Asociatia "6 Dorobanti"

Other Groups in Romania

Re: Asociatia "6 Dorobanti"

Mesajde larisa » Vin, 26 Mar 2010 21:46

=>
----- Original Message -----
From: "Stoica Mircea"
To: "'horia serbanescu'"
Sent: Thursday, January 11, 2007 6:03 PM
Subject: RE: Proc verb A G jan07

M-am bucurat sa primesc acest mesaj; orice semn ca se misca ceva, este binevenit. Parerea generala este buna.
Totusi, as fi preferat sa vad si sa comentez intai procesul verbal, asa cum vorbisem anterior, intrucat acolo se comunica tuturor ca sunt de acord cu toate deciziile luate, deci cu intregul continut al p.v.
As fi avut urmatoarele observatii:
- nu sunt de acord cu observatia ca nu as fi mentinut disciplina; nu pot da ordine in afara cadrului prevazut de regulament si consimtit de membrii asociatiei. Atata timp cat nu s-a specificat din faza de programare, asa cum am solicitat in repetate randuri, care sa fie tinuta pentru fiecare actiune, nu pot sa implementez anumite dorinti aparute pe parcurs si la care membrii opun rezistenta din motive personale. De altfel nu sunt prevazute sanctiuni, pentru ca regulamentul inca nu a fost finalizat si, pe cale de consecinta, nici aprobat de A.G. (...)
- pe viitor ma voi stradui sa fiu mai activ si mai util, asa incat sa se observe contributia mea la programe de evenimente, regulamente, invitatii, texte, traduceri, echipament, cercetare date si imagini pentru site, ...
(...)
- propun ca semnatura secretarului pe p.v. sa nu fie cu grad militar, din motive evidente.
// Avand in vedere ca problemele pe care le ridic de mult nu s-au reflectat in p.v., propun sa finalizam cat mai repede ROI-ul, pentru ca ele sa se poata regasi acolo.
Cu aleasa consideratiune
MS

-----Original Message-----
From: horia serbanescu
Sent: Thursday, January 18, 2007 14:59
To: Mircea Stoica
Subject: Various

Va retrimit mesajul de mai jos, care s-a intors sub motiv ca serverul este prea incarcat.
HS
Buna seara,
(...)
Sunt perfect de accord [\/b]cu observatiile dv. legate de procesul verbal al  sedintei. M-am grabit sa-l trimit dupa ce am efectuat cateva corecturi (se pare ca altele mi-au scapat). Legat de observatia dlui. Colonel ca nu ati fi mentinut destul de efficient disciplina grupului, nu vi se poate reprosa nimic, mai ales ca intr-adevar nu exista un regulament [\/b]strict care sa fie insusit de toti si, deci, respectat, iar modul de abordare al relatiilor cu ceilalti camarazi ar trebui sa fie prietenesc, iar autoritatea impusa prin exemplul personal si nu prin duritati inutile. E sufficient sa va amintesc ca atitudinea intregului grup fata de dv. este de respect si de recunoastere a eforturilor pe care in mod constant le depuneti pentru bunul mers al organizatiei. Chiar si dl. Colonel a avut cuvinte de lauda la modul in care v-ati indeplinit atributiile in cursul actiunilor. Sefii, insa, trebuie sa aiba si ceva de criticat (folosirea celularului, lungimea parului si a barbii, etc.). Chiar si eu am avut cu D-sa o serie de discutii in contradictoriu [\/b]in acest sens cand eram sub mare "presiune", in mai si septembrie.
(...)
Cu stima,
HS

-----Original Message-----
From: Stoica Mircea
Sent: Thursday, January 18, 2007 22:14
To: 'horia serbanescu'
Subject: RE: Various jan07
(...)
- Va multumesc pentru premiul de consolare confidential prin care imi dati partial dreptate; din pacate ramane intre noi si nu produce efecte (pozitive). Am fost pe cat posibil discret fata de ceilalti membri in ceea ce priveste opiniile mele; totusi nu e posibil ca pana la urma sa nu apar ca un caraghios de vreme ce majoritatea propunerilor mele se bucura de aprobare verbala, dar sunt contrazise prin fapte si hotarari oficiale, iar aprecierile penduleaza intre "prea intransigent" si "prea lipsit de rigoare"
(...)
- Deci Goldstroe este in Consiliul Director? Sa fie intr-un ceas bun (elvetian)
Va salut
MS

-----Original Message-----
From: horia serbanescu
Sent: Friday, January 19, 2007 12:18
To: Mircea stoica
Subject: RE: Various jan07

Propunerea dv de organizare a sedintelor de pregatire din 2 in 2 saptamani, in doua cicluri de pregatire, inclusiv cu conditionarea de a participa la actiune in functie de gradul de pregatire, mi se pare f. buna. (...)
Nu este vorba de nici o consolare in privinta activitatii dvs. Sunt convins ca toti camarazii apreciaza activitatea dvs., inclusiv dl. Colonel. Voi avea o intalnire cu el cat de curand, pentru a stabili o noua vizita la Ploiesti, pt. pregatirea actiunii din mai, si-i voi transmite nemultumirea dvs legata de darea de seama asupra activitatii din 2006. In paranteza fie spus, nu stiu daca asta va consoleaza, reprosurile asupra faptului ca nu impun o disciplina mai stricta in randul camarazilor, mi le face si mie, in mod constant, dar eu cred ca in cadrul raporturilor in cadrul asociatiei, trebuie imbinata atitudinea militareasca (asta este rolul pe care ni-l asumam) cu cea colegiala, de membri apartinand aceleiasi asociatii, cu caracter democratic.
Referitor la sergentul Stroe, el nu face parte din consiliul director (din acesta fac parte presedintele, vice-presedintele si trezorierul)[\/b]
Cu stima,

LT. HVS

=>
larisa
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar, 10 Feb 2009 16:27

Re: Asociatia "6 Dorobanti"

Mesajde larisa » Vin, 26 Mar 2010 21:54

=>
----Original Message-----
From: Stoica Mircea
Sent: Friday, January 19, 2007 13:35
To: Horia Serbanescu
Subject: RE: Various jan07
(…)
- ref discutia cu dl.Colonel, prefer sa ii explicati ca sunt nemultumit de nefinalizarea regualmentului si, pe cale de consecinta, de confuzia si arbitrariul prin care navigam cu dificultate. E.g. nu avem nici un document pentru gradele pe care le purtam. Ar trebui depunem gradele si sa redecidem statutar intr-o sedinta.(...)
Servim Patria
MS

-----Original Message-----
From: horia serbanescu
Sent: Friday, January 19, 2007 14:47
To: Mircea Stoica
Subject: RE: Various jan07

Absolut de acord cu ideea de a elibera un brevet fiecaruia in care sa se specifice gradul avut (atunci cand este avansat).
Sunt inca multe lucruri nelamurite in cadrul asociatiei noastre , dar eu zic ca daca vom incepe sa ne desfasuram activitatea in mod statutar ne va fi mai usor sa ne descurcam in " hatisul" de probleme cu care ne confruntam. La ultima adunare generala s-au adoptat, in mod democratic, o serie de masuri care ne organizeaza "viata" de asociatie, dar care, evident, sunt perfectibile. Important este ca sarcinile sa fie cat mai egal repartizate pe toti oamenii, in functie de abilitatile lor.
Nefinalizarea inca a regulamentului asociatiei imi revine mie intr-totul, dar eu m-am concentrat in ultima vreme pe finalizarea site-ului (care sper ca va fi gata saptamana viitoare, daca si dv. ma veti ajuta cu traducerile in engleza). Sunt convins ca ROI va clarifica raporturile dintre noi si modul in care va trebui sa actionam de fiecare data. Dar trebuie sa mai avem inca "putintica rabdare".
(...)
Cu stima,

Lt.HS”  
                                                       Imagine       =>       Imagine
Va urma
larisa
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar, 10 Feb 2009 16:27

Re: Asociatia "6 Dorobanti"

Mesajde dsm » Vin, 09 Apr 2010 23:58

In calitate de membru fondator al A6D, postez extrase din corespondenta care arata modul constructiv in care Vicepresedintele si Responsabilul cu Instructia au pregatit impreuna textul propus pt RSI. Se observa febrilitatea acestei activitati, menita a introduce in Regulamentul Serviciului Interior toate prevederile a caror absenta umbrise activitatea noastra intre anii 2004-2007. Mare parte dintre discutii au avut loc verbal, dar rezulta din corespondenta atat seriozitatea, volumul, calitatea si intensitatea acestor discutii, cat si disponibilitatea celor doi parteneri epistolari de a face compromisuri, in scopul armonizarii tuturor parerilor, fara a fi tradate principiile asupra carora toti erau de acord. Scopul era ca activitatea noastra sa fie o placere deplina pt toata lumea, nu numai pt unii. Adunarea Generala urma sa aiba loc pe 10 martie 2007. S-a stabilit ca putinele prevederi asupra carora nu s-a cazut de acord, sa fie discutate si cu presedintele. Acesta insa nu a fost disponibil pt nici o discutie inaintea sedintei, asa ca s-a decis ca ele sa ramana in suspensie, sa fie prezentate ambele variante adunarii generale, iar aceasta sa decida prin vot...

dsm
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar, 23 Dec 2008 22:47

Re: Asociatia "6 Dorobanti"

Mesajde dsm » Sâm, 10 Apr 2010 00:02

Va trimit propunerea de Regulament al Serviciului Interior (RSI). Va rog sa-l cititi cu atentie si sa-mi transmiteti observatiile dv. (...)
Ma intereseaza in special atributiile fiecarui membru („Îndatoririle proprii fiecarui grad si functie"), pentru a stabili exact drepturile si obligatiile care revin fiecaruia dintre noi (un comandant are si indatoriri), precum si  "Recompense si pedepse". Va trebui sa prevedem metodele de a-i evidentia pe cei merituosi in cadrul asociatiei, cat si posibilitatea de a sanctiona pe cei care incalca regulile si mai ales care pericliteaza prin comportament, sanatatea unor persoane sau afecteaza sub o forma sau alta activitatea asociatiei.
Regulile de promovare in grad (vechime, activitate) trebuiesc de asemenea bine stabilite.
In privinta distinctiilor, cred ca este bine sa stabilim niste categorii de distinctii (decoratii, insigne si semne distinctive) care sa fie acordate dupa un regulament special (prin ordin de zi). Militez pentru insemnele noi, specifice asociatiei, care pot fi purtate la toate perioadele istorice si care sa atesteze gradul de implicare in actiunile asociatiei, anumite specializari, etc. Ideea de a purta decoratii originale, altfel decat cu ocazia unor situatii speciale, nu mi se pare fericita, pentru ca ele ar trebui adaptate fiecarei epoci istorice, ar favoriza pe colectionari si nu ar reflecta meritele purtatorului in cadrul asociatiei. De asemenea nu ar fi fericita nici "mixtarea" decoratiilor originale cu cele "facute special pentru asociatie". Ar mai putea fi luata in considerare si varianta purtarii doar a decoratiilor originale (sau a unor copii fidele ale acestora) dupa niste reguli strict stabilite, care sa corespunda contributiei fiecaruia la viata de asociatie. Dar atunci ar trebui utilizate/facute decoratii pentru fiecare din perioadele istorice, si ar trebui sa alegem decoratii care sa poata fi
purtate si de colonel si de soldat, in acelasi timp.
Denumirile, forma si modul de conferire al distinctiilor se poate face si ulterior adoptarii RSI, pe masura ce apare nevoia, la propunera Comisiei de administrare a decoratiilor si cu acordul adunarii generale.

Cu stima,

HS


-----Original Message-----
From: Stoica Mircea
Sent: Friday, March 02, 2007 17:16
To: 'horia serbanescu'
Subject: RE: Ordine de zi ad. gen. feb07

(…)Am obiectii argumentate la:
(...)

- decoratii: Traditie Militara trebuie sa ramana singura creatie a noastra si sa recompenseze exclusiv participari. Pentru orice alte merite vom utiliza sistemul national de decoratii, dar numai in baza deciziei oficiale a asociatiei. Colectionarii nu au cum sa fie avantajati, intrucat nici un colectionar nu isi poarta colectia. Nu purtam decat copii, aplicand intocmai decretele de
infiintare ale respectivelor distinctii. Altminteri nu ne satisfacem datoria de a reinvia si face cunoscute istoria si traditiile.
- drepturi si indatoriri: Nu este bine ca decizia de decorare sau inaintare in grad sa apartina unei singure persoane, ci doar unui grup; daca nu adunarea generala, atunci cel putin comisia de decoratii - as putea concede un vot cenzitar, in care ponderea votului sa fie proportionala cu cea a gradului. Sa nu uitam ca exista dreptul de veto, si ar fi de evitat orice situatie in care acesta ar putea fi invocat.
- sunt mentionate situatiile de vacanta, dar nu sunt prevazute modalitatile de avansare in aceste situatii. De asemenea, ar trebui prevazute inaintari sau decorari "la exceptional" pentru cazuri deosebite (fara a le specifica) – la care sa fie necesara unanimitatea (de ex)  
Contrapropunerile mele va vor parveni intr-un viitor apropiat. Sper ca argumentele mele sa va para acceptabile.
Cu pasiune
MS


dsm
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar, 23 Dec 2008 22:47

Re: Asociatia "6 Dorobanti"

Mesajde dsm » Sâm, 10 Apr 2010 00:03

-----Original Message-----
From: Stoica Mircea
Sent: Sunday, March 04, 2007 23:49
To: 'horia serbanescu'
Subject: RE: Proiect RSI mar07

Va trimit contrapropunerile mele, conform cutumei, verde/in - rosu/out. Sunt si cateva comentarii in albastru. Va rog sa lucrati in continuare pe copia trimisa de mine, intrucat am corectat si 39 de erori de tipar, fara a le evidentia.
Va propun numerotarea paragrafelor; in caz contrar vom identifica foarte greu aliniatele in timpul discutiilor sau in orice alta referire. De asemenea ar usura eliminarea redundantelor.
Se constata din nou lipsa unui Consiliu Director care sa poata lua decizii de grup fara convocarea Adunarii Generale. Vom utiliza Comisia pentru Distinctii.
Va asigur ca am judecat foarte mult si serios asupra propunerilor de modificari pe care le-am facut. Am manifestat multa moderatie si am renuntat la multe alte amendamente pe care le consideram oportune, asa incat cele ramase, pe care le consider indispensabile, sa fie usor acceptate si sa evitam o confruntare feroce in plen.
In afara celor mentionate in misiva anterioara, tin foarte mult la grade pe epoci si la inlaturarea prevederii pierderii tuturor distinctiilor in cazul degradarii; asemenea masuri sunt prevazute in decretele de infiintare ale distinctiilor (e.g. Bun Ochitor ramai si daca scalzi in saliva un superior).
Propun grade diferite pentru Micii Dorobanti (am propus Aspirant si Cadet) pentru a nu crea confuzie la trecerea in randul "armatei regulate", unde nu se pastreaza gradele de la M.D .
Revin cu rugamintea sa aveti indulgenta fata de sensibilitatile mele la lexic - sa nu fim tributari arhaismelor din regulamentele stravechi (care nu degeaba au fost schimbate cu timpul), cu pretul ridicolului sau al confuziilor.
Cu ochii mici, dar cu optimism
MS



-----Original Message-----
From: Stoica Mircea
Sent: Monday, March 05, 2007 14:13
To: 'horia serbanescu'
Subject: FW: Proiect RSI mar07

Am mai inrosit pasaje care erau neclare in capitolul Distinctii. In special am specificat rolul Trad.Mil. si am inlaturat ceea ce s-ar fi suprapus cu decretele de infiintare ale distinctiilor. Daca avem si scopul de a evoca traditiile, suntem datori sa incercam sa le promovam pana la limita posibilitatilor noastre. In cazul acesta este doar o chestiune de vointa.
De asemenea am statuat principiul Distinctii pe epoci (cu exceptia Trad.Mil.), pe care l-am sustinut si in cazul promovarilor (grade pe epoci).
Va rog comunicati-mi opiniile Dvs, intrucat sunt foarte emotionat de perspectiva unui inceput corect.
Cu gratitudine
MS”



Va urma”
dsm
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar, 23 Dec 2008 22:47

Re: Asociatia "6 Dorobanti"

Mesajde wingsofwrath » Mar, 20 Apr 2010 16:37

Pentru a sarbatori revenirea conexiuniii mele de internet dupa mai mult de o luna de absenta si patru plangeri la RDS , voi aduce contributia mea la acest interesant thread.

Mai precis, voi adauga un text pe care il am pregatit de ceva vreme dar pe care nu am reusit sa-l pun pe forum, un extract din sedinta Adunarii Generale din 10 martie 2007, precum si primele ei ecouri si reactii (ii rog pe camarazii care au fost de fata sa adevereasca exactitatea povestirii). Cu totii doream o separare neta intre modul de abordare a celor doua aspecte ale activitatii noastre: democratica in ceea ce priveste partea civila de gestionare si administrare a grupului, si disciplina militara atunci cand ne aflam in uniforme de epoca la actiuni de reconstituire.

Presedintele a opus veto impotriva unanimitatii celorlalti membri la toate punctele care consfinteau statutul nostru de asociatie civila si democratica.[\/i][\/b] Presedintele isi exprima dezgustul pt “colectivism”, cum numea dansul democratia (pe care o compara cu, citez, "o sedinta de partid"!), si sustine drepturile absolute ale comandantului de a avansa in grad, de a decora, de a sanctiona fara consultari cu alti membri ai asociatiei. Graitor pentru atitudinea Presedintelui de "stapan absolut" fata de ceilalti membri ai asociatiei este un episod ce, din decenta, nu a fost mentionat in procesul verbal: propunerea domniei sale ca in actiuni sa se practice arestul sub paza. Dand glas dezaprobarii majoritatii membrilor cu privire la propunerea mai sus mentionata, Responsabilul cu Instructia s-a opus si a explicat ca “sechestrarea de persoane” este o infractiune prevazuta in codul penal. In final “arestul” a fost definit ca fiind interdictia de participare la actiunea respectiva, spre nemultumirea vadita a presedintelui, care a refuzat sa mai ia parte la restul sedintei, retragandu-se intr-o tacere "olimpiana"...

Ulterior, intr-o serie de e-mail-uri care au fost primite de catre toti membrii din acea perioada ai asociatiei,  Responsabilul cu Instructia i-a scris Presedintelui, facand o serie de concesii de dragul concordiei si cerandu-i acestuia sa faca un pas de apropiere spre opiniile tuturor celorlalti membri ai asociatiei. Epistola a ramas, din pacate, fara raspuns din partea Presedintelui, dar Vicepresedintele se arata de acord cu propunerile din scrisoarile de mai sus, consimte la libertatea individuala in domeniul portului decoratiilor pe perioada de provizorat in domeniu, atata timp cat articolele respective din RSI nu au fost adoptate, si spera sa poata indulci inflexibilitatea presedintelui...

Intreg schimbul de mail-uri ce a urmat sedintei au adus majoritatea membrilor intr-o stare de exasperare, eu insumi propunand, in disperare de cauza, adoptarea anumitor prevederi ale Presedintelui in detrimentul democratiei, sperand ca astfel va fi solutionat conflictul.

Inutil sa spun ca astazi as fi total impotriva unei astfel de idei, dupa ce, ca urmare a demisiei vechii conduceri, asociatia a functionat timp de doi ani in conditiile de democratie care ar fi trebuit sa existe inca de la inceput si am putut constata cu ochii mei diferenta.

 
[quote]
„Procesul-verbal al Adunării generale a Asociației "6 Dorobanți"10 Martie 2007


Ordinea de zi a ședinței a fost următoarea:
1. Adoptarea Regulamentului de Ordine Interioară;
(...)

La ședință au participat următorii camarazi:

1. Președinte Adrian-Silvan Ionescu  - membru fondator;

2. Vice-președinte Horia Șerbanescu - membru fondator;
3. Mircea Stoica - membru fondator;
4. Aurica Stroe (secretar) - membru fondator;
5. Dragos Diaconu (trezorier) - membru fondator;
6. Mihnea Serbanescu - membru fondator;
7. Radu Zamfirescu - membru fondator;
8. Cornel Osenschi – membru activ;
9. Alexandru Bucur – membru activ;
10. Larisa Barbu – membru activ;
11. Ciprian Rădulescu – membru activ;
12. Marius Marin – membru simpatizant;
13. Emil Boboescu – membru simpatizant;
14. Eugen Mirel – membru simpatizant;
15. Vlad Radulescu – membru simpatizant.


În conformitate cu statutul Asociației “6 Dorobanți”, adunarea generală s-a  desfășurat în mod legal, fiind întrunit cvorumul (11 membri fondatori și  activi prezenți, din 16 înregistrați și 7 membri fondatori prezenți, din 8).



1. Adoptarea Regulamentului de Ordine Interioară



Horia Șerbănescu explică pe scurt modul de prezentare al ROI și dă citire selectiv capitolelor cele mai importante.

(...)

Mircea Stoica

Hotărârea pentru avansare, decorații și sancțiuni să fie luată de un grup, nu de un singur om, intrucat defineste intreaga viata si dezvoltare a asociatiei si nu se ia exclusiv in baza meritelor militare.

Discuția se amână.

(...)

[/quote]
wingsofwrath
 
Mesaje: 42
Membru din: Lun, 15 Dec 2008 16:08

Re: Asociatia "6 Dorobanti"

Mesajde wingsofwrath » Mar, 20 Apr 2010 16:39

[quote](...)

Reguli de promovare în grad

Mircea Stoica

Promovarea la excepțional – doar în situații excepționale, cu aprobarea Adunării generale.

Pot fi folosite fie decorații istorice, autentice sau replici.

Gradele să fie date pe epoci, urmând a fi diferite pentru fiecare perioadă istorică.

Larisa Barbu

Nu poti purta un grad la o anumita perioada pentru care nu esti competent. Poate unii ar vrea să participe la acțiuni legate de toate cele 3 perioade, dar – din diverse motive – nu-și permit; trebuie sa isi dea seama ca nu au cum sa avanseze.

CO

Nu este bine ca cineva sa poarte un grad pentru care nu este pregatit / ar fi bine sa se dea examen de grad

Propunerea grade pe epoci este votată – 6 pentru din 11.  Adrian-Silvan Ionescu opune veto.

Mircea Stoica propune ca gradul să fie general valabil, dacă ai participat la toate cele 3 perioade.

Propunerea este votată în unanimitate.



Mircea Stoica

Susține ca un grup și nu numai comandantul să decidă avansări, să dea decorații sau să dea sancțiuni, cu dreptul comandantului de a se opune.

Pareri contra:

Adrian-Silvan Ionescu si Horia Șerbănescu

Decorarea, promovarea si sanctiunea sunt prerogativele comandantului militar in orice armata civilizata, mai ales in epocile pe care vrem sa le reinscenam. Numai in armatele „revolutionare” (revolutia franceza, bolsevica) hotararile se luau prin votul general. Oricum aceste hotarari se vor lua numai in baza prevederilor ROI, pe care vrem sa-l adoptam astazi. Deci orice eventual abuz este exclus.

Păreri pro:

CO

Deciziile trebuiesc luate de catre o comisie

Larisa Barbu

Comandantul nu poate cunoaste in detaliu activitatea unui membru asa incat sa poata decide singur asupra promovarii sau decorarii / nu ar trebui luata in seama pentru evaluare doar evolutia la eveniment in fata publicului / nu poate fi promovat cineva care nu a participat la pregatirea pentru o anumita epoca / nu se pot lasa aceste decizii in seama unui singur om

Propunerea dlui.  Stoica este votată – 10 pentru din 11. Adrian-Silvan Ionescu opune veto.

Adrian-Silvan Ionescu

Nu-mi place colectivismul.

Dacă suntem voluntari și ne jucăm de-a armata, s-o facem până la capăt.

Nu mă mai amuză deoarece seamănă cu o ședință de partid.

Larisa Barbu

Dacă comandantul decide tot, atunci de ce se mai convoacă Adunarea generală?

Ciprian Radulescu

deciziile sa se ia in grup, asa cum se practica in statul de drept. In legatura cu ROI: sedinta insuficient pregatita; conducerea sa se puna de acord asupra unei variante pe care sa o prezinte A.G. – nu sunt de dorit discutiile in contradictoriu la prezidiu, de fata cu toata organizatia

Mircea Stoica

Am ajuns la un blocaj. Ce facem mai departe? Pe ce cale mergem?

Am putea rediscuta statutul – care încă nu e adoptat – referitor la dreptul de veto.

Horia Șerbănescu

Este mult prea mult să reluăm totul.

(...)

Mircea Stoica

Să modificăm statutul – veto-ul cade, dacă 2/3 din membrii activi votează pentru.

Ședința este suspendată.

Mircea Stoica

Sa se supuna la vot ROI, fără următoarele puncte, aflate încă în discuție:

-                     Cap. 4, a . Îndatoririle comandantului corpului de trupă:

      Pct.VIII - Recompense, înaintări, decorări, mutări si Pct. IX - Sancțiuni;

-                     Cap. 5 Recompense, sancțiuni:

      Pct. III d - Degradarea si Pct. III e - Trecerea in rezerva;

-     Cap. 7 – Reguli de promovare în grad;            

-    Cap. 8 – Distincții.

Votat în unanimitate.

ROI se considera  adoptat mai putin punctele mentionate mai sus de la Cap. 4, 5, 7 si 8.  Urmeaza ca punctele aflate inca in litigiu sa fie clarificate de Consiliul director si supuse aprobarii AG la viitoarea sedinta din trim. II 2007.

(...)

Redactat de A. Stroe (secretar)

[/quote]
wingsofwrath
 
Mesaje: 42
Membru din: Lun, 15 Dec 2008 16:08

Re: Asociatia "6 Dorobanti"

Mesajde wingsofwrath » Mar, 20 Apr 2010 16:40

[quote]----- Original Message -----

From: Mircea Stoica

To: Adrian-Silvan Ionescu

Sent: Sunday, March 11, 2007 13:27

Subject: RSI - blocaj mar07



Dle Presedinte,



Ma adresez Dvs in speranta rezolvarii imperativelor momentului, scutindu-ne Asociatia de imaginea sau chiar pericolul dezbinarii sau al ambitiilor personale, de prejudicierea functionarii grupului nostru, de zdruncinarea increderii trupei in comandanti.

Ceea ce ne uneste pe toti este dorinta de a conferi urgent functionalitate optima Asociatiei noastre. De asemenea dorim cu totii ca Dvs sa fiti presedintele ei.

Ceea ce pare a ne desparti, pe Dvs de absolut toti ceilalti membri ai Asociatiei, este conceptia despre modul in care ea sa fie guvernata. Votul de ieri a fost consecinta unor disfunctii din trecut, precum si a sentimentului de alienare intre trupa si comandant, aparute pe parcurs. Nu este cazul sa mai analizam trecutul, ci doar sa-i valorificam invatamintele in regulamentele pe care le adoptam.

Membrii asociatiei au dificultati in a intelege de ce un membru fondator face uz de dreptul de veto atunci cand scopurile Asociatiei nu sunt periclitate, ci se cere doar incredere si respect fata de camarazi, asa incat si ei sa poata participa la luarea deciziilor celor mai importante, care vor modela viata Asociatiei noastre. Este vorba despre civili care se tavalesc prin noroaie, fac sacrificii materiale si in domeniul vietii particulare, se pun in mod voluntar sub comanda unor superiori ce nu si-au obtinut gradele dupa rigorile si in baza competentei militare cerute in Armata. Acesti oameni vor sa stie ca nu o fac pentru gloria sau amuzamentul unei persoane, ci pentru un ideal.

Fiti asemenea Regelui Unificator Ferdinand I. care a avut taria morala de a-si invinge sentimentele proprii in interesul celor in fruntea carora fusese destinat sa stea.  Aceasta ar demonstra intelepciune si spirit de corp. Autoritatea Dvs ar rezulta intarita, iar entuziasmul membrilor catalizat.

Reiterez propunerea mea, asa cum a fost ea votata de toti membrii Asociatiei (unii prin consultare telefonica), cu o singura exceptie (augusta). Va rog sa va exprimati sugestiile si dubiile, asa incat sa incercam sa adoptam o varianta acceptabila pentru toti, cat mai curand.

Promovarile in grad, decorarile si sanctiunile, cu exceptia celor operative cap5.a/b/c, se vor face prin urmatorul mecanism:

- propuneri: Comandantul, din proprie initiativa / pe cale ierarhica, decatre comandantii directi / decatre Comitetul pentru Distinctii

- decizie: se decide prin vot de catre Comisia pentru Distinctii, prezidata de Comandant - se promulga decatre Comandant (Comandantul poate refuza promulgarea sau cere amanarea / modificarea propunerii in baza prevederilor RSI - deci ultima decizie ii apartine Comandantului)

- Brevet / Ordin de Zi: Comandantul



Cu gratitudine si aleasa consideratiune



Mircea Stoica



----- Original Message -----

To: "' horia serbanescu '"

From: "Stoica Mircea"

Sent: Sunday, March 11, 2007 14:42

Subject: FW: RSI - blocaj mar07



Cele mai sumbre temeri s-au adeverit.

Din pacate s-a manifestat plenar atitudinea infantila: nu imi dati puteri depline, va iau jucariile si plec.

M-am straduit sa nu acuz imensele erori din trecut si sa nu detaliez si sa nu nominalizez pe nimeni.

Credeti ca mai exista posibilitatea ca presedintele nostru sa ajunga la concluzia inteleapta de a nu uza dreptul de veto impotriva vointei tuturor membrilor Asociatiei, inclusiv a tuturor celor fondatori? (l-am consultat telefonic pe Marius). Am anexat e-mailul pe care l-am trimis d.lui Pres. Eu oricum nu mai risc o cadere din gratii, aflandu-ma deja prin "oubliettes"...Va tin la curent cu evolutia, in masura in care ea va exista.

...

Va rog exprimati-va opiniile

...

Cu respect

MS

-----Original Message-----

From: horia serbanescu

Sent: Tuesday, March 20, 2007 18:14

To: Mircea Stoica

Subject: Revenire



Intre timp, am discutat la telefon si la muzeu.

Am sa citesc propunerile dv., pe care le consider in mare parte corecte, si voi incerca sa am o convorbire si cu dl.Colonel (poate sa mergem pana sambata la Ploiesti).

Oricum, eu zic sa continuam cu actiunile noastre si sa "inghetam", deocamdata, orice avansare, decorare sau sanctiune.

La actiunile de la Orechov si din mai, vor purta decoratii, cei care doresc, in conformitate cu epoca respectiva, cu gradul  si cu situtia reala a momentului (batalie sau ceremonie).

Sper ca pe masura ce va trece timpul, vom reusi sa gasim varianta optima a prevederilor RSI care au ramas in disputa. Eu sunt in continuare optimist.

Va tin la curent cu evolutia situatiei.



Cu respect,



HS



-----Original Message-----
From: Stoica Mircea
Sent: Tuesday, March 20, 2007 19:20
To: Horia Serbanescu
Subject: RE: Revenire



"Inghetarea" are efect terapeutic doar cand este liber consimtita, nu impusa in mod abuziv.

Din pacate suntem constransi sa inghetam exact mijloacele de formare a matricii ostasului.

Sper sa gasim cat mai curand o cale de a iesi din aceasta grava anomalie.

Servim Patria! (si doar pe ea)

MS”



Va urma

[/quote]
wingsofwrath
 
Mesaje: 42
Membru din: Lun, 15 Dec 2008 16:08

Re: Asociatia "6 Dorobanti"

Mesajde gabi_dinisov » Joi, 22 Apr 2010 14:45

Imi voi aduce si eu contributia la aceasta discutie:

Arhiva ATM va ofera azi prima corespondenta intre vicepresedinte si responsabilul cu instructia, in care se manifesta divergente de opinii. Responsabilul cu instructia este dezamagit de insuccesul tentativei de a il apropia pe presedinte de opinia exprimata prin vot de catre toti ceilalti membri ai grupului, iar vicepresedintele scrie o scrisoare extrem de lunga prin care isi argumenteaza atitudinea ce avea sa ii aduca porecla “Balerinul”: pirueta morala prin care isi schimba opiniile si convingerile, optand pt obedienta fata de presedintele ramas inflexibil, si spagatul intre just si injust, intre votul majoritatii, inclusiv al sau, si pretentiile presedintelui. Vicepresedintele incearca sa prezinte deformat pozitia responsabilului cu instructia, acuzandu-l in mod injust ca si-ar dori functii in asociatie, ca l-ar fi contestat si atacat pe presedinte in acest scop. Se observa si ca vicepresedintele a inceput o actiune de propaganda duioasa de promovare a pasivitatii printre membrii asociatiei, care, de dragul unei persoane atat de amabile si distinse, nu isi mai exprima fata de aceasta cu atata patos convingerile demonstrate prin vot la adunarea generala. Este interesant ca in acelasi mesaj, vicepresedintele se bucura de ordinea pe care o va aduce regulamentul, dar, paradoxal, ii si da verdictul de inutilitate, afirmandu-si preferinta pt guvernarea prin “bun simt” de catre “oameni de onoare” – adica in stilul fanariot de pana atunci.

“----- Original Message -----
From: Mircea Stoica
To: Horia Serbanescu
Sent: Saturday, March 24, 2007 19:13
Subject: Fw: RSI - blocaj mar07

D.le Vicepresedinte,

am asteptat un semn al preocuparii d.lui Pres; acesta nu a venit. V-am rugat sa luati legatura cu dansul, explicandu-i peocuparea noastra. Nu ati reusit.
Am temperat orice tendinta de creare a unor curente de opinii contradictorii, precum si exacerbarea exprimarii frustrarilor membrilor asociatiei care s-au implicat mai mult in dezvoltarea acesteia. Fiind principala voce care s-a auzit pana acuma pe aceasta tema, s-ar putea ca unii, mai putin lucizi, sa ma considere o sursa de turbulente. Fals. Eu mi-am demonstrat rabdarea pe parcursul celor peste 14 luni de cand s-a blocat, din aceleasi motive, adoptarea regulamentului - am tot semnalat pe cale ierarhica erorile si pericolele la care ne expunem; intamplarea a facut ca realitatea sa demonstreze cat de justificate au fost multe dintre propuneri. Va reamintesc ca, printre altele, propunerea mea a fost votul cenzitar, nu dreptul de veto (mai am e-mailul din 17FEB06). Oricum, totul este perfectibil, trebuie doar sa ne pastram deschisa aceasta optiune.
Orice tergiversare a deblocarii este pernicioasa pentru viata de asociatie. Ea lasa usile deschise anarhiei, ca reactie la agatarea de privilegii nemeritate. Se blocheaza cu buna stiinta principalele parghii de modelare a grupului nostru. As vrea sa pot exclude, pe langa reaua vointa, si lipsa de interes, dispretul si incapacitatea. Orice om care pune suflet in activitatile noastre se poate simti ofensat de refuzul posibilitatii unei participari reprezentative la luarea principalelor decizii.
Va repet ca statutul nu da dreptul de veto decat in conditiile in care se constata devierea de la spiritul asociatiei; astfel declar veto-ul exprimat la ultima sedinta drept nul, iar regulamentul, in totalitatea sa, adoptat. Faptul ca m-am abtinut de la a solicita convocarea unei noi adunari generale in aceste conditii, doar pentru a-i da posibilitatea "comandantului" sa-si primeneasca autoritatea, certifica inca odata stima pe care i-o port si masura in care imi sacrific convingerile si principiile, validate de votul unanim al A.G., pe altarul concordiei.
Consider ca 4 saptamani de asteptare pentru o luare de pozitie demna, dupa A.G. din 10MAR07, sunt suficiente. Nu cred ca ar fi responsabil sa continuam sa impingem la o caruta careia i-au fost confiscate 2 roti (stimulente si sanctiuni). Faptul ca instructia inca functioneaza poate da iluzia seninatatii - in realitate o asteptare incordata.
In 31MAR07, asteptarea mea va inceta. Va asigur ca nici o luare de pozitie de a mea nu va avea caracter personal, ci doar institutional.
L-ati sustinut verbal, desi nimeni nu l-a atacat, pe dl.Pres in toata aceasta perioada, dar, spre onoarea Dvs, nu si punctul lui de vedere. Va conjur, intensificati eforturile pentru deblocarea situatiei, pentru a evita orice confruntare sau aparenta de confrutare. Confruntarile produc rani si victime, iar acum dl.Pres. evolueaza pe o traiectorie de coliziune cu spiritul asociatiei.

In interesul sanatatii asociatiei noastre

MS

Va continua...
________________________________
“Eu n-am cerut să fiu român, am avut noroc!” – Petre Ţuţea
gabi_dinisov
 
Mesaje: 198
Membru din: Lun, 15 Dec 2008 15:35
Localitate: Bucuresti

Re: Asociatia "6 Dorobanti"

Mesajde gabi_dinisov » Joi, 22 Apr 2010 14:47

...continuare

----- Original Message -----
From: "horia serbanescu"
To: Mircea Stoica
Sent: Monday, March 26, 2007 20:38
Subject: Mesaj f. lung

> Dle. Stoica,

Consider mesajul dv. putin exagerat si alarmist.

Impunerea ultimativa a unui termen de adoptare a ROI este, cred, o masura pripita. Nu cred ca asociatia noastra se afla in pragul anarhiei. Cel putin,din discutiile individuale avute cu membrii grupului, nu a reiesit acest lucru. Nu vad de ce, daca ar fi existat un "curent de opinii contradictorii" sau "frustrari" in randul camarazilor nostri, acestia nu mi le-ar fi comunicat in mod colegial sau, cel putin, mi-ar fi sugerat ca ceva nu este in regula in cadrul asociatiei. Am avut intrevederi separate cu multi dintre membrii asociatiei (inclusiv cu Larisa si Ose) si nici unul nu mi-a dat de inteles ca ar exista o stare de nemultumire fata de situatia actuala din cadrul grupului. Cred ca dramatizam excesiv relatiile dintre noi si vedem tot felul de "erori si pericole" acolo unde ele de fapt nu exista..
Precautia exagerata poate duce la o psihoza colectiva in care ne vom suspecta unii pe altii, in continuu, de intentii rauvoitoare sau de cine stie ce ganduri malefice.. Cred ca toti cei care au intrat in clubul nostru au facut-o din placerea de a retrai momentele "glorioase" ale armatei romane din vrenurile trecute si de a participa la o serie de activitati interesante si  inedite pentru spatiul romanesc. Poate ca excesul de disciplina, regulamente si militarie, i-ar putea indeparta pe unii dintre actualii colegi (aceasta parere mi-a fost comunicata de Cristi Radulescu, ea reflectand si opiniile celorlati ploiesteni si eu o consider o idée de bun simt). Din momentul in care amuzamentul de a participa la o reconstituire istorica dispare si este inlocuit de o atmosfera de incordare, susupiciune si adversitate mocnita, cred ca trebuie sa ne lasam de reenactment si sa ne apucam de alte hobby-uri, eventual de pescuit.
Eu am fost cel care am initiat si m-am straduit sa redactez ROI, inca din vara anului 2005, din dorinta de a reglementa, pe principii ostasesti, raporturile dintre membrii grupului insa in nici un caz nu am intentionat sa le impun constrangeri, sau obligatii excesive. Trebuie sa retinem faptul ca majoritatea grupurilor de reenactment (camarazii bulgari procedeaza astfel) nu au reglementat in nici un fel relatiile dintre ei (comandanti, grade, decoratii, avansari, etc.) decat prin prevederile statutului care este asemanator oricarei asociatii civile, legal constituite. Eu am vrut ca, in paralel cu organele de conducere democratic alese ale asociatiei, sa avem si o ierarhie de tip militar, in spiritul rolului pe care ni-l asumam in  jocurile noastre de razboi, bazata pe merite in activitatea asociatiei, gradul de implicare la actiuni si varsta.

Intentia mea a fost de a-i familiariza pe membrii grupului, care nu aveau pregatire militara, cu "secretele" militariei, de a reglementa modul de manuire a armamentului alb si de foc, pentru a evita posibile accidente, si de a stimula, prin modestele resurse avute la indemana (grade, decorari), stradania si gradul de implicare al membrilor asociatiei la activitatile pe care le desfasuram. Mai putin a fost in intentia mea idea de a"modela grupul" in vreun fel sau altul.
Acum, incepe sa-mi para rau ca am initiat acest ROI, pentru ca se pare ca a dat nastere la disensiuni, suspiciuni de tot felul si, in ultima instanta, pericliteaza coeziunea grupului. Asociatia ar putea sa functioneze f. bine si fara ROI, noi avand cu totii gradele pe care le-am stabilit de la inceput, ca membri fondatori, iar noii veniti sa fie cu totii soldati, indiferent de gradul de implicare in activitatile grupului, fara decoratii (altele decat cele originale, purtate in conformitate cu gradul militar si epoca).
Excesul de reglementari (cum ar fi votul cenzitar in cadrul adunarilor sau modul de stabilire a incapacitatii comandantului de a-si mai exercita functia)  ii va indeparta in mod sigur pe multi din membrii grupului, mai mult decat eventualele "excese" si "masuri arbitrare" ale comandantilor.
Privitor la gradele pe care in prezent le poarta membrii grupului, am stabilit inca de la inceput, din 2004, ca membrii fondatori sa aiba grade in concordanta cu vechimea si experienta in cadrul miscarii de reenactment si a cunostintelor legate de istoria militara a epocilor pe care le reconstituim.

Va continua...
________________________________
“Eu n-am cerut să fiu român, am avut noroc!” – Petre Ţuţea
gabi_dinisov
 
Mesaje: 198
Membru din: Lun, 15 Dec 2008 15:35
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Alte Grupuri in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron