AHEAD!"
________________________________
“Eu n-am cerut să fiu român, am avut noroc!” – Petre Ţuţea
gabi_dinisov
 
Mesaje: 198
Membru din: Lun, 15 Dec 2008 15:35
Localitate: Bucuresti

Re: Asociatia "6 Dorobanti"

Mesajde gabi_dinisov » Mar, 23 Mar 2010 13:25

masklin - 20.03.2010[\/b]

"Ieri, vineri 19.03.2010, cativa membri ai ATM au primit urmatorul e-mail (fiind destul de lung, il voi posta in 2 parti) din partea domnului Serbanescu:

--- On Fri, 3/19/10, horia serbanescu wrote:
From: horia serbanescu
Subject: Pentru arhiva ATM
To: "Dan Bucur" "Mircea Stoica 1" => in Blind Carbon Copy si alti membri ATM[\/i]
Date: Friday, March 19, 2010[\/b][\/u], 9:06 AM

"Stimate domnule Bucur,
Pentru informarea dumitale si imbogatirea "arhivei ATM" iti trimit mesajele urmatoare, pe care eu le gasesc extrem de interesante si sugestive pentru metalitatea schimbatoare a unor oameni si remorarea trecutului care vad ca te pasioneaza atat de mult. Ultimul mesaj a fost dat pe Forumul A6D, dar intr-o forma prescurtata, care nu reflecta in intregime ideile autorului... Am respectat cu exactitate ortografia originala. Sublinierile cu rosu imi apartin...
"...
From: dan bucur  
Sent: Friday, August 04, 2006 3:04 PM  
To: Stoica Mircea  

Domnule Sergent-Major,    
dupa cum stiti, fratele meu (soldat AlexandruBucur) si cu mine (soldat-voluntar Dan Bucur) nu vavom putea onora cu prezenta in instructile din zilelede 5, respectiv 12 august. totodata, nu vom puteaparticipa nici la instructia din data de 26 august,fiind plecati in judetul Alba, localitatea Sebes,pentru a fi martori la ceremonia matrimoniala avarului nostru.  
nu garantez prezenta nici pentru instructile din anulurmator, urmand sa depind in functie de rezultatele dela BAC.  
totusi, un prieten de-al meu si el pasionat deistorie, s-a aratat interesat de actiunea noastra incade la inceput, dar, din motive personale, nu a pututbeneficia de oferta cailor ferate romane si de a sedeplasa din constanta pana in bucuresti. saptamanileurmatoare va fi totusi in bucuresti si intreaba, dacase poate, sa participe si el la instructiile urmatoaresi, implicit la actiunea din 2 septembrie de lamogosoaia.  
numele sau este Dinisov Gabriel, cu adresa de e-mail @.com daca sunteti de acord cu participarea lui, va rog,daca se poate, sa ii comunicati ora si locatia deintalnire.  
va multumesc anticipat,    
soldat-voluntar Dan Bucur

From: " horia serbanescu "  
To: Stoica Mircea  
Sent: Saturday, August 05, 2006 11:27 PM  

Domnule Sergent-major,  

Sunt socat de incidentul in care a fost implicata Larisa. Cum a fost  posibil? Nici unul dintre baieti nu a fost disponibil sa ramana cu ea?  Larisa iesise in afara imprejmuirii? Este surprinzatoare indrazneala si  agresivitatea tiganului. Trebuie avut grija ca astfel de incidente sa nu  se mai intample. Ce a zis Larisa? Mai vine la pregatire, sau am pierdut-o  si pe ea?  
Nu stiu ce sa zic, dar am impresia ca lucrurile in loc sa se clarifice, se  complica tot mai mult.  
Decizia lui Dan de a nu participa in anul urmator este de inteles, si era  de asteptat, dat fiind ca el se pregateste pentru Bac, dar speram totusi  ca va participa la actiunea din 2 septembrie. Poate ca si celalalt coleg  al sau ar putea fi atras in aceasta actiune, dar faptul ca locuieste la  Constanta il face cu greu disponibil pentru o eventuala participare la  actiuni in Bucuresti, mai ales ca probabil si el va avea de dat Bacul.  
Nici o veste cu uniformele? Marius a zis ceva in aceasta privinta?  
Sunt din ce in ce mai ingrijorat.  
Cu respect,  
HS
From: Stoica Mircea  
To: Horia Serbanescu  

Eram 3 baieti si am plecat sa ducem armele inapoi, ca sa nu care ea  greutati. Larisa a ramas in masina la poarta. Intre timp ea a coborat si a  deschis portbagajul pentru a umbla in rucksack; atunci a avut loc  incidentul. In ceea ce priveste viitorul, nu cred ca am pierdut-o.  
Dan sper sa aiba noroc la BAC, pt ca numai norocul il poate ajuta sa  surmonteze handicapul la exprimarea in scris in limba romana; are un stil  care aminteste de gratia rostogolirii unui chaise-longue pe scari . Ma  intreb de ce nu a avut curajul Alex sa ne comunice surpriza.  
La anul vedem noi cum ne-om descurca, dar cu 02SEP06 stam prost. In viitor  nu ne vor trebui atatea sedinte de pregatire; vor fi suficiente cateva  repetitii pt fiecare actiune. Doar anul acesta a fost bogat in premiere. Vor  trebui adusi la zi eventualii recruti, preferabil din Bucuresti. Ceilalti  vor trebui sa astepte infiintarea de filiale.  
- trebuie sa insistam sa facem o repetitie generala la care sa fie prezenti  toti cei care vor participa la actiune  
- Larisa nu si-a probat inca uniforma si nu stie cum sa dea de Ina; o sa-i  trimit nr Inei pe e-mail; de asemenea, Larisa nu a avut timp sa caute  incaltari...  
- Bucurii mi s-au parut complet apatici si descurajati in problema uniformei  
- trebuie sa distribuim desfasuratorul cat mai curand, asa incat toti sa se familiarizeze cu succesiunea exercitiilor  
Am onoarea sa va salut  
MS"
________________________________
“Eu n-am cerut să fiu român, am avut noroc!” – Petre Ţuţea
gabi_dinisov
 
Mesaje: 198
Membru din: Lun, 15 Dec 2008 15:35
Localitate: Bucuresti

Re: Asociatia "6 Dorobanti"

Mesajde gabi_dinisov » Mar, 23 Mar 2010 13:26

masklin - 20.03.20101[\/b]

"From: Stoica Mircea  
Sent: Sunday, September 03, 2006 6:48 PM
To: Horia Serbanescu
 Doresc sa va multumesc pt efortul colosal pe care l-ati depus pt a planta drapelul R6D pe harta Europei. Napoleon spunea ca nu conteaza daca ai castigat sau ai pierdut batalia,
important este ce vor spune cei care consemneaza evenimentul. Concluzia oficiala despre actiunea noastra ar trebui sa fie ca a fost un succes rasunator! Tot meritul va revine...
Sunt foarte multumit ca cele mai inalte esaloane ale unitatii noastre au fost de aceeasi parere cu mine in privinta avansarii lui Ose. Meritau mentiuni speciale si Dragos pt uniforme  
si Larisa pt efort "above and beyond the call of duty".
Personal nu consider ca BG au avansat prea timid (ne-au salvat onoarea), iar interventia Dvs de a stopa retragerea in linia a 2-a mi s-a parut geniala.
Avand in vedere ca mintea omului este selectiva si tinde sa estompeze propriile erori, va rog sa ma ajutati spunandu-mi ce ar fi trebuit sa fac altfel...
Eu voi incerca sa contribui cu observatiile mele:
- trebuie sa avem site; altminteri nu ne ia nimeni in serios si cu dificultate vom gasi sponsori
- trebuie sa organizam
repetita generala cu toti bastinasii cu o saptamana inaintea evenimentului (cu munitie si tot tacamul). Surprizele trebuiesc excluse, indiferent daca provin din  
idei bune e.g. "Ura!" sau din necunoasterea traseelor decatre "drapelier", fapt care poate duce chiar si la ratarea defilarii finale.
// insuficienta repetitie a manevrelor tactice a dus la foarte multe confuzii cu accente de pericol: Larisa a tras din spate cu gura tevii intre umarul meu si al lui Ose; Ose a ramas de  
2 ori singur in fata pt ca toata sectia lui se retrasese; esalonarea salturilor pe sectii la atac si retragere nu a functionat, trupetii nu aveau un reper clar si nu stiau de cine sa asculte -  
s-ar putea totusi ca improvizatiile sa fi dat un suflu de autenticitate "balbataliei" //
- trebuie sa ne pregatim cu armele cu care vom evolua  
- trebuie sa organizam repetita generala si cu oaspetii in dimineata de sambata  
- trebuie sa stabilim un final clar pt scenariu; nici publicul, nici BG nu au stiut daca si cand s-a terminat
- trebuie sa prevedem si raniti - asistenta si evacuare (vox populi)
- trebuie sa facem kata de scrima fata in fata asa - everything they can do, we can do better...  
- trebuie stabilit orarul (in cele mai mici detalii, chiar si cand si unde ne intalnim dupa pauza post-eveniment)cu mult timp inainte si sa ramana neschimbat
- a fost mare deceptia tuturor ca nu s-au pastrat munitii pt trageri la tinta
 - anumite activitati trebuie delegate mai multor salariati ai muzeului (arme, munitii, logistica, locatie, figuranti, comunicarea cu media si autoritatile, ...), alte activitati delegate  
membrilor asociatiei (uniforme, corespondenta cu asociatiile straine, convocari, regulamente, desfasurator, instructia, delegarea  anumitor comenzi pt "plotonul" nostru, inventarierea
si custodia obiectelor de inventar, culegerea de consemnari media si distribuirea acestora, ...)
- cand mergem peste fruntarii trebuie sa ne dam propriile comenzi
- trebuie sa regularizam portul distinctiilor; riscam sa devina haotic, nereprezentativ sau ludic. Reinnoiesc propunerea sa existe un responsabil/comitet de resort
- trebuie sa realizam ceva ce sa devina un cadou traditional pe care sa-l daruim strainilor cu diferite ocazii (nu cred ca putem egala gestul superb al BG) dar un panou, o copie de  
drapel / casca / sabie / satueta / ar fi oportune
Va felicit daca ati ajuns pana aici.Astept comentarii.Cu aleasa consideratiune
MS  
..."
Daca crezi ca aceste mesaje sunt interesante pentru stradaniile de aflare a "adevarului" si clarificare a trecutului "intunecat", pe care le "produci" pe Forumul A6D ( http://6dorobanti.ro/forum/YaBB.pl?num=1257796071/10#10 ) iti dau acordul sa le publici (de preferinta integral), evident si cu aprobarea sefului dumitale...
HS "
________________________________
“Eu n-am cerut să fiu român, am avut noroc!” – Petre Ţuţea
gabi_dinisov
 
Mesaje: 198
Membru din: Lun, 15 Dec 2008 15:35
Localitate: Bucuresti

Re: Asociatia "6 Dorobanti"

Mesajde gabi_dinisov » Mar, 23 Mar 2010 13:27

masklin - 20.03.2010[\/b]

"Stimate Domnule Serbanescu,

Salut cu bucurie dialogul. Este cel mai pozitiv pas pe care il faceti in aceasta directie in utimii ani. Tin minte ca erati indignat cand va scria presedintele ATM e-mailuri, dar acum il imitati – deocamdata doar in forma, nu in continut. Nu va acuz ca sunteti schimbator – e o schimbare in bine; sper sa ramaneti pe calea dialogului. Eu continui sa postez pe forumul dvs, din urmatoarele motive:
- din respect pt adevar – nu am nimic de ascuns; in acest sens ati putea intrerupe ploaia de postari, mai ales la sectiunea Discutii Generale, menita sa ingroape postarile mele
- pt ca toti utilizatorii forumului trebuie sa afle cum a continuat acest dialog
- pt ca nu este vorba despre mine sau despre dumneavoastra, ci despre demonstrarea afirmatiei mele ca in articolul dvs din Enciclopedia Armatei Romaniei s-au strecurat grave erori
- va multumesc pt permisiunea pe care mi-o dati, de a publica spicuiri din arhiva; este un gest elegant, pe care il apreciez.
Referitor la mesajul dvs:
-  am anuntat de la inceput ca voi publica fragmente din mesaje, iar cele integrale stau la dispozitia celor care doresc sa le vada
-  extrasele nu sunt scoase din context, ci sunt alese spre a fi relevante pt speta in cauza – nu sunt toate negative. Cine ar avea rabdare sa le mai citeasca, daca le-as posta integral? Citatul dvs integral demonstreaza aceasta (sublinierea cu roz imi apartine)
-  l-ati pus in copie pe dl.Stoica la o adresa care nu mai exista de circa un an. Ar fi trebuit sa o cunoasteti pe cea noua, pt ca v-a tot scris, dar dvs nu ati raspuns niciodata: stoica.mircea@traditia-militara.ro ; oare o faceti intentionat, sau v-a scapat?
-  eu nu mi-am permis sa las adresele in e-mailurile citate, ci doar numele titularilor
-  cunosteam toate mesajele pe care le-ati citat acum. Nu inteleg care este relevanta lor in acest caz: erorile mele la scriere de pe vremea cand aveam 17 ani, opinia d-lui Stoica despre ele, laudele pe care vi le-a adus dl.Stoica dupa actiunea de la Mogosoaia. Laudele au fost in mare parte meritate, dar au fost si putin ingrosate, menite sa va incurajeze, pt ca ati fost extrem de deprimat si chiar decis sa abandonati din cauza ecourilor negative dupa acea actiune – de aceea mesajul dansului se si intituleaza “Reflectii Posttraumatice”. Tineti minte ca atunci, printre altele, ati dat din greseala comanda pt salva de onoare cu spatele la public? Sau ca nu ati facut repetitia generala, din care cauza bulgarii nu au stiut cand, daca si pana unde sa avanseze? Dvs imi aratati aici ca ati beneficiat, intr-un moment dificil, de camaraderia si suportul d-lui Stoica. Consecvent, dansul, dupa toate cate i le-ati mai facut, totusi a propus in Adunare Generala a Asociatiei “6 Dorobanti”, dupa ce v-ati dat demisia, sa fiti ales presedinte de onoare, iar noi, care tocmai deciseseram sa nu va urmam la noul grup pe care doreati sa il formati, am votat in unanimitate. Din pacate nu ati reusit sa va ridicati la inaltimea acestei demnitati – tocmai ati numit adevarul si onoarea “obsesii”.

-  dumneavoastra incercati sa contraatacati si sa creati tensiuni intre mine si dl.Stoica. Nu reusiti, pt ca la ATM am invatat multe lucruri de care sunt mandru. Intre altele: sa scriu mai bine si mai ingrijit, sa nu ma atasez neconditionat de persoane, ci de principii si idei, sa nu consider definitiv decat cuvantul dat, sa nu am orgoliu, ci demnitate, sa spun adevarul, tot adevarul si numai adevarul, sa nu insult, sa nu invidiez pe altii, sa manifest spirit de corp, sa imi asum raspunderea pt erorile mele, in cazul acesta de stil si ortografie, si sa ii iert pe cei care au comis erori, in masura in care ei isi recunosc vina si se straduiesc sa le/se indrepte. Asta ati vrut sa demonstrati? Multumesc!
Acum e randul dvs sa aratati ca va regretati erorile si le indreptati; incepeti cu Enciclopedia Armatei Romaniei! "
________________________________
“Eu n-am cerut să fiu român, am avut noroc!” – Petre Ţuţea
gabi_dinisov
 
Mesaje: 198
Membru din: Lun, 15 Dec 2008 15:35
Localitate: Bucuresti

Re: Asociatia "6 Dorobanti"

Mesajde gabi_dinisov » Mar, 23 Mar 2010 13:29

kepi - 21.03.2010[\/b]

"Cred că cine a avut ceva de spus în legătura cu Enciclopedia Armatei României a făcut-o cu "vârf și îndesat". Cititorii Forumului nostru și-au putut face o idee asupra opiniilor exprimate și pot trage singuri concluzii asupra verdicității celor afirmate aici inclusiv asupra corectitudinii și moralității mijloacelor de exprimare folosite.  

Pentru a nu cădea în ridicolul "ridicării fustelor în cap" în public, gest pe care l-am putea regreta în viitor și dintr-o elementară decență față de cititorii Forumului A6D, îmi asum riscul de a fi acuzat de atitudine despotică și de "băgarea pumnul în gură" și declar acest topic închis. Forumul A6D are un mare prestigiu în rîndul amatorilor de istorie militară, lucru confirmat prin traficul pe acest Forum, și un ridicat standard  de calitate a informației, care nu sunt compatibile cu  mizeria calomniilor și a afirmațiilor tendențioase... Pentru acestea există destule alte "tribune" virtuale.  

Reamintesc și pe această cale că toți cei interesați cu adevărat de reconstituirea istorică, de istoria militară sau sunt colecționari de Militaria, pot să posteze pe acest Forum mesaje legate de plăcerea de a face reenactment, proiecte de viitor sau orice alte subiecte legate de trecutul oștirii române."

________________

Cu ultima postare a lui kepi[\/b], s-a inchis topicul pe forumul A6D.
________________________________
“Eu n-am cerut să fiu român, am avut noroc!” – Petre Ţuţea
gabi_dinisov
 
Mesaje: 198
Membru din: Lun, 15 Dec 2008 15:35
Localitate: Bucuresti

Re: Asociatia "6 Dorobanti"

Mesajde Agent_Griff » Mar, 23 Mar 2010 20:13

Domnul Kepi e ca un fel de Ludovic al XIV-lea al forumului lor. Apres moi, le lock!

Se pare insa ca Ludovic al XV-lea a spus aceasta fraza. My mistake.
Agent_Griff
 
Mesaje: 190
Membru din: Mie, 17 Dec 2008 10:01

Re: Asociatia "6 Dorobanti"

Mesajde stoica » Mie, 24 Mar 2010 11:19

Regret ca are loc aceasta discutie si regret ca trebuie sa intervin, punand in justa perspectiva acest topic:
- acest topic a fost deschis de catre kepi, care a laudat Enciclopedia Armatei Romaniei si contributia sa la aceasta
- un membru ATM a detectat incongruente in articolul pe care l-a semnat kepi acolo si l-a intrebat daca isi mentine afirmatiile insultatoare la adresa membrilor ATM – fosta A6D
- neprimind nici un raspuns, camaradul nostru si-a exprimat opinia, aratand adevarul, fara a insulta pe cineva, si a rugat sa se rectifice erorile sau sa se dea lamuriri
- kepi nu a facut nici una, nici alta, asa incat camaradul nostru s-a vazut nevoit sa aduca argumente in favoarea a ceea ce cunostea el a fi adevarul si in contra neadevarurilor jignitoare din articolul semnat de catre kepi in EAR. A arata public adevarul cu cuvintele celui care a scris public neadevarul este justificat
- kepi a raspuns in fine, dandu-si generos acordul pt publicarea extraselor din arhive, dar, a actionat subteran impotriva acestei perspective, cotraatacand prin trimiterea catorva membri ATM pe e-mail a unor extrase din propria arhiva, neplacute pt camaradul nostru, dar fara nici o legatura cu subiectul
- camaradul nostru masklin nu a cedat santajului si a postat integral aceasta tentativa a lui kepi de a curma demonstratia adevarului
- kepi, care numai cu o zi inainte ii scrisese lui masklin “GO AHEAD”, a inchis imediat topicul, negand ATM dreptul la replica pt gravele acuze si insulte publicate de el in enciclopedie.  
Este trist faptul ca a facut-o fara sa fi dat vreo lamurire referitoare la “erorile” lui din EAR, faptul ca numeste adevarurile incontestabile si necontestate[\/u] “obsesii” si “mizeria calomniilor si a afirmatiilor tendentioase”. Calomnia este un neadevar. Unde este acest neadevar in cele afirmate de masklin? Kepi acuza moralitatea infatisarii politicoase a adevarului din partea partii vatamate (ATM), dar nu sesizeaza faptul ca scrierile sale, prin neadevarurile publicate si prin modul exprimarii acestora, sunt singurele care merita calificativele de mai sus. Nu a adus nici un singur argument care sa ii sustina afirmatiile, si nici nu a contrazis vreodata afirmatiile lui masklin[\/u]. Propun ca noi sa aducem argumentele care sustin ADEVARUL. Poate ca improspatandu-i memoria, il vom ajuta.
Interesul publicului pasionat de reconstituire istorico-militara pt istorie, chiar si recenta, chiar si a inceputurile acestei activitati in Romania, este demonstrat prin numarul mare de vizionari pe care il produce acest topic
stoica
 
Mesaje: 514
Membru din: Joi, 18 Dec 2008 05:15

Re: Asociatia "6 Dorobanti"

Mesajde masklin » Mie, 24 Mar 2010 15:45

Ii multumesc lui Kepi pt ca nu a dat cu BAN-ul, asa cum procedase cu camaradul meu Gabi Dinisov intr-o situatie similara. Imi amintesc cu nostalgie perioada de dinainte de martie 2007, o epoca plina de sperante pt membrii grupului 6 Dorobanti, in care la toate sedintele de instructie, conduse de catre dl.Stoica, membru fondator al A6D si actual presedinte al ATM, discutam despre moduri de a ne ameliora prestatiile si viata de asociatie. Noi comunicam responsabilului cu instructia doleantele noastre, le dezbateam cu dansul, iar el le transmitea confidential, pe cale ierarhica, vicepresedintelui.

Simpatia noastra pt vicepresedinte crestea, el demonstrand a fi o persoana competenta, educata, culta, amabila si cu relatii, care lucra mult si cu pasiune pt asociatie. Ne dadea dreptate atunci cand aveam dreptate si ne promitea ca propunerile noastre vor fi implementate deindata ce le va fi aprobat presedintele. Cu totii asteptam nerabdatori, dar au trecut zile, saptamani, luni, ani. Presedintele era permanent ocupat cu inregistrarea asociatiei la judecatorie, din 2005 pana in 2007. Intr-unul din episoadele urmatoare va voi arata neregulile ce au aparut in actele inregistrate.

Cu ocazia rarelor vizite ale presedintelui, constatam ca el nu cunoaste regulamentele militare, in schimb, chiar si cand ne intalneam pe strada, in civil, ni se adresa cu gradul militar conventional, pe care ni-l daduse, pe un ton aspru, cazon, nepotrivit. A ramas legendar modul in care l-a apostrofat pe fratele meu: [ch8220]Soldat! Iti ordon sa faci site-ul![ch8221] La actiuni, presedintele mai aparea si in uniforme straine, necultivand alaturi de noi traditiile regimentului 6 Dorobanti (vezi foto Zilele Muzeului Militar National mai 2005: toti ceilalti membri A6D in onor funerar, domnia sa, ofiter scotian, in ... asteptare); se autoavansa (in 2 ani de la capitan la colonel) si se autodecora. Cand facea decorari, acorda medalii facute pe banii tuturor membrilor grupului [ch8211] platiti in plus fata de cotizatie, nu numai noua si oaspetilor straini, dar si studentelor sale si cunoscutilor sai, care jucau rolul episodic de manechine, care nu facusera vreo sedinta de instructie si nu aveau habar de istorie militara sau traditii. In plus, facea avansarile dupa bunul plac, pe criterii nemilitare.

Extrase relevante din corespondenta de epoca (postate in 2 parti):



[ch8220]-----Original Message-----
From: horia serbanescu
Sent: Wednesday, October 25, 2006 18:41
To: toti membrii A6D
Subject: Sedinta 21 oct

Dragi camarazi,

Va multumesc pentru participarea la sedinta din 21 octombrie 2006, orele 11.00, desfasurata la MMN.

La aceasta sedinta au participat urmatorii camarazi:

Regimentul 6 Dorobanti "Mihai Viteazul"
1.Sergent major Mircea Emilian Stoica
2.Fruntas Cornel Constantin Osenschi
3.Fruntas Dragos Darius Diaconu
4.Soldat Mihnea Vlad Serbanescu
5.Soldat Alexandru Stefan Bucur
6.Soldat Larisa Barbu
7.Soldat-voluntar Emil Boboescu

Regimentul 4 artilerie -Ploiesti
1.Sergent Cristian Radulescu
2.Soldat Ciprian Radulescu
3.Soldat-voluntar Vlad Radulescu

Au fost discutate o serie de probleme reiesite in urma activitatilor din vara trecuta, s-au facut propuneri de imbunatatire a actiunilor viitoare, s-au prezentat proiectele pentru anul 2007 (aflate in stare incipienta(...).
In urma discutiilor avute atat in plen, cat si in cadru mai restrans, cu unii dintre participanti, au reiesit urmatoarele idei:
(...)
. Necesitatea definitivarii regulamentului de ordine interioara si a celui de instructie de front, care sa stabileasca regulile de comportare si relatiile dintre membrii asociatiei atunci cand acestia sunt "in campanie" (instructie, diferite actiuni), precum si detalii legate de portul distinctiilor, ierarhia in cadrul grupului, cantece ostasesti si rugaciuni ce trebuiesc cunoscute de membrii asociatiei, etc. - raspunde lt. H. Serbanescu, serg.maj. M. Stoica, soldat M.Serbanescu - termen:
15.12.2006;
(...)
Speram ca dupa revenirea din strainatate a dlui. Colonel A. S. Ionescu, activitatea asociatiei sa capete un suflu nou si toate aceste probleme sa-si gaseasca cat mai grabnic rezolvarea.

Cu salutari camaraderesti,

Lt. H. Serbanescu

[URL=http://img168.imageshack.us/i/doamnaofitermcsilvanzmm.jpg/][IMG]http://img168.imageshack.us/img168/6513/doamnaofitermcsilvanzmm.th.jpg[/IMG][/URL]
masklin
 
Mesaje: 119
Membru din: Lun, 15 Dec 2008 16:27
Localitate: Wien

Re: Asociatia "6 Dorobanti"

Mesajde masklin » Mie, 24 Mar 2010 15:46

continuare corespondenta de epoca:


-----Original Message-----
From: Stoica Mircea
To: 'horia serbanescu'

Sent: Wednesday, October 25, 2006 21:09
Subject: RE: Concluzia Sedintei 21OCT06

Incantat de distribuirea concluziilor sedintei, am totusi urmatoarele sugestii:
(...)

- sunt de parere sa specificam clar ca in civilie nu se utilizeaza adresarea cu grad; altminteri va trebui sa o spuna cineva cu glas tare, de fata cu toata lumea, si cred ca merita orice efort pentru evitarea unei asemenea situatii
- nu este ideala amestecarea a 3 puncte atat de importante (regulament, distinctii, cantece/rugaciuni); le scade din pondere, ca perceptie, si este dezavantajos in momentul confruntarii rezultatelor cu proiectul
(...)

Cu salutari subofiteresti
MS



-----Original Message-----
From: Stoica Mircea
Sent: Thursday, October 26, 2006 13:43
To: Horia Serbanescu
Subject: FW: Concluzia Sedintei 21OCT06

Doresc sa adaug ca daca am acorda gradele per epoca, am avea avantajul ca adresarea cu grad in civilie ar deveni dificila si nepractica.
De asemenea trebuiesc neaparat separate distinctiile pentru merite civile de cele pentru merite militare; pentru merite croitoresti (mai cu seama in raport cu prioritatea acordata anumitor persoane) se poate acorda Meritul Cultural,
sau ceva de genul acesta...Avansarea in grad in asemenea cazuri nu reflecta genul de merit pe care il recompensam si creeaza confuzie in raport cu competenta militara. Nu as dori sa apara la unii dorinta de a curata zilnic cizmele cuiva pentru a fi promovat in grad.
Ma preocupa foarte mult acest aspect, si nu fara motiv. Cea mai mare infrangere organizatorica este anuntata dupa un incident/insucces de o voce care zice: "v-am spus eu..."
Servim Patria
MS



----- Original Message -----
From: "Stoica Mircea"
To: Horia Serbanescu
Sent: Thursday, October 26, 2006 2:03 PM
Subject: FW: Concluzia Sedintei 21OCT06

Unii dintre noi nu au nici o intentie de a-si face uniforme pentru alte epoci si nici sa participle la toate sedintele de pregatire; putem sa deosebim gradele onorifice, decorative (auxiliari, figuranti) de cele autentice (combatanti). Riscam sa demobilizam trupa. Nu este prea tarziu pentru a corecta pripelile din trecut.
Va rog mai reflectati asupra problemei.
Dupa cum vedeti, nu mai am somn la servici din cauza asta...
MS[ch8221]



Va urma..."
masklin
 
Mesaje: 119
Membru din: Lun, 15 Dec 2008 16:27
Localitate: Wien

Re: Asociatia "6 Dorobanti"

Mesajde larisa » Vin, 26 Mar 2010 21:42

Am dorit foarte mult sa postez si eu un extras din arhiva, care sa demonstreze ca articolul din Enciclopedia Armatei Romaniei nu este corect. A trebuit sa fac eforturi logistice deosebite, din cauza ca mi s-a defectat computerul.
Ma intreb ce defectiune de caracter il face pe kepi sa ne calomnieze pe noi si apoi, confruntat cu adevarul, sa ne acuze tot pe noi de calomnie. Cum am putut noi fi atat de orbi timp de 3 ani, sa nu ne dam seama ca sub aparenta mieroasa si impaciuitoare de om cult si rafinat, se afla un om certat cu adevarul, cu blindaj la obraji, care din orgoliu si interese personale, loveste pe la spate oameni care nu i-au facut nimic altceva decat ca nu i-au servit interesele asa si atat cat si-ar fi dorit, si ca au avut succes si au progresat mai mult fara el, decat cu el.
Arhivele ATM, a caror autenticitate kepi a confirmat-o, ne vor dezvalui acum urmatoarele:
- Transmiterea procesului verbal al adunarii generale a grupului 6D din 16dec06
- Presedintele grupului, Adrian-Silvan Ionescu, ne vindea calendare facute de el insusi
- Comentariile Responsabilului cu Instructia al A6D in legatura cu epilogul Adunarii Generale; el nu a putut participa la sedinta, fiind in misiune de servici in strainatate. Reiese ca nu a fost respectata promisiunea ce i se facuse, de a se discuta in sedinta multe dintre problemele pe care le ridicase anterior, si nici de a i se transmite o copie a procesului verbal spre consultare, inaintea difuzarii oficiale
- Continua rugamintile discrete la adresa presedintelui prin intermediul vicepresedintelui, de a se pune putina ordine in organizatia noastra; era singura modalitate, avand in vedere ca nu aveam statut inregistrat si nici regulament de ordine interioara redactat, iar actul de conducere se infaptuia prin ordin
- Vicepresedintele se demonstreaza a fi intotdeauna de acord cu propunerile facute/transmise de catre Responsabilul cu Instructia, dar cere de fiecare data “putintica rabdare”, desi afirma a fi el insusi deranjat de anumite decizii sau luari de pozitie ale presedintelui
- Reisese clar ca amicul nostru Aurelian Stroe, simpatizat de catre noi toti, chiar daca venea rar pe la sedintele de instructie sau la manifestari, NU facea parte din Consiliul Director al asociatiei
- Presedintele are o atitudine din ce in ce mai “distanta” fata de noi. Am atasat o fotografie, ce ne-a fost distribuita de catre vicepresedinte, de la o actiune de-a noastra de la Fortul Mogosoaia, din septembrie 2006. Toti participantii, romani si bulgari, la actiunea de reconstituire a Bataliei Bucurestilor, asteptau pe platou, in uniforme de epoca, inceperea ceremoniei festive de final. Presedintele A6D, care trebuia sa “oficieze”, isi facea de mai mult de o ora siesta. Imortalizarea “prezentarii armei” de catre presedintele nostru de atunci s-a produs la a doua tentativa de a-l determina sa ni se alature.

“-----Original Message-----
From: horia serbanescu
Sent: Thursday, January 11, 2007 14:18
To: toti membrii A6D
Cc: adrian sylvan ionescu
Subject:

Dragi camarazi,

La Multi Ani, multa sanatate si prosperitate in 2007!
Speram ca anul acesta sa fie plin de realizari si satisfactii, pentru toti membrii asociatiei "6 Dorobanti".
Va trimit procesul verbal al adunarii generale, din data de 16 decembrie 2006, intocmit prin stradania Sergentului Aurelian Stroe, impreuna cu darea de seama asupra activitatii in anul 2006, prezentata de presedintele asociatiei, dl. Colonel Adrian-Silvan Ionescu, cu anexele aferente.
Va rog sa luati cunostinta de hotararile adoptate la respectiva sedinta si sa va conformati acestora.
(...) Pentru "Calendarul[ch365] Illustrat[ch365] RESBOIUL. 1877-2007", realizat de dl. Colonel A.S. Ionescu nu am primit solicitari decat din partea sergentului C. Radulescu. Va reamintesc ca pretul unui exemplar este de 20 RON si ca se mai asteapta solicitari pana la sfarsitul acestei luni[\/b].
Va informez ca incepand cu data de sambata 3.02. 2007, orele 10.30,  vom incepe programul de pregatire (instructie de front, manuiri de arma) dupa regulamentul din 1877, in vederea actiunilor din mai 2007. La aceste sedinte de pregatire, care se vor desfasura o data la doua saptamani, in Pavilionul de trasuri al MMN, vor participa intr-o prima etapa, camarazii care nu au efectuat instructia de 1877, soldat Larisa Barbu, soldatii-voluntari Emil Boboescu, Marius Marin, Eugen Mirel  si Dan Gabriel Dinisov. Instructia se va efectua sub coordonarea sergentului-major Mircea Stoica si a fruntasului Cornel Osesnschi. Va rog sa confirmati participarea la aceasta prima sedinta de pregatire.

Cu salutari camaraderesti,

Col. Adrian-Silvan Ionescu
Lt. Horia Vl. Serbanescu

=>
larisa
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar, 10 Feb 2009 16:27

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Alte Grupuri in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron